Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

KOMENTÁŘ: Proč Zeman nerozlišuje racionální návrhy od bizarností, nevím

  19:12aktualizováno  19:12
Miloš Zeman promluvil před Sněmovnou. Působivě. Zeman na rozdíl od většiny politiků ovládá řečnictví. Jeho řeč však paradoxně spojovala rozumné návrhy s iracionalitou. Snahu o porozumění s bojovností. Proč?

Miloš Zeman při své první návštěvě Sněmovny po zvolení prezidentem. (7. května 2013) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Pan prezident pojmenoval poměrně přesně hlavní problémy země. Rozkrádání, nezaměstnanost, nedůvěra v politiku. Možná mohl přidat jako bývalý prognostik čtvrtý. Rostoucí rozčarování z toho, že nižší a střední třídy zaostávají po všech stránkách v životním stylu za zeměmi "starého" Západu.

Zemanův návrh na změnu volebního systému, který by byl kompromisem mezi poměrným a většinovým, je taktéž rozumný. I jeho zdůvodnění. Je to způsob, aby se do Sněmovny nedostávali lidé, kteří ovládají kuloární rejdy ve svých stranách, ale neumějí ani pracovat, ani mluvit.

Když se postavil za hodnoty sociální demokracie, jako jsou majetková přiznání či progresivní zdanění o kousek lépe vydělávajících zaměstnanců, potvrdil Zeman to, co řekl v Ostravě. Jako prezident je sice nestranný, ale jako občan je zapálený fanoušek sociální demokracie. Bez ironie ale dodejme, že tyto hodnoty se shodují s jeho dlouhodobým programem. Na to má snad ne ústavní, ale lidské právo.

Projev měl dvě problematická místa.

Prvním byl útok na "solární barony", kteří prý okradli stát o dvě stovky miliard. Na to, že dotace pro solární elektrárny jsou nespravedlivé, upozorňují média od samého počátku. Nečasova vláda se pokusila nespravedlnosti aspoň částečně odstranit. Vina ale nespočívá na těch, kdo využili pravidel, jež vymezila politická třída, ale na politické třídě.

Pokud někteří "solárníci" politiky podplatili, aby získali nepřiměřené zisky, je potřeba to dokázat před soudem. Miloš Zeman jako břitký analytik to jistě ví, ale jako lidový politik rád předhodí lidu sousto.

Druhým problémem bylo vyřizování si účtů se Schwarzenbergem. To si skutečně mají rozdat za zavřenými dveřmi, jak říká Petr Nečas. Sněmovna může mluvit skoro do všeho, ale do velvyslanců ne. Tak proč ji tím trápit? Snad proto, abychom zesměšnili protikandidáta Schwarzenberga?

Kolem a kolem však Zeman rozhodně podal lepší výkon, než jaký zatím předvádějí hokejisté. Zábavnější je mít prezidenta, který nese kůži na trh, než prezidenta, který se zavírá v hradních komnatách s Hájkem a Jaklem.

Jestli je to lepší, uvidíme časem.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Hybridní válka? Buďme s tím označením opatrní, radí experti

Ruský voják střeží leteckou základnu Belbek na Krymu (4. března 2014)

S hybridními hrozbami se v posledních letech „roztrhl pytel“. Máme se o ně zajímat, případně se jich obávat? A hrozí...

Na dálnici D1 jsou kolony, na Pražském okruhu odklízejí bouraná auta

Kolona aut a kamionů zablokovala dálniční přivaděč na D1 u Jihlavy. (17. ledna...

Silnice v Česku jsou po nočním sněžení s opatrností sjízdné. Na řadě míst zůstává rozbředlý nebo ujetý sníh a někde se...

VIDEO: U Horoměřic řidiči rádi jezdí s nohou na plynu, ukázal radar

Na silnici vedoucí k Horoměřicemům je povoleno jet maximálně 90 km/h. Spousta...

Místní obyvatelé tvrdí, že na silnici u Horoměřic, kde minulý týden při havárii autobusu zemřeli tři lidé a desítky...

Najdete na iDNES.cz