Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

KOMENTÁŘ: Vrahovi nelze jednoduše nabídnout restart

  10:04aktualizováno  10:04
Mladík, který v lednu 2004 jako třináctiletý zavraždil svou spolužačku z Kmetiněvsi na Kladensku, opustil před necelým týdnem výchovný ústav Klíčov v Praze. Protože čin spáchal jako nezletilý, nemá záznam v trestním rejstříku a nelze mu ani uložit hospitalizaci. Jako dětský psychiatr to považuji za zásadní chybu.

Pietní místo v obci Kmetiněves | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Identita dospívajících se totiž vytváří na základě zpětných vazeb. Adolescence je právě od toho, aby mladý člověk "našel sám sebe".

Dětský psychiatr Ivo Kunst.Pokud je v této kritické fázi dítě emočně opuštěno - třebas jen dlouhé hodiny u počítače - vzniká vážné nebezpečí, že si začne programovat identitu zcela samo, bez nenahraditelné zpětné sociální vazby.

Mladík z Kmetiněvsi přitom spáchal něco, co je zásadně nepřijatelné v samých základech, v DNA naší kultury. Zabil. Plánovitě. Připravoval se na to. A víme, že ta hrůzostrašná vražda měla i perverzní průběh.

Obyvatelé obce, v níž došlo k zločinu, nyní sepsali takzvanou kmětiněveskou výzvu, kterou chtějí zveřejnit v tisku a předat poslancům a ministryni spravedlnosti. - čtěte Kmetiněveskou výzvu ke snížení věku odpovědnosti dostali poslanci

Chtějí znovu otevřít diskusi o snížení spodní hranice u trestných činů nezletilých. Podle starosty přece není možné, aby po tak brutální vraždě, kterou spáchal byť jen třináctiletý kluk, se nyní na něj pohlíželo jako na netrestaného.

Pokud má jít do života s čistým štítem, musíme se ptát, koho jeho neposkvrněný trestní rejstřík chrání? Nás před ním, nebo jeho samého před námi, anebo - což je ještě více na pováženou - jeho před ním samým?

Stávající právní úpravu považuji za extrémně škodlivou. Život kmětiněveského vraha musí být i nadále životem někoho, kdo zcela zásadně pochybil. Zhřešil. Nelze mu jednoduše nabídnout restart.

Nemůže začít jen tak nanovo.

Pro něho je i pro nás jedinou šancí, když si bude vědom, jak strašně zhřešil, jak moc nezvládl běsy, které v něm jsou. Jeho život by měl být už navždy životem hříšníka, který musí břímě své viny nést s sebou. V celém Zločinu a trestu nenajdeme náznak toho, že by Raskolnikov ztratil povědomí o tom, že zabil. Odpuštění ani podle židovsko-křesťanské tradice neznamená anulování viny.

Mladík zůstane vrahem po celý život. Tím více se ten, kdo si svou identitu teprve buduje, musí naučit koexistovat se zběsilou částí své duše.

Ač přesvědčením ateista, musím konstatovat, že myšlenka čistého trestního rejstříku není nic jiného než obludně aplikovaná postmoderní destrukce židovsko-křesťanského modelu, na němž stojí naše kultura.

Nabízí mladíkovi restart, jako by život mohl začít od strany jedna. Ale když se k jeho běsům chováme, jako když v něm nejsou, spoluvytváříme podmínky pro to, aby jim opět podlehl. Stále v něm jsou.

Pohled stávající legislativy považuji za extrémně chybný. Odpovídá však celospolečenskému klimatu. Dnešní společnost nepotřebuje lidi poučené vlastními chybami, nýbrž lidi, kteří budou neustále chybovat, a tudíž se neproblematicky účastní konzumního života.

Vrahův restart s čistým trestním rejstříkem je v rozporu se základy evropské civilizace. I Kristus odpouštěl tak, že člověk své provinění poznal do hloubky - a potom žil se svým hříchem, ne bez něj.

To nám dává jedinou šanci vyrovnat se se svým proviněním.

"Restartovaný" člověk žádnou novou šanci ve skutečnosti nedostal. Dostal jen příležitost, že svůj hrůzný čin zopakuje.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

Požár hotelu v Praze policie vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

Policie vyčíslila škodu, kterou způsobil sobotní požár v hotelu Eurostars David v pražské Náplavní ulici. Případ...

VIDEO: Hledá se násilník z výtahu, žena se mu ubránila pepřovým sprejem

Policie pátrá po muži, který se pokusil ve výtahu znásilnit ženu

Pražští kriminalisté hledají muže, který se pokusil znásilnit ženu ve výtahu uvnitř domu v Bínově ulici v Praze 8....

VIDEO: Opilého řidiče dodávky vystřídal ještě větší opilec a boural

Opilec za volantem

Hned dva opilé řidiče ve stejném autě zastavili v neděli policisté v Červeném Újezdu na Praze-západ. Nejdřív zabavili...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz