Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

KOMENTÁŘ: Restart ODS? Teď je na řadě úklid zákulisí

  11:46aktualizováno  11:46
Kritici se domáhají, aby ODS provedla očistný sebezpyt a omluvila se. Za Grosse či Ratha ČSSD k omluvě nikdo nevyzývá. Pro ODS nejsou důležité sebemrskání a omluvy, důležité je, jaká bude ta politika nového typu, čtěte v komentáři Karla Steigerwalda.

Petr Fiala při svém projevu na kongresu ODS (18. ledna 2014) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Uklidili výlohu, kam kouká ulice. Nabídli nové tváře, včetně už trochu známého předsedy. Odsunuli tváře staré, zejména ty s visačkou pachatelů. Udělali, co udělat museli.

Chtěli, aby ta výkladní skříň strany vypadala jako dějiště příštích dobrých událostí.

S vaničkou problematických tváří vylili i některá pro veřejnost kladná esa, jichž teď mají tak málo. Miroslava Němcová, například, politička s vysokým ratingem, z výlohy zmizet neměla. Možná že nebýt ona volebním tahounem, nebyla by dnes ODS ve Sněmovně.

Neuspěl ani u veřejnosti oblíbený Jiří Pospíšil, kterému ve straně kladou za vinu, že prý sejmul náhubek z úst státního zástupce Ivo Ištvana. To jsou ovšem jen dechy té staré ODS, kterou má po úklidu nahradit nová.

Oba odmítnutí populárové ODS by měli vědět, že nic netrvá věčně a politické počasí je proměnlivé nejen v dubnu. Co je jednou prohra, může být příště naopak.

Další komentáře najdete v dnešní MF DNES

  • Alena Slezáková: Chladnokrevný plán genocidy
  • Luděk Navara: Budoucnost, minulost, totalita, demokracie, všechno (je to) jedno
Elektronická MF DNES

MF DNES v počítači nebo v iPadu/iPhonu

ODS čeká ještě úklid zákulisí, kam není vidět - to bude dřina stokrát větší. Dobrá rada pro každou politickou stranu je, aby nevěřila, že do zákulisí nikdo nechodí. Zákulisí politické strany musí nepřetržitě vypadat, jako by měl právě někdo vstoupit. Údržba zákulisí je stejně namáhavá jako péče o výlohu, ale vyplatí se. Co v zákulisí nasmrádne, to ani ve výloze nezavoní. A naopak, dobré zboží se dělá vzadu, než se dá na pult.

Není to ještě ani první krok, co vymysleli, je to jen náznak prvního kroku. Už to udělali minule, když postavili do čela Petra Nečase. Ale nedošli daleko. Proč, to je téma pro jejich vnitřní zpytování. Existence či neexistence ODS není žádné dramatické téma.

Zájem voličů o moderní racionální pravicovou stranu existuje a je možná větší, než se věří. Pokud ODS neobživne, obsadí pravicový prostor někdo jiný. Židle v politice nelze rezervovat. Kdo si včas nesedne, pro toho zítra židle nebude. Problém ODS posledních deseti let není v tom, že by neznala vládní témata a nevěděla, co znamenají, nýbrž v tom, že marnotratně plýtvala s přízní veřejnosti. Zjistit dnes, jak se má rozumně vládnout, není obtížné. Obtížné je udělat to.

Od teorie k praxi

V tom ODS (plus strany, které s ní byly ve dvou vládách v koalici) selhala. Jmenovat podivnou ministryni obrany a za týden ji odvolat znamená pro voliče jen to, že to nahoře nemají v hlavě v pořádku hned dvakrát.

Kongres ODS

Psát nové ideové cíle pravice a programová memoranda není třeba. To už každý zná a všeobecné ideje, třebas malý silný chudý stát bohatých občanů, jednoduchá úředničina, dosažitelnost práva a tak dále, můžeme jmenovat celou pravicovou sadu, to už nikoho neoslní. Každý volič to dávno zná a pamatuje si, že praktické zavádění těchto idejí bylo, jak nadsazuje levice, katastrofální. Lidi nezaujmou teorie, nýbrž konkrétní činy.

Z nejasného důvodu si u nás slova blahobyt, právo, spravedlnost, solidarita a poctivost propachtovala levice a pravici přiřkla slova krize, bída, mor, krutost, pohrdání a kradení. Pravice si to nechala líbit a nikdy ji nenapadlo, že má čelit takto rozdělenému slovníku, který skutečnosti neodpovídá. Krade se v politice zprava doleva, když to jde.

Avšak hlavní témata vládnutí jsou přece jen jiná, větší a vážnější. Ne, že by kradení nebylo vážné, ale že se nemá krást, ví i zloděj, kdežto že nemá být státní dluh, neví skoro nikdo.

V opozici k takové (a podobné) osvětě bude mít ODS příležitost. Její tradiční kritici se domáhají, aby provedla očistný sebezpyt a omluvila se, nejlépe formou harakiri. Za Grosse, Paroubka či Ratha ČSSD k omluvě nikdo nevyzývá. Pro ODS není důležité sebemrskání a omluvy. (Omlouvání je nechutná móda flagelantů korektnosti, kteří chtějí omluvu i za vyhlazení neandertálců).

Důležité je, jaká bude ta politika nového typu a opraveného obsahu. To ale není nic, co se zrodí za týden či rok, a proto tento poslední kongres hraje v dějinách české pravice roli jen malou. Rozhodne to, co se odehraje uvnitř strany, neboli jaký bude ten vnitřní sebezpyt. A zda a jakou změnu jednou uvidí voliči, zejména ti, kteří ODS kdysi rádi volili.

Vidět Nečasovy červnové idy jako spiknutí, ve kterém Nagyová s Nečasem nic a Ištvan všechno, to není ve světle premiérova protežování milenky ten pravý dušezpyt, nýbrž stará zabedněnost. Schody si ODS mydlila sama skvěle, a jestli se na tom někdo přiživil, zas chyba ODS. Neměla uklouznout.

Nový předseda ODS Petr Fiala je vtipný a má smysl pro sebeironii. To je jako první nášlap dobré. Druhý nášlap třeba je pochopit, že v Miroslavě Němcové má ODS skvělého kandidáta na prezidenta. Po Řimbabovi by přišlo ohromné lidské i kulturní osvěžení.

A kvalitních kandidátů na Hrad není málo. Nejsou. Mít ho připraveného je vždy plus.Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Další z rubriky

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz