Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Komorous: Rozpadají se nám auta

  16:03aktualizováno  16:03
Přes tisíc úspěšných policejních operací. Zatčení téměř dvou tisíc pachatelů. Zadržení bezmála stovky tun drog. To jsou pouze některé výsledky, kterými se může za deset své existence pochlubit Národní protidrogová centrála. Ani tato policejní skupina, uznávaná i zahraničními experty, ovšem nemůže pracovat tak, jak by si její šéf přál. "Ve srovnání s našimi zahraničními partnery patříme stále k outsiderům," řekl iDNES ředitel centrály Jiří Komorous. "Nejvíce problémů máme asi s automobily. Některé z nich se nám doslova rozpadají."

Tíživá finanční situace je ale podle Komorouse u policie obecným problémem. "Nedostatek financí, to je asi nářek každého policejního šéfa," podotkl šéf Národní protidrogové centrály (NPC).

Práci české centrály přitom uznávají i zahraniční experti včetně americké protidrogové centrály DEA. "Česká národní protidrogová centrála a její šéf pan Komorous jsou na vysoké profesionální úrovni," řekl na tiskové konferenci zástupce DEA (Drug Enforcement Administration) pro střední Evropu Robert E. Mangiamele.

"Když porovnám naše začátky a kde jsme dnes, tak je ta změna samozřejmě obrovská. Patříme už k velmi dobře vybaveným jednotkám," podotkl Komorous.

Národní protidrogová centrála

- vznikla v roce 1991 jako protidrogová brigáda Federálního policejního sboru

- od roku 1993 zajistila, nebo přispěla k zajištění celkem 98 tun drog. Provedla 1019 policejních operací, při nichž bylo zatčeno celkem 1991 pachatelů, z toho 304 cizinci; pachatelé byli obviněni z 2886 trestných činů

- na území ČR zlikvidovala 132 laboratoře 45 výroben pervitinu

- šéf NPC Jiří Komorous odhadl, že celkové množství zadržených drog připravilo organizovaná zločinecká uskupení řádově o miliardy korun.

Auto je pro nás základní pracovní nástroj, tvrdí Komorous
Největší překážkou pro lepší práci detektivů protidrogové centrály zůstává podle jejího šéfa automobilové vybavení.

"Nejezdíme v žádných západních autech. Je ale problém vyměnit i české auto za české. Zkrátka nejsou zdroje, nejsou prostředky," prohlásil Komorous.

Podle šéfa NPC nejsou problémem jen samotná auta, ale také jejich provoz. "Když už seženeme auto, není na jeho provoz. Přitom automobil je pro nás základní pracovní nástroj," konstatoval ředitel protidrogové centrály.

Desáté výročí NPC doprovází konference
Do pátku bude v Praze v rámci kulatého výročí působení NPC probíhat pracovní setkání představitelů protidrogových policejních složek z mnoha států světa.

Jednání má vyhodnotit vývoj vzájemné spolupráce protidrogových centrál v průběhu deseti let. Národní protidrogová centrála je přímo napojena na kolegy ze SRN, Švýcarska, Velké Británie či severských zemí. 

Velmi přínosná je podle Komorouse i spolupráce s americkou centrálou DEA. "Spojené státy nám pomáhají například v oblasti počítačové techniky," dodal Komorous.

Nejvýznamnější ocenění Národní protidrogové centrály

1995 – Ocenění NPDC v rámci zasedání mezinárodních protidrogových konferencí JIHOVÝCHOD a STAR - Za velmi efektivní a příkladnou spolupráci a koordinaci v mezinárodním měřítku při odhalování nelegálních aktivit kosovoalbánských drogových zločineckých seskupení.

1996 – 22. zasedání šéfů evropských policejních národních protidrogových centrál v Alicante ve Španělsku, kdy byla delegace NPDC jako výraz ocenění její práce, výsledků a efektivity zvolena viceprezidenty této nejprestižnější policejní evropské konference v oblasti potírání nedovoleného obchodu s drogami.

1997 – Významné a prestižní ocenění DRUG ENFORCEMENT ADMINISTRATION OF UNITED STATES DEPARTMENT OF JUSTICE (DEA – USA) NPDC za osobní přínos k mezinárodnímu boji proti drogám a prosazováním práva v této oblasti.

1998 – Plaketa prezidenta Norské královské policie za operaci KLEC - zatčení Prince Dobroshiho v rámci mezinárodní operace VIKING.

1998 – Děkovný dopis ředitele mezinárodních styků NCIS za podíl na operaci KLEC.

1999 – Významné a prestižní ocenění DRUG ENFORCEMENT ADMINISTRATION OF UNITED STATES DEPARTMENT OF JUSTICE (DEA – USA) za operaci VIGO (135 kg kokainu).

1999 – Děkovný dopis mezinárodního ředitele NCIS (Velká Británie) N. BAILEY: Děkuji za Vaši spolupráci ohledně libereckého případu. Je to vynikající příklad toho čeho můžeme dosáhnout společnou prací v prostředí vzájemné důvěry a respektu.

2000 – Osobní poděkování norského premiéra předsedovi vlády ČR v rámci oficiální návštěvy ČR v Norském království za velmi dobrou spolupráci policejních složek Norska a ČR v oblasti drog (operace VIKING).

Zdroj: NPC


Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Do Česka míří silné bouřky a déšť, mohou zasáhnout většinu území

(Ilustrační snímek)

Většinu České republiky mohou ve středu ojediněle zasáhnout silné bouřky. Výjimkou je pouze severozápad a jihozápad...

Další z rubriky

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Expert na ochranu osobních údajů v Rozstřelu vysvětlí nejasnosti o GDPR

(Ilustrační snímek)

GDPR vstupuje v platnost už tento pátek. Koho se nové předpisy nejvíce dotknou a jaké jsou největší mýty, které se o...

Ať lidé za zneužití záchranky platí, navrhuje ministerstvo zdravotnictví

Ilustrační snímek

Odstraňování klíštěte, stahování snubního prstenu z oteklého prstu, vyjmutí zhnisaného piercingu, kašel vydávaný za...

Najdete na iDNES.cz