Demonstrace odpůrců koaliční spolupráce mezi ODS a ČSSD na pražské radnici. (Václavské náměstí, 17. 11. 2010)

Demonstrace odpůrců koaliční spolupráce mezi ODS a ČSSD na pražské radnici. (Václavské náměstí, 17. 11. 2010) | foto: Michal Šula, MAFRA

KOMENTÁŘ: Pražané odmítli levici a starou radnici, díky politikům mají obojí

  • 157
Výkřiky jako "Zrada na voličích!" se přímo nabízejí. Hledat morální rozměr v české, natož pak v pražské politice by bylo poněkud zpozdilé. Jak však praví klasik, je něco horšího než zločin v politice, a sice pitomost. Té se dopustila pražská ODS. Kvůli prchavému kusu moci nad hlavním městem (a bohužel i kvůli neprchavým penězům) se nechala oškubat o zbytek prestiže a o budoucnost.

Z licoměrné licitace mezi TOP 09 a ODS vyšla jako vítěz ČSSD. Neslavný volební výsledek proměnila v poloviční vládu nad Prahou.

Pražští voliči dali v komunálních volbách najevo, že nechtějí levici a nechtějí starou radnici. Díky politikům mají obojí.

Tys to zavinil!

Zatímco na radnici se začínají vskrytu rozdělovat obchody, navenek zuří boj: TOP 09 a ODS se vzájemně obviňují, kdo za krach pravice v Praze může.

Miroslav Kalousek tvrdí, že koalice ODS a ČSSD byla domluvena dávno před volbami. "Pak už to bylo ze strany ODS pouze předstírané jednání se zástupnými (někdy i lživými) argumenty," říká a dodává: "S Tůmou možná lze krást koně v Americe, ale v Praze Tůma zásadně krást odmítá." (Reaguje tak na bonmot pražského vůdce ODS Svobody, který tím chtěl dát najevo důvěru k lídru TOP 09 Zdeňku Tůmovi.)

Bohuslav Svoboda se dušoval, že pražská ODS šla ke stolu s čistými úmysly. Podle něj jako první do vyjednávání "hodila vidle" (oblíbené rčení politiků) TOP 09. A to tehdy, když obvinila ODS, že za ni stále jednají staré struktury, a zároveň žádala, ať do jednání zasáhnou předsedové stran. To bylo pro Svobodu nepřijatelné.

Zdeněk Tůma ODS z věrolomnosti nepodezřívá. On ji z ní přímo obviňuje: "ODS ve skutečnosti neměla zájem o dohodu s námi. V pondělí večer jsme měli pohromadě nejen dohodu, ale i rozdělení kompetencí v radě města. V úterý bylo všechno jinak."

Premiér Petr Nečas nevylučuje, že pražská ODS a ČSSD se dohodly předem. "V politice je možné všechno," říká. Zároveň podtrhuje: "Nemělo by však zaniknout, že TOP vyjednávala příšerně špatně. Tůmu odstranila do pozadí. Jednání vedl odpadlík z ODS František Laudát, který má u svých bývalých kolegů příšernou pověst." Podle Nečase jednání torpédovaly i "humpolácké" vstupy Miroslava Kalouska, který dělal všechno pro to, aby dohodu zhatil.

Točí se vám z toho hlava a běhá mráz po zádech? Tolik alibismu a nenávisti mezi stranami, které mají takřka totožnou ideologii i program? Jak se to dá vysvětlit?

Představme si muže a ženu, kteří dojednávají zásnuby. Každý však má v záloze milenku (milence). Všichni to navíc navzájem vědí. Může v takové atmosféře vyklíčit byť jen zrnko důvěry?

Konec kroužkovací pohádky

Milencem i milenkou v jedné osobě byla ČSSD. TOP a ODS spolu jednaly ve dne, v noci pak se socialisty. Proslýchaly se podrobnosti, mluvilo se o jistých dohodách. Hrál se poker a všichni měli nejen cinknuté karty, ale i ostře nabité pistole za zády.

Těžko říci, zda hlavním viníkem trapné nedohody je TOP 09, nebo ODS. Jisté je, že ODS prohrála víc. Může se sice těšit z primátorského řetězu i vlivu na penězovod - prestiž, kterou se snažila na poslední chvíli zachránit nominací Bohuslava Svobody, však ztratila nadobro.

Pražská velká koalice znamená pro většinu občanů děsivou kocovinu po opojení z kroužkovací revoluce. ODS může stokrát tvrdit, že zdiskreditované tváře z minulého magistrátu odstranila, ale nikdo jí to neuvěří.

Bohuslav Svoboda věří, že rychle vrátí magistrátu ztracenou čest. Je zarážející, jak hluboce se může i světaznalý muž mýlit. Zkušeným hráčům z pražské organizace ODS a ČSSD posloužil jako maňásek. Pokud teď neprojeví politickou genialitu, bude namazán na chleba. Vůdce pražských socialistů Jiří Dienstbier mladší zvolil podle všeho užitečnější taktiku: když se schylovalo k hanebné koalici, s velkým prásknutím dveřmi odešel.

Předáci ODS a ČSSD, Nečas a Sobotka, vydali opatrné prohlášení, v němž velkou koalici odsuzují. V politice nevíte dne ani hodiny, a nejen za čtyři roky, ale mnohem dřív může být všechno jinak.

Pražské selhání pravice může nadlouho zmrazit vztahy mezi TOP 09 a ODS i na vládní úrovni. TOP 09, která si zdánlivě zachovala dekorum (i když v jednáních podváděla stejně nebo jen o trochu méně než ODS), asi posílí. Petr Nečas to zase bude mít s reformami o kus těžší.

O pozice ve vládě a na pražském magistrátu jde však až v druhé či páté řadě. Politická třída znovu selhala v přímém přenosu. Ukázala hmatatelně, že osobní ješitnost, křesla a peníze jsou jí bližší než vůle voličů. Frustrovaní Pražané (ale i mimopražští), byť jim je násilí zcela cizí, asi teď poněkud víc chápou své předky. Ty, kteří provedli defenestraci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video