Předseda KSČM Vojtěch Filip u voleb v Českých Budějovicích. (15. října 2010)

Předseda KSČM Vojtěch Filip u voleb v Českých Budějovicích. (15. října 2010) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

KOMENTÁŘ: Rudý kohout se opět hlásí o slovo. A kokrhá hodně nahlas

  • 328
Už jen pár měsíců a budeme žít nejspíš v jiné zemi. ČSSD otevřeně říká, že podle ní skončila doba, kdy mají být komunisté v politické karanténě. A chystá vládu, kterou by rudí tolerovali. Kandidát sociálních demokratů na premiéra Bohuslav Sobotka v tom dokonce nevidí žádné riziko.

Preference obou stran napovídají, že co se nepovedlo Jiřímu Paroubkovi, by letos Sobotkovi vyjít mohlo. I voliče, kteří oranžové ani rudé nepodpoří, by tak mělo zajímat, co mohou zažít po případné české "Velké říjnové revoluci". Komunisté a sociální demokraté už také jako první schválili volební programy. Materiálu ke studiu mají tedy voliči dost.

Natěšení soudruzi to vzali od podlahy. Komunista Vojtěch Filip zahájil kampaň požadavkem na referendum o církevních restitucích. Osmdesáti procentům občanů se podle něj zdají nespravedlivé. Jako právník ale jistě dobře ví, že zákon schválený parlamentem a potvrzený Ústavním soudem může levice předělat či zrušit, ale na smlouvy, které s církvemi za stát podepsal expremiér Petr Nečas, nemůže mít vliv ani referendum.

Se změnou smluv by musely souhlasit obě strany, které je uzavřely. Nejde je jednostranně anulovat. Spory u soudů kvůli jejich porušení by se nakonec státu prodražily. Když šéf ČSSD Sobotka zachová pokerovou tvář, požadavek rudých na takové referendum o církevních restitucích půjde do stoupy jako první.

Už první balonek, který komunisté vypustili, ale naznačil, že nebudou žádní troškaři. Do vlády se sice nepoženou, jak jim doporučil i prezident Miloš Zeman, ale sociální demokracii by vládu neumožnili jen za milý úsměv pana předsedy Sobotky na soudruha předsedu Filipa.

Co je v případě jednobarevné oranžové vlády pod kontrolou rudých jisté, je to, že se obě strany pokusí významně zvýšit daně. Potřebují to, aby nemusely jen zadlužovat stát a mohly alespoň zčásti platit své sliby, k nimž patří zvyšování minimální mzdy na 12 tisíc korun, rušení poplatků u lékaře, zlevnění léků zrušením DPH na ně nebo rychlejší růst důchodů.

Zaplatit to podle obou stran budou muset vyššími daněmi ti úspěšnější, kteří více vydělávají. Jak lidé, tak především větší firmy. To, že mohou razantně vyšší daně pro ně připravit více lidí o práci, už ale sociální demokraté ani komunisté voličům neříkají.

Velké firmy a nejbohatší lidé by se měli více podílet na sanaci státních dluhů a na udržení rozumného tempa zadlužování, pravil Sobotka. S takto formulovanou větou bude nejspíš řada voličů levice souhlasit. ČSSD ale bude muset pečlivě vážit, aby svůj daňový manévr nepřestřelila a významně neubylo těch, kteří budou mít chuť právě v České republice daně platit.

Sobotka teď tvrdí, že vyšší daně by se kromě firem týkaly jen lidí s měsíčním příjmem nad 100 tisíc korun. Je však otázka, zda nakonec nebude muset do kapsy sáhnout víc i lidem s nižším příjmem, až zjistí, že jinak na plnění slibů nebude mít dost peněz. Nebo bude muset některé sliby ČSSD odpískat, když zjistí, že zdroje nejsou.

Karel Kryl před lety v trochu jiné souvislosti zpíval, že rudý kohout na obzoru roztahuje spáry a nenastává zlatá, ale kamenná doba. Teď se rudý kohout opět hlásí o slovo.

A kokrhá hodně nahlas.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video