Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

KOMENTÁŘ: Chce Rusko opravdu mír? Je to v jeho rukou, když bude chtít

  8:22
New York a především prostory OSN jsou v posledních dnech díky probíhajícímu Valnému shromáždění dějištěm velkého množství dvou i vícestranných schůzek. Zatím největší pozornost k sobě přitáhlo setkání prezidentů Spojených států a Ruské federace, a to jak z důvodu své výjimečnosti, tak i díky projednávaným tématům.

Ruský prezident Vladimir Putin při projevu ve Valném shromáždění OSN | foto: Reuters

Připomeňme si, že nejvyšší představitelé Ruské federace a USA se nesešli na plnohodnotné schůzce od roku 2013 a bilaterální vztahy obou zemí jsou v současnosti na velmi nízké úrovni. Předmětem jejich rozhovoru byly dva problémy zatěžující mezinárodní společenství v průběhu poslední let. Jedním z nich je takzvaná syrská krize, která je součástí širšího blízkovýchodního problému. Druhou aktuální hrozbou mezinárodnímu míru je ruská agrese proti Ukrajině.

Schůzce na výjimečnosti přidávala i skutečnost, že oba prezidenti měli krátce před setkáním možnost vyjádřit své postoje při vystoupení na Valném shromáždění OSN.

Putin drží v rukou silné karty

Většina komentátorů se v předvečer jednání shodovala v tom, že Vladimír Putin tentokrát drží v rukou silné karty. Představy USA a EU o řešení syrské krize mají daleko k naplnění. Takzvaná demokratická opozice opakovaně prokazuje svou vojenskou i politickou neschopnost. Na místo diktátora Asada pretenduje ještě hrůznější režim Islámského státu.

Vladimír Votápek

Analytik Vladimír Votápek

Analytik mezinárodních vztahů a bývalý generální konzul ČR v Ruské federaci.

Je pravidelným hostem v elektronických médiích, kde komentuje vývoj v prostoru bývalého Sovětského svazu.

Rusko je jediná velmoc, která je v Sýrii bezprostředně přítomna - v Tartu provozuje námořní základnu a významně rozšiřuje letiště v Latákiji. Zjevně proto, aby se mohlo stát operační základnou pro dostatečné množství bojových letounů. Podtrženo a sečteno, Moskva je v očích mnoha komentátorů hráčem, který by mohl přispět k nalezení obecně přijatelného a hlavně fungujícího řešení.

Také vývoj na Ukrajině zatím probíhá k plné spokojenosti Moskvy. Kremlu se nepodařilo rozbít státnost svého souseda. Nicméně dlouhodobý konflikt, byť ve stavu příměří, je ze strategického pohledu výhodný pro Kreml. Ukrajinu totiž osudově zatěžuje a účinně jí brání v integraci s EU. Jak můžeme vidět na příkladech jako je Podněstří, Abcházie nebo Jižní Osetie, Moskva takové „zamrzlé“ konflikty dokáže udržovat celá desetiletí, aby si tak uchovávala možnost konflikt podle potřeby eskalovat nebo naopak tlumit.

„Výměna“ Ukrajiny za Sýrii?

Jedna z možných variant očekávané dohody obou lídrů byla jakási „výměna“ Ukrajiny za Sýrii - tedy situace kdy by Moskva dostala volnější ruku ve vztahu ke Kyjevu a Spojené státy by získaly podporu Moskvy ve své politice vůči Damašku.

Nic takového se nestalo. Bílý dům zhodnotil schůzku jako „praktickou výměnu stanovisek“ k otázkám Ukrajiny a Sýrie a podobně jalové bylo i stanovisko Kremlu.

Vladimír Putin se bezprostředně po jednání sešel s ruskými novináři, se kterými se podělil o své dojmy. Jak řekl, je spokojen s tím, že se jednání vedla v otevřeném duchu. I když se strany na některých bodech neshodly, existuje mnoho otázek, na kterých se naopak země shodují.

Přeloženo do normálního jazyka, ani jedna strana nedosáhla ničeho, co by mohla, nebo chtěla, veřejně oznámit. To, že se na některých bodech Rusko a Spojené státy shodnou a na některých bodech nikoli, je prázdná fráze, která nepřináší žádnou novou informaci. A stejnou hodnotu má prohlášení o tom, že pan prezident Putin doufá ve vyváženost budoucích jednání. Zdá se tedy, že se Kremlu nepodařilo vyjednat nic, co by připomínalo očekávanou „výměnu“ Ukrajiny za Sýrii.

Možná bychom se měli ptát, jak moc je pravděpodobné, že se Moskva chce podílet na nějakém mírovém řešení. Zda vůbec bylo reálné očekávat od schůzky něco víc než konstatování, že se Kreml a Bílý dům v něčem neshodnou a v něčem ano.

