Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

KOMENTÁŘ: Jednotnost je tatam. Socialisté už se mezi sebou zase hašteří

  12:39aktualizováno  12:39
Zatímco Jan Hamáček s Jiřím Zimolou usilovně pracují na vytvoření dvoj/trojkoalice s ANO a komunisty, jiní významní sociální demokraté s vývojem hrubě nesouhlasí. Až se začalo mluvit o rozhádanosti funkcionářů ČSSD, píše ve svém komentáři politolog Pavel Kopecký.

Předseda Senátu Milan Štěch a předseda ČSSD Jan Hamáček | foto:  Dan Materna, MAFRA

Jsou to trochu komické poměry, vždyť si činovníci Lidového domu na „psí uši a kočičí svědomí“ přísahali, že už se nikdy nesmí opakovat nejednotnost strany. Nebude se „prát špinavé prádlo na veřejnosti“ a nezopakují se půtky, jaké provázely šéfování Bohuslava Sobotky. Za něj se nejvíce cenila loajalita k předsedovi a odpor k Zemanovi i jeho spojencům, zatímco osobní politické schopnosti nebyly tak důležité. Což je vlastně jádro pudla stávajícího partajního konfliktu. 

Hlavní tváří „opozice“, které předseda Hamáček „nerozumí“ a první místopředseda Zimola shledává „odtrženou od reality“, se totiž paradoxně stal předseda senátu Milan Štěch. Někdejší odborářský boss a veterán horní komory parlamentu, kde prodlévá nepřetržitě už od jejího ustavení. Druhou nejvyšší ústavní funkci zastává po mnoho let s programovou osobní bezvýrazností. Za neustálého „nasliňování prstu“ podle politického větru.

Přesně to odpovídá i jeho předchozí zákonodárné kariéře, jíž perfektně ilustruje následující skutečnost. Když si Štěch konečně tak trochu vyseděl druhou nejvyšší ústavní funkci, tiskové oddělení Valdštejnského paláce dlouho hledalo byť jedinou fotografii z akce, kde by se dotyčný vážně angažoval. Byl slabý intelektuálně i rozhledem, avšak pomýšlel dokonce výš. Vedle odborářské minulosti při tom spoléhal na svou masku bezbarvosti a nekonfliktnosti, stejně jako na prvotřídní loajalitu k aktuálnímu stranickému předsedovi. 

Teď však přišla ostrá změna! Štěch, jenž náležel do Sobotkova klanu a byl jím dokonce navrhován na prezidenta, povstal. Jeho dlouho opatrná kritika vládnutí s podstatně silnějším Babišem vyvřela naplno. Opírá se o stále ještě nejpočetnější senátorský klub ČSSD, jehož „ne“ je vůči ANO skoro jednolité. Ba i senátor Jiří Dienstbier, kterého předseda horní komory nikdy neměl rád pro jeho vzpurnost, se náhle při organizování partajního vzdoru hodí.

Opozice vůči rozhodnutí předsednictva strany nebo mimořádného sjezdu má nepochybně více příčin. Včetně logické obavy z definitivní ztráty elektorátu sociálních demokratů. U mocichtivého Štěcha, který se o úpadek České strany sociálně demokratické vydatně zasloužil, však o ideály tolik nepůjde. Na své poměry vystupuje hodně, hodně výstředně. Zčásti to bude nepochybně tím, že po letošních podzimních volbách s vysokou pravděpodobností na čele senátu skončí a nemá, co ztratit. Ale nejspíš svůj vliv na ostatní uplatňuje zejména proto, že Babišovi nezapomněl jeho urážky a pohrdání při minulém koaličním rokování, třebaže na sjezdu vykřikoval, že není mstivý člověk. Prostě to není osobní. 

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR proběhnou na podzim 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí dle krajů:

Volby do senátu

Přehled obvodů, kde se volí a seznamy kandidátů naleznete v příloze senátních voleb.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tohle hřiště je jen pro bílý! Ženy s dětmi jsou víc než dřív terčem rasistů

Ilustrační snímek

Přibývá žen s dětmi, které vyhledají pomoc kvůli tomu, že se staly terčem rasistických útoku. Musí snášet opovržlivé...

Česko zasáhla vichřice. Nejezdily vlaky, výpadky jsou v dodávkách elektřiny

Kvůli vichřici vyjížděli hasiči v Karlovarském kraji hlavně k popadaným...

Česko v neděli večer a v noci na pondělí zasáhla bouře Fabienne. Na desítkách míst kvůli popadaným stromům nejezdily...All you can eat. Triatlonista zhltal 100 porcí suši, restaurace ho vyhodila

Sushi na kulinářském festivalu Gastro Hradec.

Celebritou se v bavorském Landshutu stal třicetiletý triatlonista a bývalý kulturista Jaroslav Bobrowski. Zašel si...

Řidič cestou do práce přejel muže ležícího na silnici, byl to jeho syn

Ilustrační snímek

Rodinná tragédie se stala o víkendu u Štítova na Rokycansku. Řidič osobního vozidla v sobotu brzy ráno přejel muže...

Macron: Potížisty v otázce migrace bychom měli vyhodit z Schengenu

Francouzský prezident Emmanuel Macron představil v Paříži plán na pomoc chudým....

Země, které v migrační otázce neprojevují solidaritu, by měly být vyloučeny z schengenského prostoru. Na summitu v...Další z rubriky

Ověřovat pravost léků je zbytečné, padělky tu nemáme, zlobí se lékárníci

Ilustrační snímek

Už za necelý půlrok by měli lékárníci pomocí čtečky a speciálního kódu ověřit pravost každého vydaného balení léků....

Hazard se vrátí do Chebu, povolen bude i jinde než jen na Svatém Kříži

Demonstrace proti návratu hazardu do Chebu (19. 9. 2018)

Cheb čelí zvýšenému zájmu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Stalo se tak v souvislosti s vyhláškou, která...

VIDEA TÝDNE: Herecký výkon reportéra, dopravní džungle a nepovedený vzlet

Dopravní komplikace v Hostivaři

Herecký výkon reportéra zmítajícího se ve větru, který ve skutečnosti nebyl, a ranní dopravní džungle, kterou zažívají...Najdete na iDNES.cz