KOMENTÁŘ: Babiš jednání s ČSSD nezvládl, iniciativy se teď chopí Zeman

  15:44aktualizováno  15:44
Krach jednání s ČSSD o vládě je jedna z největších politických porážek šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. A také zatím největší politická zpráva tohoto roku, hned po výsledcích prezidentské volby. Právě prezident Miloš Zeman může být tím, kdo přijde s řešením současné situace.

Premiér Andrej Babiš a místopředseda ANO Richard Brabec po jednání s ČSSD (5. dubna 2018) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Taktika nechat vyhladovět, a pak předhodit kost, tolik úspěšná z byznysu, tentokrát Babišovi nevyšla. Tak dlouho mluvil o sociálních demokratech jako o nuzácích, kteří by nejlépe neměli mít žádné ministerstvo, až se členové strany naštvali.

A z poražené partaje, která by před pár měsíci byla ochotna kývnout na jakoukoli nabídku zahrnující čtyři slušnější ministerstva, jen aby se vyhnula pádu do opozice s výraznějším Okamurou či Piráty, se stal spolek sebevědomých, jejichž cílem už nebylo udržet si podíl na moci. Ale ukázat Babišovi, že když jim neprojeví pořádný respekt, nebude nic.

Babiš nakonec pořádně slevil. Pět ministerstev pro stranu, který získala ve volbách sedm procent, je nabídka naprosto luxusní. A je úplně jedno, že mezi těmito ministerstvy byla i vysmívaná kultura. Práce a sociální věci nebo zemědělství, to jsou z pohledu podílu na moci a toku peněz hodně atraktivní úřady. Ale Babiš nechal sociální demokraty najít si symbol – tím se stalo ministerstvo vnitra, které přitom dlouho ani nechtěli.

ANALÝZA: S Okamurou, či k novým volbám? Varianty, co bude dál s vládou

Chyboval v této hře nervů i Hamáček. Když si nedokázal rozmyslet, co vlastně chce. Jestli plnit sociálnědemokratický program, nebo být opozicí partneru Babišovi. Zpočátku chtěl to první – a je zřejmé, že ministerstvo práce a sociálních věcí či školství – které by k tomu potřeboval – by nakonec dostal.

V polovině hry, pod tlakem členské základny, která byla rozladěna z Babišova chování k ČSSD v médiích, si však začal říkat o silová ministerstva, vnitra nebo financí, aby Babiše co nejvíc oslabil. A kdyby chtěl opět jen toto, nejspíš by mu Babiš i vyhověl. Ale všechno sociální demokraté se svými sedmi procenty z voleb dostat nemohli.

A tak došlo ke krachu, v kterém se teď hlavní role může s chutí zhostit prezident Miloš Zeman. Sezvat si zástupce všech stran a nakonec přijít s kompromisním řešením, třeba jmenovat premiérem místopředsedu ANO Richarda Brabce, což by bylo win-win strategií pro oba.

Zemanově pověsti provokatéra by vizitka muže, který uklidní napjatou situaci, v podzimu jeho politické kariéry jistě zalichotila. A Babiš by ukázal, že je schopen i tak velkého ústupku. Ale suverénní vítěz voleb Babiš má zrovna tak důvod na svojí pozici trvat, prezident může nakonec přijít s návrhem pro všechny nečekaným a bitva začne zase nanovo. Tentokrát už však mezi muži, kteří si až dosud dokázali vyhovět – mezi Babišem a Zemanem.

Babiš má pořád možnost uzavřít vládu za tolerance KSČM a SPD nebo přizvat k exkluzivním jednáním ODS. Ale čas se mu po nezdaru s ČSSD pořádně zkrátil a pokud nepřinese na Hrad návrh čehokoli funkčního, Zeman ho premiérem nejspíš nejmenuje. Tím spíš, když ho bude šéf ANO škádlit úvahami o předčasných volbách.

Pokud by do nich Babiš skutečně chtěl jít, narazil by kromě neřešitelného problému, jak sehnat 120 hlasů na rozpuštění Sněmovny, právě na odpor prezidenta Zemana. A ten by udělal vše proto, aby Babišovi jeho představy, jak si k lepší vyjednávací pozici pomůže jednoduše tak, že zahodí jeden volební výsledek a vsadí na druhý, znemožnil. Protože jedna z věcí, která Zemana opravdu baví, je ukazovat politikům, kteří neumí hrát se svými kartami, jak slabí jsou a jak jednoduché to může být.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Další z rubriky

Havíři vyfotili v Beskydech medvěda. Stál od nás patnáct metrů, říkají

Medvěd v oblasti beskydské hory Smrk na Frýdecko-Místecku. (15. listopadu 2018)

Medvěda, který se pohybuje v oblasti beskydské hory Smrk, vyfotili dva muži. „Na ten zážitek nikdy nezapomeneme,“...

K příznakům schizofrenie patří pocity ohrožení, říká psychiatr

MUDr. Martin Anders (9.8.2017)

Reportáž portálu Seznam Zprávy o Andrejovi Babišovi mladším v Česku otevřela debatu o psychických nemocech. Podle...

Záhadnou vraždu Otýlie Vranské řeší genetik, policie získala vzorky DNA

Tělo Otýlie Vranské bylo nalezeno ve dvou kufrech.

Policejní badatelé získali potřebné vzorky DNA, které mají objasnit nejznámější nevyřešenou prvorepublikovou vraždu....

Najdete na iDNES.cz