Rusko nenabídlo alternativu, Asadův režim je příčinou krize

Vzhledem k tomu, že situace v Sýrii hrozí přerůst v něco horšího, než je Asadův režim, se Moskva může ironicky usmívat a připomínat, že od počátku kritizovala strategii Západu. Nicméně skutečností zůstává, že Rusko nenabídlo nic, co by mohlo představovat použitelnou alternativu.

Režim Bašára Asada je skutečně menší zlo než Islámský stát, nicméně návrat k situaci před povstáním z roku 2011 není realistický. Je to totiž právě asadovský režim, který nezvládá řízení země a je příčinou její vnitřní krize. V Sýrii platí už víc než padesát let výjimečný stav. Na rostoucí nespokojenost lidí odpovídal dědičný syrský prezident stupňujícími se represemi, včetně bombardování obytných čtvrtí těch měst nebo regionů, které byly podle představ Damašku málo loajální.

Syrský stát se nehroutí kvůli piklům Západu, ale v důsledku neschopnosti vlastního vedení. Na tom nic nezmění ani podpora z Teheránu, ani z Moskvy. Vojenská podpora sice může zachránit prohrávající režim, ale budoucnost mu nezaručí.

Prezident Obama ve svém vystoupení v OSN konstatoval, že existence silného Ruska, spolupracujícího s mezinárodním společenstvím, je v zájmu Spojených států. To je jistě pravda i z pohledu Evropy. Moskva by skutečně mohla a měla být součástí mírového řešení v Sýrii a především na Ukrajině. Musela by to ale sama chtít, musela by pro mír udělat něco víc, než jenom přicházet s profesionálně zakulacenými deklaracemi.

Ostatně - mír na Ukrajině je plně v rukou Kremlu. Stačí, když přestane poskytovat vojenskou a materiální pomoc rebelům, a kyjevské vládě umožní, aby obnovila kontrolu hranic s Ruskou federací. Takzvané lidové republiky v Doněcku a Luhansku se zhroutí jako domeček z karet a Kyjev bude moci s podporou EU a za dohledu Moskvy naplnit minské dohody.

Je ale otázkou, jak realistické je takové očekávání ve vztahu k současnému Rusku. Nezapomínejme, že v Kremlu vládne režim, který svou zkorumpovaností a neschopností dovedl svou zemi do krize přesto, že měl a stále má zajištěné obrovské příjmy z exportu ropy, plynu a dalších surovin. Pro zamaskování své neschopnosti neváhal rozpoutat agresi proti Ukrajině. Demokracie je v Kremlu neslušné slovo a představa, že nespokojení občané mohou svrhnout neschopné vládce, je pro ruské vládnoucí kruhy noční můrou.

Je proto nutné se obávat, že Vladimír Putin si lépe porozumí s Bašárem Asadem než s Barackem Obamou.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Írán v noci zaútočil na Izrael raketami a drony

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Ozbrojenci vtrhli do domu a svázali podnikatele s rodinou, zřejmě šlo o mstu

12. dubna 2024  9:44,  aktualizováno  15:08

Policisté z Česka i Německa pátrají na Domažlicku po ozbrojencích, kteří v noci na dnešek přepadli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na začátku byl tajný projekt. Jak vypadá stanice metra, kterou nikdy nejel vlak

14. dubna 2024

Premium Nenápadná plechová vrata naproti Úřadu vlády na pražském Klárově skrývají velké tajemství. Praha se...

Dostálové se ptali na její angličtinu a Farského, zda dá zase přednost stáži

19. dubna 2024  19:15,  aktualizováno  21:09

Nejzajímavější částí debaty kandidátů do voleb v Evropském parlamentu byly otázky studentů, kteří...

Česko vydá na Ukrajinu odsouzeného za vraždu řidiče Sazky, odpykává si 22 let

19. dubna 2024  21:03

Česko vydá na Ukrajinu Timura Treťjakova odsouzeného na 22 let vězení za nájemnou vraždu řidiče...

Rozhazoval výzvy k svržení vlády. Pak se u místa, kde soudí Trumpa, zapálil

19. dubna 2024  20:17,  aktualizováno  20:38

Neznámý muž, který se dnes zapálil před soudem s Trumpem se podle policie jmenuje Maxwell...

Exploze v Íránu, podle Američanů zaútočil Izrael. Ten to nepotvrdil

19. dubna 2024  6:17,  aktualizováno  20:36

Ve středoíránské provincii Isfahán se v pátek ráno ozvaly exploze, podle íránských médií se jednalo...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...