Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Komu věřit?

  9:54aktualizováno  9:54
V souvislosti s dopisem německé vlády ohledně Temelína jsem si znovu uvědomil, jak málo důvěryhodná je česká vláda, potažmo většina naší politické scény. Nafoukaná a zlobná reakce našich politiků na německé (a rakouské) výtky mne utvrzuje v tom, že českým politikům nemohu plně důvěřovat.

K tomuto stanovisku mne nevede jen oprávněný pocit, že naše politická kultura je jen ubohým odvarem standardu zemí Evropské unie, ale především "selský rozum". Mám více důvěřovat někomu, kdo prakticky celý svůj život prožil v absurdní reálně socialistické společnosti, podílel se na činnosti jejích institucí a neměl žádné zkušenosti s demokratickou, svobodnou a otevřenou společností?

Nebo mám více naslouchat tomu, kdo žil a žije v zemi, která je už padesát let svobodná, kde platí zákony pro všechny stejně a kde se o věcech mluví otevřeně?

Mám pocit, že z tohoto srovnání vychází nesrovnatelně lépe vlády Německa, Rakouska a ostatních zemí EU. Nemohu se také zbavit dojmu, že je nám ze strany EU stále častěji připomínáno, jak málo kvalitní politickou reprezentaci máme.

Stačí jen připomenout rostoucí frekvenci slovních přestřelek mezi představiteli EU a našimi vrcholnými politiky, především z řad ČSSD a ODS. Obávám se, že nejde jen o nevinné škádlení. Představitelé EU možná už poznávají, kdo a jak v Čechách vládne a toto poznání je rozhodně nenaplňuje radostí.

Vyjmenovat všechny případy zatajování skutečností, vyhýbání se odpovědnosti či přímo korupce a lží, kterých se naši politici dopustili od listopadu 89 by vydalo na tlustou knihu. Ale i pokud zůstaneme u případu Temelína najde se dost námětů k přemýšlení.

Je skutečně za snahou zastavit Temelín pouze tlak německé energetické lobby a snaha vydělat na úkor České republiky? Nebo je to spíše oprávněná obava z neupřímnosti našich vrcholných představitelů, co vede Rakušany a Němce k protestům? Věřím více tomu, kdo působí důvěryhodněji. A to je německá vláda, protože její styl a metody jsou (nejen v případě Temelína) otevřenější a mnohem více mi připomínají to, co si pod slovem "demokracie" představuji.
 
Martin Náprstek, Praha
[mailto:marin@tesmail.cz]Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

GIBS navrhla obžalovat policistu, který v Plzni vytáhl zbraň na řidiče

Neobvyklý zásah policistů v civilu na řidiče z Karlovarska

Generální inspekce bezpečnostních sborů ukončila vyšetřování jednoho ze dvou policistů, který loni v Plzni se zbraní v...

Pomněnkový den připomíná zmizelé děti, v Česku se jich 20 stále pohřešuje

Míša Muzikářová

Policisté v Česku každoročně pátrají po několika tisících ztracených dětí. Na pátek připadá Mezinárodní den...

VIDEO: Takhle to s Othellem neděláme, láká divadlo mladé publikum

Milan Němec jako Othello hraje tuto shakespearovskou postavu i ve spotu Jana...

Nedostatkem invence herec a příležitostný režisér Jan Musil rozhodně netrpí. Pro své mateřské divadlo v Pardubicích...

Najdete na iDNES.cz