Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

KOMENTÁŘ: Přichystejte novelu, volič to vydrží

  14:24aktualizováno  14:24
Poslanecká sněmovna schválí zákon a za pár měsíců už ho opravuje novelou. Tento častý jev poslední doby naznačuje, že poslanci nepracují dobře. Jejich práce totiž nemá spočívat v řečnění u pultíku, ale v pečlivém projednávání chystaných norem v sněmovních výborech, píše politolog Kamil Švec.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto:  Viktor Chlad, MAFRA

Být poslancem není vůbec jednoduché. Navzdory zažitým představám, které mají bohužel i někteří političtí představitelé, není poslanecká práce založena na vysedávání ve Sněmovně a pronášením více či méně závažných sdělení.

Poslanecká sněmovna není jen „žvanírna“, ale je – respektive měla by být – ctnostným orgánem, jemuž občané prostřednictvím voleb svěřují správu naší země. Běžný chod Sněmovny má ale ke ctnosti a vážnosti mnohdy velmi daleko.

To však není problém Poslanecké sněmovny jako takové, není to ani chyba politického systému či parlamentního režimu. Sněmovna bude prostě vždy taková, jací poslanci v ní budou zasedat. A o kvalitě poslanců zase rozhodují voliči. Právě výběr kvalitního obsazení je v poslední době tím, co trápí Sněmovnu nejvíce. Otázkou ale zůstává, co budeme považovat za kvalitu.

Ohodnotit Sněmovnu?

Prvním indikátorem je kultura politického chování (prosím, nezaměňovat s politickou kulturou). Měl-li čtenář v posledních dnech příležitost a odvahu sledovat jednání v Poslanecké sněmovně, mohl nabýt dojmu, že sleduje některý ze zábavných českých seriálů z prostředí pohostinství. Političtí představitelé se titulovali lháři, zloději, tuneláři, případně se obviňovali z chyb dřívějších či současných. Ač je to „jen“ parlamentní debata, o poslancích nevěstí nic pěkného.

Zvykli jsme si už také na kontrolu práce poslanců z hlediska jejich účasti na jednáních, docházky či na základě hlasování pro ty které návrhy zákonů. Bezesporu je důležité vědět, jak je který poslanec aktivní při interpelacích a hlasování. Vypovídací hodnotu o Sněmovně jako celku příliš nemají.

O kvalitě Sněmovny nejvíce vypovídají zákony, které jsou odrazem dobře či špatně odvedené práce. Chceme-li tedy posuzovat, jak dobře poslanci spravují zemi, musíme se zaměřit na kvalitu schválených zákonných norem. A právě zde narážíme na pověstný kámen úrazu.

Občan snese všechno

Poslanci se více zaměřují na to, aby byli v Poslanecké sněmovně vidět, aby se mohli ukázat u řečnického pultíku, pronést námitku a o ní pak referovat na sociálních sítích svým voličům.

Kamil Švec

Politolog Kamil Švec

Působí na Katedře politologie FSV UK v Praze. Odborně se zaměřuje na formování vlád a koaliční vyjednávání. Zabývá se zejména českou politikou a politikou na úrovni krajů a obcí.

Možná je to metoda účinná, ale chytrý volič by si měl všímat jiných výstupů práce poslanců. Nejtvrdší práce v Poslanecké sněmovně je ve výborech, kde se zákony projednávají, kde jednotlivé strany vznášejí své připomínky, zapracovávají své programové priority. Tato práce není ve světle televizních kamer viditelná, o to je podstatnější a důležitější. Ale není odváděna dobře.

Jen nekvalitní práce poslanců ve výborech je důvodem, proč se pravidelně setkáváme se situací, že Sněmovna schvaluje zákon, u nějž již dopředu ví, že jej bude třeba novelizovat, aby fungoval.

Pochopitelné to může být u velkých zákonů, jakými byl například občanský zákoník o třech tisících paragrafech, který se připravoval mnoho let. Už méně je to pochopitelné u zákonů ne tak zásadních, ale přesto ovlivňujících život občanů.

Příkladem je zákon o tzv. dětských skupinách, který musel být novelizován, aby mohly fungovat lesní školky (více zde), nebo dnes novelizovaná norma o energetických štítcích budov (více zde).

Odpovědní a dobře pracující poslanci by zákon projednali a schválili tak, aby byl platný na několik dalších let, nikoliv jen měsíců. Komplikují tím život především svým voličům, jimž se zavázali sloužit a z jejich pověření se snažit o lepší společnost.

Poslanci však spoléhají, že volič do voleb zapomene, nebo že další změnu zákona v tom vysokém počtu novel ani nepostřehne. A volič by měl vnímat, jaké zákony Poslanecká sněmovna schvaluje.

To je jediný spolehlivý indikátor kvality poslanecké práce a jediná cesta, jak dospět k Poslanecké sněmovně, jíž si budou občané vážit.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

V Čechách bude až patnáct stupňů, víkend ale přinese déšť i sníh

Výhled směrem k Bezdězu.

Konec pracovního týdne se ponese ve znamení inverze. Zatímco v Čechách bude jasno a teploty se vyšplhají až k patnácti...

V tělocvičně policie se šířil černý kašel. Čelím šikaně, tvrdí nakažený

(Ilustrační snímek)

Vrchní komisař Marian Janoušek se loni v listopadu nakazil černým kašlem v policejní tělocvičně. Poté, co se snažil...

Návykové látky Zemana změnily, přišel o zábrany, míní Schwarzenberg

Debata prezidentských kandidátů Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga na Českém

Prezident Miloš Zeman se kvůli dlouhodobému užívání návykových látek změnil a přišel o zábrany. V rozhovoru pro ČTK to...

Štědrý dárce spermatu má 100 dětí. Geny daruje přes Facebook
Štědrý dárce spermatu má 100 dětí. Geny daruje přes Facebook

S kontroverzním způsobem, jak pomoci především homosexuálním a neplodným párům, přišel 38letý Američan.Najdete na iDNES.cz