Názor na reformu jsem nezměnil, řekl Babiš po výslechu vyšetřovací komise

  • 64
Sněmovní komise, která vyšetřuje reformu policie, vyslechla v pondělí ministry Milana Chovance a Andreje Babiše. Babiš zopakoval, že reforma je podle něj účelová. K výslechu přišel také hradní kancléř Vratislav Mynář, ten pouze popřel, že by znal některé lidi, na které se ho členové komise dotazovali.

K výslechu před komisi přišel v pondělí po šesté hodině večerní ministr financí a předseda ANO Andrej Babiš, který reformu v minulosti kritizoval, a dokonce požadoval rezignaci šéfa rezortu vnitra Milana Chovance (ČSSD), který ji podepsal (více zde).

„Já mám na reorganizaci stále stejný názor a myslím, že toho o tom bylo v médiích už strašně moc,“ řekl Babiš po svém výslechu. „Je to v rozporu s koaliční smlouvou, je to v rozporu s koncepcí policie,“ uvedl dále. Reorganizaci označil za účelovou a zapochyboval, zda komise skutečně něco vyšetří.

Konkrétní dotazy ani průběh jednání Babiš komentovat nechtěl, uvedl pouze, že si připadal jako na policii s tím rozdílem, že podle otázek bylo možné odhadnout politickou příslušnost tazatele.

Předseda komise Pavel Blažek řekl, že důvodem Babišova předvolání bylo hlavně to, aby vysvětlil některé své výroky. „Něco jiného je, když politik říká něco médiím, a když něco říká komisi pod hrozbou sankce,“ uvedl.

Již dopoledne vypovídal před komisí ministr vnitra Milan Chovanec, který komisi naopak důvěřuje. Jeho výslech trval více než tři hodiny. „Jsem rád, že komise vznikla,“ uvedl poté Chovanec. Odpověděl prý na všechny položené otázky a ocenil, že jednání bylo věcné. „Nebyla to politická debata,“ řekl.

Chovanec také sdělil, že je spokojen s působením Národní centrály proti organizovanému zločinu, výhrady má jen k nedostatečné komunikaci policie s veřejností.

Člen vyšetřovací komise Martin Lank (Úsvit) uvedl, že podle něj je na hodnocení nového útvaru příliš brzy. „Pan ministr odpověděl na všechno, na co jsme se ho tázali. V některých otázkách byla jeho odpověď velmi stručná, protože nebyl seznámen s těmi skutečnostmi, na které jsme ho tázali,“ shrnul Chovancův výslech.

Před komisí vypovídal i Mynář. Jeho výslech byl jen „okrajový“

V pondělí před komisi předstoupil také Mynář. Mluvil velmi krátce, jeho výslech netrval ani půl hodiny. „Byl jsem dotazován na jména, která jsem neslyšel, neviděl,“ řekl později novinářům.

Podle předsedy komise Blažka byl výslech Mynáře „okrajový“. „Byl pozván proto, aby se nešířily některé věci, které by se mohly šířit, a které mohl vyvrátit pouze pan kancléř,“ uvedl. Mynář měl podle něj pouze uvést, že určité osoby, na které se ho komise ptala, nezná, neviděl, a nikdy s nimi nic neprojednával. „Proto byl ten výslech tak krátký,“ shrnul předseda komise.

Důvod Mynářova předvolání nebyl úplně jasný, spekulovalo se o odposleších, kde se o Mynářovi mělo mluvit. Blažek pouze upozornil, že Mynářovo předvolání nemá nic společného s jeho chybějící prověrkou u Národního bezpečnostního úřadu.

Některé otázky komise možná položí i ministru spravedlnosti Robertu Pelikánovi (ANO). Zváží prý ještě pozvání dalších lidí. Podle Lanka si komise možná znovu předvolá i některé z těch, kteří již vyslechla konkrétně policejního prezidenta Tomáše Tuhého, jeho náměstka Zdeňka Laubeho a také bývalého šéfa ÚOOZ Roberta Šlachtu.

Policejní prezident Tuhý čelil kritice, že stojí za úniky z vyšetřovaných kauz. Chovanec se ho po pondělním jednání komise zastal s tím, že obviněn nebyl, což znamená, že důkazy proti němu zřejmě nebyly tak silné.

Vyšetřovací komise vedená Pavlem Blažkem se schází popáté. Dříve vypovídali státní zástupci Pavel Zeman, Lenka Bradáčová, Ivo Ištvan a Pavel Komár. Kromě toho členové komise vyslechli také Šlachtu a exšéfa ostravské expozitury ÚOOZ Jiřího Komárka. Ten svou obsáhlou výpověď nestihl dokončit, komise ho proto znovu pozvala na tento čtvrtek.

Šlachta od policie odešel právě kvůli reformě, která sloučila jeho útvar s Útvarem odhalování korupce a finanční kriminality (protikorupční policií), vedeným Jaroslavem Vildem. Oba tyto vyšetřovací úřady se staly součástí nové Národní centrály proti organizovanému zločinu, kterou vede Michal Mazánek.

Vyšetřovací komise zahájila svou činnost 28. července:

28. července 2016


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video