Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

KOMENTÁŘ: Proč nesmíme najít Anežku Českou u Haštala

  9:44aktualizováno  9:44
Nejspíše to měl být trest za přílišnou horlivost. Ti, kteří se o úterní dění v pražském kostele svatého Haštala zasloužili, tam chyběli. Ke zkoumání místa, kde sice asi nejsou, ale možná by mohly být uloženy ostatky patronky země české, svaté Anežky Přemyslovny, organizátoři nepozvali restaurátory Denise Anfilova a Marii Stádníkovou.

Mezi přítomnými divák marně hledal i řeholnici Annu Koláčkovou z kláštera v Kroměříži. Sestru, která se za nalezení Anežčina hrobu modlila a restaurátorům vizi o schránce ukryté pod podlahou kostela vnutila.

To, že Anfilov se Stádníkovou věc zveřejnili bez povolení, se správce haštalské farnosti dotklo natolik, že oběma restaurátorům neprodloužil nájemní smlouvu na ateliér, který mají na tamní faře. Je to trest, nebo pomsta? A za co?

Anežčin hrob je už léta ztracený. Její ostatky vyzvedly řádové sestry ze staroměstského kláštera, když prchaly před husity. Od té doby nikdo neví, kde schránka je. Oba restaurátoři se „provinili“ tím, že uvěřili, když k nim do dílny vtrhla řeholnice Koláčková a chtěla od nich klíče od haštalského kostela. Uvnitř jim prozradila, že ví, kde se nalézá Anežčin hrob. Působila důvěryhodně.

Restaurátoři pak podle jejích pokynů nalezli místo, které měla na mysli. A když s jejich nálezem správci farnosti nic nedělali, vykřičeli výbušnou zprávu do světa. Udělali snad něco zlého?

Průzkum naznačil, že se v Haštalu objev století pravděpodobně nekoná. Nějaký hrob tam sice je, ale vypadá příliš nově. Pokusit se o hledání však rozhodně není chyba.

Znát svou historii je klíčové pro každého z nás. Stejně jako vědět toho co nejvíce o kladných hrdinech dávných dob. Stejně jako indiáni mají své totemy, v Česku je zkrátka zvykem vzývat Anežku Českou.

Nové zaručené zprávy o ní přicházejí vždy v dobách, kdy se národu nedaří. To kvůli tajemnu, které její příběh provází. A také kvůli proroctví „o míru, pokoji a blahobytu, který naplní naši zemi až...“. Rozuměj: až se něco stane s Anežkou. Jednou je to její svatořečení, jindy zase nalezení jejího hrobu.

Je správné, že si to proroctví v pravidelných obměnách připomínáme. To proto, že nám zároveň připomíná Anežčin odkaz. A ten za to stojí.

Až jednou místo, kde je tato žena pochovaná, někdo najde, vím s jistotou, že se tam půjdu poklonit. Třeba proto, že konala dobro, zázračně uzdravovala a založila chudinský špitál.

Oba restaurátoři by si za zásluhy o to, že se o Anežce znovu mluví, zasloužili spíše pochvalu než vyhazov z bytu. I když se ve svých závěrech asi mýlili.

To je totiž, mimochodem, moc dobrá zpráva. Kdyby vědci potvrdili, že v kostele svatého Haštala schránka s Anežčinými ostatky je, zhroutil by se sen. Ten vyprávějící o české světici, která naši zemi chrání.

Proti tomu kostelu se tyčí hotel Haštal, z kterého si v roce 1968 udělala vrchní velitelství okupační vojska. Myslíte si snad, že by tomu Anežka Česká jen tak přihlížela?Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Teroristé chtěli útočit na silvestra i před volbami, říká šéf ruské FSB

Vyděšení cestující opouštějí stanici moskevského metra Park Kultury. (29. března 2010)

Ruská tajná služba FSB odhalila teroristickou buňku, která chystala na silvestra a během nadcházející kampaně před...

Evropské vlády jsou spoluviníky mučení migrantů v Libyi, tvrdí organizace

Migranti sedí v libyjském detenčním centru. Tito lidé byli zadrženi libyjskými...

Vlády evropských zemí podporují libyjské úřady v omezování migrace přes Středozemní moře, přestože dobře vědí, jakému...

Arcinepřítel Trump. Sjednotil Íránce, kteří propadli nacionalismu

Ať žije Írán! Tisíce školaček oslavují výročí islámské revoluce. Později se...

Dlouho rozdělený Írán zachvátila nová vlna nacionalistického zápalu. Obyvatele zahnal do společného houfu vzdor vůči...Najdete na iDNES.cz