Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

KOMENTÁŘ: Značkování deviantů vede do pekla

  12:41aktualizováno  12:41
Zmizení Aničky oživilo nápad zveřejnit seznam deviantů. Značkování lidí s odlišnou sexualitou není a nemůže být řešením a jediná slušná země, která toto dovolila, Spojené státy americké, již začíná připouštět, že se minulo účinkem. Neochránilo nejspíše ani jedno dítě před zneužitím či ženu před znásilněním.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

V přírodě se často stává, že jedinci, kteří se odlišují od většiny a mají menší šanci na přežití, jsou zvířecím společenstvím vyloučeni a tím odsouzeni k smrti. Odlišují se třeba barvou peří nebo srsti. Diváci přírodovědných programů pak v dojetí nad osudem těchto vyděděnců zamáčknou slzu a pomyslí si, jak je ta příroda krutá.

Avšak kam historie sahá, osobovala si společenství lidí právo označovat jiné jedince či skupiny tak, aby tím prospěla většině. Hony na čarodějnice ve středověku jsou pak selankou ve srovnání s experimentem, který provedl ve 20. století jistý přivandrovalec s knírkem v Německu či jiný gruzínský knírač v Rusku.

Ať už hořely hranice s lidmi nebo se plnily plynové komory a gulagy, vždy se k tomu vytvořila slušivá legenda. Obvykle se v ní hovořilo o čistotě - národa, rasy, víry... Doplňte si dle vlastní fantazie.

Nebo o krásné budoucnosti očištěné od škůdců. Jen aby se zakryla daleko prostší motivace - touha po moci. Stačí vynechat jednu mezeru a touhu po moci lze předložit davu jako snahu "pomoci". Ohrožené církvi, národu, světlým zítřkům. Nebo třeba chránit děti a celé rodiny.

Nebezpečná iniciativa

I v případě nešťastné Aničky a jejích zoufalých rodičů se snadno podařilo u někoho vzbudit zdání, že nápad zveřejnit seznam pedofilů na internetu bude humánní a spravedlivou cestou, jak učinit svět lepším a bezpečnějším. Pozoruhodné je, že takto autor projektu pan Jiří Jehlička argumentoval, aniž ještě kdokoliv věděl, jaký osud dívku potkal.

Dokážu si asi jen nedostatečně představit muka a hrůzu, které Aniččini rodiče prožívají. Velice si ale vážím toho, že se nedali strhnout aktivitami směřujícími k veřejnému značkování jedné skupiny obyvatel. Snaha o vyhlazení Židů nevedla v Německu k prosperitě, ale k trpké válečné porážce. Snaha vyhubit homosexuály nebo duševně nemocné je podobně absurdní.

Nefunguje to ani v USA

Značkování občanů je snahou o vydělení určité skupiny lidí, která tím má přijít o část či všechna práva. V nebezpečí je přitom sama demokracie. Lidem, kteří po podobných akcích volají (a pana Jehličku jich podpořilo několik tisíc), zřejmě neslouží paměť nebo možná k svému dobru už bolševickou "diktaturu proletariátu" nezažili, a proto si troufají hazardovat s něčím tak cenným, jako je svoboda.

Pochopitelně svoboda jednotlivce končí tam, kde začíná svoboda jiného a čtenář jistě chápe, že nevolám po beztrestnosti pachatelů pedofilních deliktů.

Značkování lidí s odlišnou sexualitou není a nemůže být řešením a jediná slušná země, která toto dovolila, Spojené státy americké, již začíná připouštět, že se minulo účinkem. Neochránilo nejspíše ani jedno dítě před zneužitím či ženu před znásilněním.

Zato dovedlo k drogám nebo jiné formě sebevraždy desítky lidí, kteří následkem zveřejnění na seznamu nesehnali práci, bydlení, bylo jim odepřeno vzdělání. Někteří byli napadeni a lynčováni nebo i zabiti.

Na tomto seznamu je třeba dodnes muž, který se miloval se svou přítelkyní, když jí bylo 15. Měl smůlu, že to bylo ve státě, kde věk povoleného sexu je 16 let. Byl odsouzen, odpykal si vězení a později si tuto ženu vzal a mají již dvě děti. Přesto se mu nepodařilo dosáhnout toho, aby byl ze seznamu nebezpečných zločinců vymazán.

Ústava České republiky zaručuje právo na ochranu osobnosti. Zaručuje i právo na spravedlivý trest, pokud je někomu přečin či zločin dokázán a on byl odsouzen. Ale zaručuje mu i možnost slušného života, když po trestu žije ctnostně. Zaručuje mu právo na léčení, je-li potřeba.

Zveřejnění člověka na seznamu pedofilů přístupném všem je flagrantním porušením řady lidských práv. A navíc jde o akt msty, a nikoliv prevence. Msty samozvaných soudců, kteří na základě laického uvážení chtějí rozhodovat o životech druhých. Jaké k tomu mají důvody, lze jen stěží odhadnout.

Léčení, ne lynčování

To, co může velkou měrou ochránit společnost před recidivitou sexuálních deviantů, je jejich léčení a resocializace. Spolu s otevřenou a poučenou sexuální výchovou dětí v rodině. Ne pranýřování a msta davu.

Ostatně většinu zločinů proti dětem nepáchají sexuální devianti, více dětských životů hasne třeba z nedbalosti či výsledkem rodinných sporů nebo vinou neopatrných řidičů.

Naštěstí se zdá, že naši zákonodárci jsou rozumní, když snahám pana Jehličky nepopřávají sluchu. Leč to je málo. Demokracie by měla mít mechanismy, jimiž podobným "bohulibým" aktivitám dokáže zamezit, i když je někdo bude provozovat na internetové doméně registrované třeba v tramtárii. A tady jsme stále bezbranní.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Další z rubriky

Jermanová složila mandát, při odchodu dala Kalouskovi svůj zelený svetřík

Petr Gazdík a Jaroslava Jermanová během zasedání Poslanecké sněmovny (12. února...

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová z hnutí ANO se v pátek vzdala poslaneckého mandátu, aby se mohla plně...

Stropnického náměstek se pral s vojenským policistou. Skončili v nemocnici

(ilustrační snímek)

Vojenská policie se zabývá neobvyklou rvačkou mezi náměstkem ministra obrany Pavlem Beranem a vojenským policistou....

Migrující los u Olomouce konečně překonal dálnice a zamířil k Libavé

Jeden ze snímků losa, který se nyní pohybuje západně od Olomouce.

Tříletému samci losa evropského, který v říjnu při migrování z východních Čech dorazil na Olomoucko, se podle informací...

Nadívaný krocan a dýňový koláč
Nadívaný krocan a dýňový koláč

Recepty ke Dni díkuvzdání zpestří podzimní jídelníčekNajdete na iDNES.cz