Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Komisaři UNESCO zkontrolují Prahu. Chtějí vidět Blanku i nádraží

  18:08aktualizováno  18:08
Koncem ledna přijedou do Prahy strážci světového kulturního dědictví. Zajímá je, jaké jsou dopady některých staveb na památkovou rezervaci. Podívají se na tunel Blanka, revitalizaci pražských nádraží a možná i na rekonstrukci Karlova mostu. Výsledek mise ale oznámí až v létě.

Komisaři UNESCO budou v Praze pracovat koncem ledna. Výsledky kontroly budou ale známé až téměř za půl roku. Ilustrační foto | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Komisaři UNESCO dorazí do Česka z různých částí Evropy. Jeden z nich je členem centra světového dědictví, další pracuje v Mezinárodní radě památek a sídel ICOMOS, prozradil iDNES.cz prezident Českého národního komitétu ICOMOS Josef Štulc.

Celá mise je zahalena tajemstvím. Ví se, že do Prahy ji přivádí znepokojení výboru světového dědictví z možných dopadů budování tunelu Blanka na pražskou rezervaci. Tento bod programu mise byl zveřejněn již loni na přelomu června a července v Seville.

Primátor se Blanky zastává. "Ve finále je to ochrana životů zhruba 300 tisíc lidí, kteří žijí v pražské památkové rezervaci a v bezprostředním dotyku s ní, ale je to také ochrana samotné pražské památkové rezervace," uvedl Pavel Bém. - rozhovor s primátorem čtěte zde

Misi obestírá mlčení

Program ani přesný termín dvoudenní mise nechce prozradit magistrát ani ministerstvo kultury. "Máme diplomatickou nótu, že nebudeme zveřejňovat žádné informace, nepřejí si mediální zájem," řekl iDNES.cz šéf magistrátního odboru kultury Jan Kněžínek.

Komisaři navíc nejsou povinni před odjezdem z Prahy prozradit, co zde zjistili. "Teprve až poté, co k jejich zprávě zaujme stanovisko výbor světového dědictví, což bude na přelomu června a července v Brazílii, bude s jejich zprávou seznámen hostitel," poznamenal Štulc.

"Mise se bude zabývat revitalizacemi Masarykova, Wilsonova, dokonce i nefunkčního nádraží Vyšehrad. Mohlo by se probírat i nákladové nádraží Žižkov," řekl iDNES.cz Štulc s tím, že se mohou bavit i o nádraží Bubny. Vadit by mohly třeba plány na výstavbu výškových budov.

Dovedou demonstranti komisaře na Karlův most?

Koncem loňského roku se mluvilo o misi UNESCO i v souvislosti s probíhající opravou Karlova mostu. Chyběl stavebně-historický průzkum, prováděcí dokumentace, nebyl popsán způsob, jak opravovat kamenné zábradlí. Opravy loni kritizovala i inspekce ministerstva kultury.

"Důsledky byly ničivé. Na Karlův most nastoupily sbíječky a rozbrušovací pily. Kamenné zábradlí začalo být rozebíráno způsobem, který připomínal bourací práce," napsala Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví v elektronické petici, kterou podepsalo na 40 tisíc lidí.

Autoři petice na úterý svolali demonstraci proti způsobu rekonstrukce mostu. Podle televize Nova by přitom právě v tento den mohli komisaři přijet. "Oficiálně nemají na programu návštěvu mostu, rádi bychom je tam ale zavedli," řekl iDNES.cz jeden z organizátorů petice Martin Kadrman.

Obává se totiž, že magistrát se se svými hosty mostu rád vyhne. "Hostí je viníci současného stavu, těžko je tam povedou," poznamenal Kadrman.

"Karlův most je podle mého názoru problém pod rovinou zájmu UNESCO," míní památkář Josef Štulc. "Třeba most v Řezně má parapety betonové, a město je přitom zapsáno na seznamu dědictví," podotkl.

"Daleko důležitější než Karlův most je téma demolic a nové výstavby mezi Příkopy a Václavským náměstím," míní Štulc. Praha má i jiný nesplacený dluh vůči UNESCO. "Odtržení Národního muzea od Václavského náměstí (magistrálou, pozn. red.) je neodčiněným zločinem. Vše, co by spojilo náměstí s jeho dominantou, je třeba kvitovat pozitivně," podotkl.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Rožnov chce udržet mladé pracující, až na tři roky jim zlevní nájem

(ilustrační snímek)

Rožnov pod Radhoštěm se vylidňuje. Ještě v roce 1999 žilo ve městě něco přes 18 tisíc lidí, nyní jich téměř o dva...

Mandátový výbor vyslyšel Babiše a Faltýnka. Doporučí jejich vydání

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sněmovní mandátový a imunitní výbor vyslyšel přání premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a jeho pravé ruky...

Ředitel ČT Dvořák i astronom Grygar. Osobnosti chtějí krotit Babiše

Petr Dvořák přichází na jednání Rady České televize, kde by měl být zvolen nový...

Nedopustíme, aby vláda překročila mantinely demokracie, ozvou se podle zjištění MF DNES desítky osobností. Ředitel ČT...

Najdete na iDNES.cz