Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

KOMENTÁŘ: Změny přijímaček jsou mlácení vymlácené slámy

  11:24aktualizováno  11:24
Tak se prý zase bude měnit zákon, který platí jen rok. Ministryně školství chce, aby si žáci 5. a 9. tříd mohli podat pouze dvě namísto současných tří přihlášek na střední školu. Údajně ji k tomuto rozhodnutí přiměl nářek ředitelů.
Ministryně školství chce, aby si žáci 5. a 9. tříd mohli podat jen dvě namísto současných tří přihlášek na střední školu. (Ilustrační foto)

Ministryně školství chce, aby si žáci 5. a 9. tříd mohli podat jen dvě namísto současných tří přihlášek na střední školu. (Ilustrační foto) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Pane jo, chce se mi říct jako matce dítěte, kterého se přijímačky týkají. Takže empatická paní ministryně vnímá pocity svých podřízených.

Jak ministerstvo samo uvádí, rodičům oněch dětí se však dosud platná možnost líbí. Aby ne. Když už vaše dítě podstupuje přijímačkové martyrium, chcete, aby v té hromadě nejistot bylo aspoň jakési světélko naděje.

Současné přijímací zkoušky jsou totiž (a to i u dětí deseti- až dvanáctiletých, které se hlásí na osmiletá gymnázia) postaveny tak, že prakticky bez ohledu na výsledky ve škole musí jednorázově zazářit u testů. Můžete namítnout, že to tak bylo vždycky. Ale když už jsme si povolili osmiletá gymnázia, možná by se měla více brát v potaz psychika jejich potenciálních studentů.

Jsou to ještě malé (i když to nerady slyší) děti. Pokud přijdou s tím, že by to rády zkusily, a jejich školní výsledky patří mezi nadprůměrné, čekají je (i vás) galeje.

Přípravné kurzy, zkušební testy, doučování, protože látku vyžadovanou u přijímaček velká část škol nestihne do jejich termínu probrat.

Ano, je to naše volba a nikdo nás k tomu nenutil. Přesto jsem ráda, že neplatí jako do předloňského roku, že by moje dcera měla pouze jednu šanci ukázat, co v ní dřímá. Třeba z nervozity nebude moci před dnem D usnout. Nebo jí bude špatně.

Nebo prostě zpanikaří. Teď má alespoň tu naději, že to není její jediný pokus. Bude mít nejspíš ještě jeden. Jeden – ne dva.

Všimli jste si? V úvodu píšu, že ministryně chce snížit počet podaných přihlášek ze tří na dvě, a teď tady najednou přiznávám, že moje dítě půjde jen ke dvěma, ač nemusí.

Udělá to, co už loni většina žáků, a využije jen dvě přihlášky. Proč? Protože školy si poradily samy. Ty, které k přijímačkám využívají testy od firmy Scio, zkoušky prostě vypisují ve stejném termínu. Mezi státními školami je takových už většina, a budou mít tedy zkoušky v průběhu dvou dnů.

Termíny jsou známé už teď. Ty školy, které Scio nevyužijí, mají své termíny zveřejnit do konce ledna. Vsadím se, že stejně jako loni se budou velmi často krýt s těmi "sciáckými".

Tudíž u většiny státních škol je vlastně buřt, kolik je povolených přihlášek, stejně vaše dítě fyzicky stihne jen dvě zkoušky. Dává to však příležitost řadě soukromých škol, na kterých se platí školné, a o něž proto bývá menší zájem.

Dost možná by kromě dětí byly právě tyto soukromé subjekty nejvíc bity. Musely by totiž vymyslet nějakou "objížďku", která by jim umožnila přijímat děti, které neuspějí ani v jednom ze dvou pokusů, jinak než formou přihlášky a přijímacího řízení. Že by žádost?

Doporučila bych ministerstvu, aby své úsilí věnovalo tomu, jak ke školství přitáhnout lidi, kteří mají dětem co dát. Místo aby mlátilo už vymlácenou slámu.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Sněmovna dostala žádost o vydání Růžičky z ANO, ten po zvolení změnil názor

Pavel Růžička, jeden z deseti obžalovaných zastupitelů Postoloprt, je od října...

Poslanecká sněmovna obdržela žádost o vydání poslance hnutí ANO Pavla Růžičky k trestnímu stíhání. Ten byl před volbami...

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...

Turisty v Orlických horách nemá kdo obsluhovat, pracovníky vysála Škoda

Odborníci doporučují předškolákům strávit na svahu hodinu, šestiletí už...

V Orlických horách chybí kuchaři, servírky, ale třeba také lyžařští instruktoři. Zaměstnavatelé v turistickém ruchu jen...

Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí
Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.Najdete na iDNES.cz