Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kompletní přepis e-mailové komunikace: jak se VV radily o etickém kodexu

  0:01aktualizováno  0:01
Kandidátce na šéfku strany Karolíně Peake vadí, že seznam nepřátel strany je příliš konkrétní. Určit nepřátele by mělo být v kompetenci Markéty Vojtíškové, radí další člen elitní rady VV Jiří Vejmelka. Podívejte se na maily, které si špičky Věcí veřejných vyměnily při tvorbě "etického kodexu".

Vít Bárta, Karolína Peake a Kateřina Klasnová na ideové konferenci Věcí veřejných | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Bártovy plány

MF DNES zveřejňuje ukázky mailové korespondence strany Věci veřejné z roku 2009, kterou redakci předal tehdejší předseda strany a pozdější místopředseda Jaroslav Škárka. Maily poslala pravá ruka Víta Bárty Markéta Vojtíšková devíti lidem. (Kateřině Klasnové, Karolíně Peake, Josefu Fišerovi, Jaroslavu Škárkovi, Jiřímu Vejmelkovi, Janě Pařízkové, Josefu Dobešovi, Lukáši Topinkovi a Michalu Pavlovi)

Týkají se takzvaného "etického kodexu" strany a Vojtíšková je rozeslala s výzvou, ať na Bártův dokument posílají připomínky. Z důvodu zachování autenticity redakce ponechala text v originálním znění, včetně překlepů či pravopisných chyb.


Markéta Vojtíšková, odesláno 7.1.2009, 17:46
Milí kolegové,
předkládám dnes projednávaný Etický kodex a prosím vás o jeho připomínkování, jak bylo dohodnuto. Na příští koncepční poradě bych ráda prezentovala alespoň dílčí posun, tzn. odsouhlasila ty části kodexu, které nikomu nebudou připadat konfliktní.

Jiří Vejmelka, odesláno 8.1.2009, 9:17
Pro začátek opakuji svou připomínku z koncepční porady. Nazvěme to např. "Kodex VV" nebo jak navrhnul M.P. "Interní kodex". Nebude se nám to plést s Etickým kodexem, který budeme schvalovat na konferenci. Já chápu tento dokument tak, že jsou to pravidla, která stanovil náš zaměstnvatel a vyžaduje, abychom je dodržovali. Měl by platit pro většinu funkcionářů a všechny  zaměstnance holdignu VV. Etický je pouze z pohledu Vítka, ale to nebrání tomu, abychom jej dodržovali.

Zdraví J.V.

Karolína Peake, odesláno 8.1.2009, 10:26
Ahoj,
zde jsou mé poznámky k navrhovanému Kodexu:
V první řadě navrhuji strukturovat Kodex jasněji tak, aby bylo lze odkazovat jasně na jednotlivá ustanovení. Nyní je členění a číslování těžké k referenci. To je ale jen formalita.
1. Hlava III. – Kodex, odd. III c) – rozděleni elit na nepřátele, přátele, možné partnery apod. – Domnívám se, že Koncepční rada by měla rozhodovat nejen o tom, kdo bude přiřazen do skupin absolutních nepřátel, vůči kterým vedeme otevřený boj (Hejma, Pawlowski…), ale i o zařazení do ostatníczh skupin. Není možné už v tuto chvíli se usnést na tom, že neútočíme na osoby magistrátu, když se na tuto rovinu politiky pravděpodobně budeme také chtít dostat. Z Kodexu bych proto vypustila jednotlivé příklady a nechala jen obecné rozdělení do skupin.

2. Způsob provádění tendrů – tento manuál bych ráda ještě před finalizací Kodexu podrobně probrala na jedné z příštích porad tak, aby byla logistika VŘ jasná všem (i mně). Nevím, zda je vždy udržitelné, aby byl tendr co nejtransparentnější a zároveň vycházel vstříc partnerovi (až už koaličnímu nebo jinému). Těch zájmů může být celá řada a hranice a pravidla musí být zcela jasná dopředu.

3. Otázka dofinancování týmu dle 3d) na předposlední straně – úředníci, ředitelé apod. Podle mého není třeba dofinancovávat ze zdrojů VV ale klidně z veřejného rozpočtu formou výhod (byty apod.) – bylo by to zcela legitimní. (…) (reaguje na odstavec Návrhu Kodexu, kde se mj. píše, že VV jsou po "převzetí moci povinny dofinancovávat partnery (je vhodnější je přímo dofinancovávat, než méně schopným partnerům stanovit větší míru samostatné kompetence, kde si sama poskytnou neohrabaný prospěch s mediálními a jinými následky v neprospěch koalice – pozn. red.)

