Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

KOMENTÁŘ: Svoboda se uvedl dobře. Ještě aby se vyhnul špatnému konci

  11:43aktualizováno  11:43
ODS slibovala Svobodu pro Prahu. Občané si myslí, že jim politici nasadili volskou ohlávku. Zkušený lékař dokázal důstojně čelit bouřlivým protestům Pražanů. Jeho šance utnout propojení politických a ekonomických zájmů na pražské radnici je však malá.

Novým pražským primátorem byl zvolen Bohuslav Svoboda | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Musí se najít někdo, kdo se něčemu postaví do čela. Jinak v této zemi ničeho nedosáhneme, uvedl včera Bohuslav Svoboda v odpovědi na jeden z velmi kritických příspěvků při veřejném zasedání pražského zastupitelstva. Řečník se v něm otázal, co by se stalo, kdyby se někdo důvěryhodný před jedenadvaceti lety postavil do čela KSČ. Značka ODS je dnes prý stejně ohavná.

V této otázce je skryt celý smysl včerejší nejprve bouřlivé demonstrace a pozdější vzrušené diskuse na pražském magistrátu. Je Svoboda silný a rozumný muž, který vrátí Praze zákon, nebo se stane loutkou v rukou těch, kdo sice politické triky dokonale ovládají, ale od něčeho pro ně tak "podřadného", jako je služba lidu, jsou odtrženi.

PO BOUŘLIVÝCH PROTESTECH PRIMÁTOREM

Podrobně o včerejším zasedání zastupitelstva čtěte zde

Jeho první vystoupení mohl, kdo chtěl, sledovat například na serveru iDNES.cz v přímém přenosu. A pokud divák není protiódéesáckým fanatikem, musel uznat, že Svobodův projev byl na poměry české politiky více než důstojný.

Podařil se mu i solidní tah: dopolední vpád Pražanů rozhořčených koalicí ODS a ČSSD sice odsoudil, ale nevyprovokoval tvrdší zásah proti nim. Odpoledne jim dal potom slovo přímo na radnici. Tvrdé, až surové kritice čelil dobře.

Jenže co až emoce opadnou? Zlatý kartel?

Miroslav Kalousek je přesvědčen, že pražská koalice ČSSD a ODS byla dohodnuta už před volbami. Jistě, Kalousek má zájem na šíření takového tvrzení. Jenže řada faktů nezávislých na jeho politickém chtění tomu nasvědčuje. Velká koalice se ustavila už za prvního Bémova panování. Jejím čelným členem byl pozdější premiér Jiří Paroubek.

Když ODS v roce 2006 utrpěla absolutní vítězství, ujala se vlády sama – jinak to nešlo. Socialističtí politici, zejména jejich reálná hlava Petr Hulinský, byli odměněni kontrolními či obročí vynášejícími funkcemi, nebo nejraději obojím. Kritici této praxe hovoří o tom, že nejde o politickou dohodu, ale kartel, který má sloužit několika pražským podnikatelům k bezbřehému obohacování. Systém zakázek funguje jako ruleta, ve které vyhrávají všichni, kdo znají, jak je cinknutá.

PĚT HLAVNÍCH ÚKOLŮ PRO PRIMÁTORA

Glosu Martina Rumlera čtěte zde

K touze nerozbít toto zlaté prase se přidala i obava. Nechtěla by TOP 09 v čele s Tůmou kriminalizovat účastníky kartelu?

Žádné důkazy neexistují, ale při schopnostech naší policie a soudů by byl zázrak, kdyby existovaly. Všeobecný odpor proti koalici ODS a ČSSD, který v mrazivém dni vyjádřili demonstranti, je však politickým důkazem. Různí komentátoři mohou klidně tvrdit, že ustavení kartelu ODS a ČSSD je legitimní politická hra. Formálně budou mít pravdu, ve skutečnosti je poloviční vláda levice nad ze tří čtvrtin pravicovou Prahou politická sprosťárna. I kdyby tedy byly spekulace o "zlatém kartelu" liché, měli by občané právo ostře protestovat proti sice zákonnému, ale ošklivě vykutálenému znásilnění volebních výsledků.

Zlo není všemocné

Není však stoprocentně jisté, že Praze povládne hanebný spolek stejně jako před lety. Je potřeba říci i dnes nepopulární věc: Pavel Bém nebyl tak špatný purkmistr, jak se teď jeví. Než se poněkud pomátl z přemíry důležitosti, měl dobrý program i sílu k jeho uskutečnění. Pražané by dodnes možná nevěděli o špíně kolem Opencard, kdyby po sobě mocichtiví bossové pražské ODS nezačali střílet ze samopalů v temném sklepě.

Přirozeně se postříleli navzájem a dokončili zkázu jména své firmy.

Spolčení se socialisty napovídá tomu, že neprohlédli ani po volbách. Veřejné mínění je podle všeho zajímá méně než pražské úředníky disciplína takzvaných pejskařů.

Existují však dva poměrně silné faktory proti dalšímu řádění "zlatého kartelu". Prvním je sám Svoboda. Mnohokrát zopakoval, že je čestný a bezúhonný člověk. Není důvod mu nevěřit. Veškerou čest a bezúhonnost však spojil s úspěchem či neúspěchem ve funkci. Jeho zábrany stát se maňáskem či paravánem skutečných vládců budou skutečné a vnitřní. Je málo pravděpodobné, že se chce sám obohatit.

Druhým faktorem je pozornost občanů. Je velmi nepravděpodobné, že ti, kdo včera protestovali, svěsí uši a nechají radním a úředníkům opět veškerou moc.

Sami vládcové Prahy budou muset formálně i neformálně vyjít občanům vstříc. První krok učinil Svoboda včera, když je nechal mluvit. V současné atmosféře je prakticky nemožné, aby sliby o průhledných výběrových řízeních byly smeteny pod stůl.

Praha není jediná

Pozornost médií, jistě i tohoto listu, bude k dění na magistrátu upřena.

Včerejší demagogické tahanice o přímou či nepřímou volbu primátora však naznačují, že i když bude veřejná kontrola mnohem větší než za Béma, může se klidně utopit v magistrátním provozu.

Nejde totiž zdaleka jen o svatou válku proti zlu, jak ji chápali mnozí demonstranti. Jde o každodenní boj proti lenosti, zahálce, aroganci, hlouposti magistrátního molocha a jeho členů. A taky proti jejich politikaření. S tím vším se zápasí dokonce hůře než s účelovým spolčením dvou stran. Po včerejšku ten zápas na pražské radnici aspoň v přímém přenosu začal. Praha však není jediná, kde se tvoří kartely moci a peněz...Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....Najdete na iDNES.cz