Průzkum předčasných voleb v Řecku favorizuje Syrizu (25. ledna 2015).

Průzkum předčasných voleb v Řecku favorizuje Syrizu (25. ledna 2015). | foto: Reuters

KOMENTÁŘ: V řeckých volbách zvítězila naděje nad strachem

  • 136
Athény (od spolupracovnice iDNES.cz) - Řekové rozhodli a odevzdali poprvé v historii vládu věcí levicové straně. Výsledek se víceméně očekával, jen nebylo jisté, s jakým náskokem Syriza zvítězí. Řekové tedy nakonec překonali svůj strach o budoucnost a dali hlas charismatickému lídrovi Syrizy, který slibuje Řekům lepší život.

Ukázalo se, že k naději a vizi na spravedlivější sociální stát se na poslední chvíli přidala většina nerozhodnutých voličů. Velkou roli při jejich rozhodování sehrála i předvolební kampaň - Syriza vsadila na naději, na vizi optimistické budoucnosti, kde všichni budou mít práci a slušný plat. Konzervativci vsadili na vyhrožování a na strach před vládou levice. Dnes uznávají, že to byla jejich zásadní chyba.

Řekové zvolili změnu, i když hodně z nich připouští, že změna může být i bolestivá. Nejsilnější volební skupinou strany jsou mladí od 18 do 25 let. „Konečně se do vlády dostala strana, která není zkorumpovaná, a její lídr není zkažený mocí,“ říká dvaadvacetiletý Pavlos, který studuje ve druhém ročníku na VŠ. „Doufám, že Syriza přidá finance na školství a zdravotnictví, které je v katastrofálním stavu. Doufám, že až skončím vysokou, tak díky této vládě najdu práci.“

Favorit voleb tedy splnil očekávání průzkumů, veřejnosti i Evropy a jeho představitelé prohlašují, že vítězství je pro ně velkou zodpovědností. „Snad Tsipras splní alespoň polovinu toho, co nám slíbil,“ říká Aris, bývalý státní zaměstnanec. A státní zaměstnanci volili tuto stranu doufajíc, že znovu přijme propuštěné z veřejného sektoru a že nabere zpátky tisíce bývalých státních úředníků - mimo jiné do zrušené veřejnoprávní televize.

Syriza vyžadovala „samovládu“. Teprve v pondělí ráno bude jisté, jestli se jí to nakonec podařilo. Jestli ne, tak bude nucena vyzvat k sestavení vlády další strany. Kandidátů na sestavení koalice je několik: Jednak středová strana novináře Stavrose Theodorakise, který tvrdí, že je hlasem logiky a chce s Tsiprasem spolupracovat v rámci Evropy za lepší sociální stát, za demokracii a spravedlnost. O spolupráci se uchází i pravicová strana Nezávislí Řekové, která byla i v předcházejícím parlamentu a tvrdě kritizovala úspornou politiku koalice konzervativců se socialisty.

Syriza nabízí spolupráci komunistické straně Řecka, ale ta ji odmítá. Naopak socialisté Pasok by byli v koalici rádi, ale Syriza je dosud odmítala. Nechce totiž spolupracovat se stranou, která tvrdě prosazovala škrty a s konzervativci má přímou vinu na tragické ekonomické situaci v Řecku.

Jisté je, že vítězství levice v Řecku odstartovalo zásadní změny na politické scéně. V zemi se po čtyřiceti letech střídání vlád konzervativců a socialistů poprvé k moci dostala levicová strana. A jak se rýsuje budoucnost?

Zítra začíná pro Řeky obtížné období.

Zatím nedotčená strana Syriza a její lídr Alexis Tsipras musí začít tvrdě vyjednávat s evropskými vládami, které odmítají její požadavky na odpis dluhu a zrušení programu škrtů. Teprve příští měsíce ukážou, jestli nová řecká vláda zajistí stabilitu a prosperitu řecké ekonomiky a vyplní naděje Řeků na lepší budoucnost.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video