Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

KOMENTÁŘ: První debata lídrů bez vítěze aneb kdo je lepší matematik

  15:33aktualizováno  19:46
Předseda ČSSD Jiří Paroubek se poprvé setkal v televizní diskusi s novým volebním lídrem ODS Petrem Nečasem. Duel přinášel očekávání, jak nedávné změny v ODS ovlivní způsob debaty mezi špičkami obou stran. Zprvu klidné tváře vystřídala bouře odstartovaná tématem veřejných financí. Překřikovali se a vzájemně obviňovali ze zadlužení země.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek (vpravo) a volební lídr a místopředseda ODS Petr Nečas (vlevo) byli 11. dubna v Praze hosty diskusního pořadu České televize Otázky Václava Moravce (uprostřed). | foto: Michal KrumphanzlČTK

Předseda ČSSD Jiří Paroubek se v nedělních Otázkách Václava Moravce poprvé tváří v tvář setkal v televizní diskusi s novým volebním lídrem ODS Petrem Nečasem. Tento duel přinášel do jisté míry očekávání, zda výměna v čele ODS ovlivní způsob diskuse mezi špičkami obou stran.

Můžete za dluhy, hádali se Paroubek a Nečas

Skončili u Večerníčka i Kašpárka

Z éry vzájemných duelů Paroubka s Nečasovým předchůdcem Mirkem Topolánkem byli diváci zvyklí na poměrně emotivní debaty. Oba lídři byli do jisté míry podobní svým charakterem, jednáním a chováním. Nebrali si vůči sobě servítky a byli si navzájem hrubou záplatou na hrubý pytel.

Příchod klidnějšího Nečase do čela ODS (alespoň z hlediska voleb) logicky přinesl otázku, jakou podobu budou mít jeho debaty s Paroubkem. Je pravda, že po většinu debaty se oba politici skutečně drželi v jistých mezích a nechávali emoce uvnitř.

Bouři ale odstartovalo téma veřejných financí, které bylo otevřeno jednak v první části pořadu v jedné z moderátorem položených otázek, a které se následně vrátilo jako bumerang ještě na konci debaty.

Oba politici ztráceli během tohoto tématu svoji do té doby relativně klidnou tvář, překřikovali se, mávali transparenty s výší dluhu a obviňovali se, které vlády za to mohou.

Debata nakonec vyvrcholila hádkou o to, kdo je lepší matematik a kdo by měl koho v matematice "edukovat" (výraz použitý oběma pány). A to ještě Jiří Paroubek na přímou moderátorovu otázku překvapivě upřímně odpověděl, že voliče a diváky tyto hádky nezajímají. Moderátor už se ale nedočkal odpovědi, proč to tedy politici dělají a zda jim toto radí poradci.

Oba politici byli patrně trochu zaskočeni tím, že měli na začátku pořadu zmínit klady svého soka. Jejich odpovědi tak byly poměrně rozpačité. Jiří Paroubek jako pozitivum Petra Nečase zmínil, že je v politice již 18 let.

Debata nemá vítěze

Ovšem následně v diskusi mu to vlastně vytkl jako negativum, protože jej činil spoluzodpovědným za vše, co ODS v minulosti učinila. Konkrétně řekl, že Nečas není v politice žádným nováčkem a že Nečas a ODS jedno jest.

Přeci jen Nečasova charakteristika Paroubkova přínosu do české politiky, a sice podíl na opětovném vzestupu ČSSD po pádu na dno vlivem Grossovy aféry, už byla zvolena lépe.

Její formulace ale byla trochu kostrbatá, což asi svědčilo o tom, že i jeho tato otázka patrně překvapila. Daleko lépe by se jim určitě hovořilo o soupeřovým záporech, což by ale byl nade vší pochybnost impuls k další hádce.

Otázkou tedy zůstává, zda lze něco z první debaty vyvodit a zda lze určit jejího vítěze. Domnívám se, že odpověď na obě otázky je spíše NE. Programově bez překvapení, oba prezentovali to, co od těchto stran v posledních týdnech slýcháme často na tiskových konferencích a v rámci předvolební kampaně.

Vzájemný vztah obou pánů bude možno zobecnit až po absolvování více debat v řadě. A pokud jde o vítěze, záleží, jaká kritéria pro vítězství si klademe. Přesvědčivost? Čím a jak se měří? Tak maximálně tím, že se zeptáte nerozhodnutých voličů, komu z těch dvou by na základě této konkrétní debaty dali svůj hlas.

Duel Nečas Vs. Paroubek

Očima politologa a reklamních expertů

Jindřich Jirásek:
Oba politici přišli do debaty dobře připravení a působili přesvědčivě. "Nečas vypadal seriózně, mluvil klidně, rozumně, což by mohlo původním voličům ODS konvenovat." Nový lídr ODS podle něj hraje o to, aby získal konzervativnější voliče, kteří mohli ODS utéct ke konkurenční TOP 09.
Občas mohla debata na diváky působit jako "souboj dvou kafemlejnků", které se vzájemně překřikují. Z marketingové pohledu je ale pro politiky důležité co nejvíce televizní čas využít.

Daniel Köppl:
"Bylo to z obou stran velmi dobré, oba to zvládli,"Oba politici podle něj systematicky mluvili ke své voličské cílové skupině a přizpůsobili tomu i styl komunikace, což je v českých poměrech poměrně neobvyklé.

Rudolf Kučera:
Nečas ve svém prvním televizním duelu s Paroubkem neobstál, a to kvůli tomu, že se nechal strhnout k vzájemným útokům. "Selhal stejně jako Paroubek. Nesplnil to, co se od něj očekávalo - to znamená dát najevo jistou velkorysost jako převahu". Přesto je Nečas lepším lídrem než Mirek Topolánek - je inteligentnější, věcem rozumí více odborně a je také schopnější vlastního postoje.

Zdroj: ČTK

Kdo byl podle vás v televizní debatě přesvědčivější?

celkem hlasů: 15846

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 2. května 2010. Anketa je uzavřena.

Petr Nečas 13249
Jiří Paroubek 1790
Ani jeden 807
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Stát slíbil, že přidá. Na karlovarské Císařské lázně pošle 250 milionů

Karlovarské Císařské lázně.

O 150 milionů více než se dosud předpokládalo by měl dát stát na opravu Císařských lázní. Karlovarský kraj, kterému...

Vydání údajného ruského hackera do USA je možné, potvrdil vrchní soud

Rusky Hacker

Pražský vrchní soud v pátek potvrdil přípustnost vydání Rusa Jevgenije Nikulina do Spojených států. USA muže viní z...

V Bílém domě jsem žádné obtěžování nezažila, řekla k aféře Hašková Coolidge

Eliška Hašková Coolidge v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel.

Spojenými státy zmítají v posledním měsíci skandály celebrit i politiků, nařčených ze sexuálního násilí či obtěžování....Najdete na iDNES.cz