4. Otázka fixace v 5h) – předpokládám, že bude probírána v osobních pohovorech. Nevím o jaké fixaci se zde hovoří, ale z textu mi vyplývá, že se předpokládá, že kdo není fixován je automaticky považován za někoho, kdo hodlá porušovat Kodex. Z této míry "důvěry" nejsem příliš nadšená (reaguje na odstavec Návrhu, kde se uvádí, že člen „koncepční rady musí být fixován na Víta Bártu“ – pozn. red.)
(…)

Lukáš Topinka, odesláno 9.1.2009, 18:30
Ahoj všem,
tady jsou moje postřehy k návrhu:
(…)
Souhlasím s Karolínou, že otázka VZ (veřejných zakázek – pozn. red.) kvůli tomu, že budeme muset brát v budoucnosti v úvahu celou řadu zájmů (ekonomické, politické elity … atd), potřebuje delší diskuzi a zapojení minimálně všech členů Koncepční rady, tak abychom došli ke kompromisu. Ani já nemám zatím v této oblasti vzhledem ke skutečnostem uvedeným v návrhu Etického kodexu jasno. (…)

Jiří Vejmelka, odesláno 11.1.2009, 14:19
Vážení, píši svůj názor na kodex.
(…)
K části III., 1 b) „Nepřítel. Schvalování nového protivníka MV (Markétou Vojtíškovou – pozn. red.) nebo koncepční radou VV. Je to dost velký rozdíl a proto to doporučuji zpřesnit. Např. to může být dáno do pravomocí MV a ta rozhodne sama hned nebo až po projednání koncepční radou.(reaguje na odstavec Návrhu Etického kodexu VV, v němž se píše, že VV nemůže bojovat proti všem, a je proto nutné si definovat „nepřátele, s nimiž se nebojuje“ a „nepřátele, s nimiž se bojuje“ – pozn. red.)
K části III. „VB vrátit celkovou výši investice“. Pokud ano, tak by měla být známa její výše a doba návratnosti, popř. za jakých podmínek. (reaguje tak na odstavec Návrhu, v němž se mimo jiné píše, že „VV jsou při převzetí moci povinny vrátit VB celkovou výši investice – pozn. red.)
Koncepční rada. Navrhuji zpracovat statut koncepční rady. Definovat jasné složení, které by mělo co nejvíce ladit se stranickou strukturou. Stanovit pravidla pro rozhodování. Výjimečné postavení VB bych řešil právem veta. Udělování licencí doporučuji ponechat na stranickou strukturu, s tím, že k udělení je nutný souhlas koncepční porady (VB může vetovat). (reaguje mj. na odstavec Návrhu, který počítá s tím, že nové licence VV uděluje Vít Bárta – pozn. red.)

Karolina Peake, odesláno 11.1.2009, 17:33
Ahoj všem,
Názor na Etický kodex jsem již napsala, doufám, že bude ještě podroben další diskusi a ujasněním.
Karolína

Markéta Vojtíšková, odesláno 12.1.2009, 14:35
„Dosud jsem neobdržela žádné vyjádření k předloženému návrhu Interního kodexu VV od kolegů MP, JP, JF, JD a KK. Znovu připomíníám, že tento dokument má být přiveden k finální podobě intenzivní diskusí, do které se ale musejí zapojit VŠICHNI členové Koncepční rady VV.
Markéta

Markéta Vojtíšková, odesláno 12.1.2009, 14:47
Milí kolegové,
Počínaje touto středou (14.1.2009) budou KONCEPČNÍ PORADY probíhat vždy od 10-13 hodin na místě obvyklém. Po skončení bude vždy následovat operativní porada VV, v rozsahu cca 1 hodiny.
Děkuji,
Markéta

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

Další z rubriky

Kotlíkové dotace získávají podvodníci ve velkém i na neexistující kotle

Kraj Vysočina v pondělí ráno zahájil příjem žádostí o kotlíkové dotace. Před...

Dotace na výměnu starých neekologických kotlů za nové lákají podvodníky. Ve středních Čechách jsou dva muži podezřelí z...

Pajonk střídá Macha, Svobodní si zvolili nového předsedu strany

Tomáš Pajonk

Novým předsedou Strany svobodných občanů se stal zlínský krajský zastupitel Tomáš Pajonk. V internetovém hlasování,...

Chartista Hradílek ukončil pod tlakem rodiny hladovku proti Zemanovi

Bývalý disident a mluvčí Charty 77 Tomáš Hradílek (8. listopadu 2017).

Bývalý disident Tomáš Hradílek ukončil hladovku, kterou držel 17 dní na protest proti prezidentské kandidatuře Miloše...

Poctivá zelňačka
Poctivá zelňačka

Rychlovka, která zahřeje.Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.