Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

KOMENTÁŘ: Proč má Haiti tolik mrtvých a Evropská unie ostudu

  15:07aktualizováno  15:07
Rád bych se dopustil tří poznámek o Haiti: proč je tam tolik mrtvých, proč EU působí jako karikatura supervelmoci a proč se Francouzi opravdu nemusí bát, že Amerika Haiti okupuje.

Americký vrtulník přistává na ploše před prezidentským palácem v Port-au-Prince | foto: AP

Nejdřív ta hekatomba. Bože, proč? ptala se média teatrálně. Dobrá otázka, ale úplně špatný adresát. Víc než nebesa v tom má prsty něco jiného: Haiti je totiž nestát. Takhle může v budoucnu dopadnout každá nefunkční země. A jako "nestát" bylo Haiti pro zemětřesení výbornou kořistí.

Podíval jsem se do minulosti na zemětřesení o síle sedmi stupňů a ukázalo se, že vůbec nemusí být tak smrtící. Dost záleží na tom, která země se třese.

O Haiti něco vypovídá, že má jen dva hasičské sbory a pořádek tam už dlouhá léta udržují modré barety OSN, které jsou obvykle v místech, kde skončila válka.

TÝDEN BEZ VODY PŘEŽILO v troskách DÍTĚ

Patnáctidenní novorozeně přežilo na Haiti týden

Roky tam působí osm set lidí od Lékařů bez hranic. Zavolal jsem téhle organizaci a řekli mi, že víc lidí už mají jen v Kongu, kde byla dlouholetá válka, při níž zahynuly snad dva miliony lidí.

Proč to říkám? Zkuste si představit, že v téhle zemi existují úřady, které vymýšlejí stavební předpisy (přitom všichni vědí, že Haiti je v rizikové zóně) a kontrolují jejich dodržování. Absurdní představa! Na televizi France24 dokonce v detailu ukazovali zbořenou hlavní zeď jakési veřejné budovy: cihly byly kladeny na výšku, ne naležato. Ušetří se, ale do prvního zemětřesení. Když přijde, v "nestátě" všechno popadá.

USA poslaly letadlovou loď, EU nabídla kondolenci

A pak je svět zděšen a snaží se pomoci. I v pomoci se ukáže, kdo za co stojí. Chápete dobře: na paškál přichází EU.

Zatímco supervelmoc Amerika vyslala letadlovou loď, rádoby supervelmoc Unie pořádala v Bruselu porady. Zatímco u břehu Haiti zakotvila americká nemocniční loď (pravda, má to blíž), na pevninu se vylodili výsadkáři z 82. divize a Obama slíbil prvních 100 milionů, Evropská unie ústy své nové ministryně zahraničí nabídla kondolence (ovšem generálnímu tajemníkovi OSN) a vyslala odborníky, aby zjistili, co bude potřeba.

Pravda, USA to mají na Haiti mnohem blíž. Ale úplně stejně to probíhalo před pěti lety po asijském vánočním tsunami, takže tahle výmluva neplatí.

A teď poslední věc. Když za téhle situace lidé slyší, že Francouzi podezírají Ameriku, že si chce přílivem vojáků okupovat Haiti pro sebe, docela je to naštve. Myslím však, že Francouzi to tentokrát nemysleli zle. Spíš jde o nedorozumění, protože nejsou na hlavu padlí. Kdyby totiž něco takového Američané udělali, znamenalo by to, že jsou na hlavu padlí zase oni.

Každý, kdo má trochu zdravého rozumu, si bude Haiti držet na distanc. Je to plný pytel problémů. Pomoci, možná i dlouhodobě, ale pak pryč. Přihodit si tuhle zátěž na záda, to už by spolu s Irákem a Afghánistánem lámalo hřbet.

Není pochyb, že se teď budou objevovat plamenné výzvy, jak "svět" a "mezinárodní společenství" musí vzít Haiti pod křídlo a udělat z něj jinou zemi. Nechte snílky snít. Tohle si nikdo na triko nevezme; snad jedině za trest.

Pomoci mohou i Češi

České organizace vyhlásily finanční sbírky na pomoc obětem úterního ničivého zemětřesení na Haiti.

- Člověk v tísni - konto 40954095/0300 u ČSOB. Posílat lze sms ve formě "DMS SOSHAITI" na číslo 87777.

- Číslo konta Arcidiecézní charita Olomouc u Komerční banky je 35-1868350237/0100, variabilní symbol 99999.
Dárcovská sms pro charitu má tvar DMS HAITI na číslo 87777.

- ADRA připravuje vyslání humanitární pomoci, na kterou lze přispět zasláním finančních prostředků na účet č. 4028 4028/0300, variabilní symbol 391, nebo zasláním dárcovské sms v hodnotě 30 Kč ve formě DMS ADRA na číslo 87777.

- Lékaři bez hranic vyhlásili veřejnou sbírku na pomoc obětem zemětřesení na Haiti a do oblasti posílají také chirurga z ČR. Číslo sbírkového účtu: 210 10 50 700 / 2700, variabilní symbol 111.

- Český červený kříž vyhlásil sbírku, jejíž výtěžek jde na náklady pomoci Mezinárodního výboru Červeného kříže v oblasti. Pomoc probíhá už nyní. Příspěvky lze zasílat na účet 222 826/5500 (bez variabilního symbolu).Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Sníh v Zermattu uvěznil tisíce turistů, spojení zajišťují vrtulníky

Vrtulník představuje jediný způsob, jak se dostat do Zermattu (21. ledna 2018)

Husté sněžení a lavinové nebezpečí odřízly několik alpských středisek. Tisíce turistů uvázly ve švýcarském Zermattu....

Finanční pat ve Washingtonu končí, republikáni slíbili dohodu o imigraci

Kvůli finanční krizi federální vlády byla krátce uzavřena i Socha Svobody (21....

Američtí demokraté po třech dnech vyjednávání s republikány podpoří návrh na další financování vlády. V Kongresu to...

Naše ambasáda bude v Jeruzalémě do konce roku 2019, řekl Pence v Izraeli

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu tleská projevu amerického viceprezidenta...

Spojené státy hodlají přesunout ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma do konce roku 2019. Před izraelským parlamentem to...

Najdete na iDNES.cz