Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

KOMENTÁŘ: Politici, pro slávu svých stran, neutopte se v taktice

  10:36aktualizováno  10:36
Na první pohled se může psát, že ODS prohrála, co prohrát nemusela. Na financích je kouzelník Kalousek, vnitro má nejistý John. Ani zdravotnictví na ODS nezbylo. Ministrem je i ten Bárta, s nimž se nepočítalo. Nakonec získal dopravu. Menší strany vyjednaly jako vždy možná všechno, co chtěly.

Ve vládě premiéra Nečase (uprostřed) zasedne i John z VV coby ministr vnitra (vlevo), Kalousek z TOP 09 se chopí resortu financí. | foto: iDNES.cz

Kalousek byl na finance odjakživa nachystán, podobně jako Schwarzenberg na zahraničí. S Johnem byl (a bude) problém, daný už tím, že je neotřelým nováčkem nejen on, ale i celé Věci veřejné. A s tou neotřelostí může být trápení.

Na druhý pohled ODS vůbec vládu sestavovat nemusela. Nebýt těch nových stran, mohla být v opozici a v úpadku. Její politickou současnost ty dva koaliční partneři zachránili. A to se honoruje.

Seznamte se s vládou premiéra Nečase

TOP 09 má tři klíčová ministerstva, na nichž bude ležet tíha změn – finance, zdravotnictví a sociální věci. To je od topáků odvážné – všechnu hořkost nutných sociálních a finančních reforem slíznou oni.

Další silné a dosti třaskavé téma, korupci, drží v ruce VV. Válčit s korupcí posouváním státu k většímu byrokratickému centralismu je dvojsečné a bojovníci proti úplatkářství do té dvojsečnosti často upadají.

Výsledkem bývá větší korupce a větší byrokracie, živná půda k podplácení. Držet ministerstvo vnitra je proto ožehavé nejen pro nezkušeného Johna. Ale vítěz nad korupcí může získat hodně. Stejně jako úspěšní reformátoři sociální sítě, zdravotnictví a státních financí. Po počáteční hořkosti občanů přijdou vavříny úspěchu.

Skutečnost bývá jinačí – vláda je jedno těleso, rozhoduje v jednom kolektivu a vede jednu politiku. Premiér a předseda ODS je za její politiku odpovědný celkově, za jednotlivé ministry se nikdy neskryje.

Různé taktické tahy, kdo má které ministerstvo, hrají roli skutečně jen taktickou, nikoliv strategickou. Nikdo není tak naivní, aby věřil, že jediný Kalousek zachrání finance a jediný John vyhubí korupčníky.

Úspěch vládních stran stojí a padá s úspěchem vlády jako celku. Nějakou separátní slávu separátní politikou za zády vlády si jednotliví ministři sotva vybojují.

Důležitější než jména ministrů je přiměřená rychlost, s níž vláda vznikla a s níž vzniká její program. Za ústupnost je třeba ODS pochválit.

Je to historický paradox, že důsledkem hlubokého úpadku středopravé politiky je dosud nejsilnější středopravá vláda. Patrně byl úpadek levice ještě hlubší a voliči to postřehli. Období stranických taktik vyvrcholilo poměrně rychlým sestavením vlády.

Přichází čas vládní strategie, což je činnost podstatně jiná než taktika stran. V taktice, ve stranickém sobectví a v hrabání pod svou partaj se může celá strategie vlády jako státního, nikoliv stranického orgánu snadno utopit.

Uvidíme tanec ministrů na špičce nože.

Strany koalice jsou si politicky dost blízko na to, aby mohly rozumně a produktivně vládnout. Nicméně jsou od sebe jako konkurenti v příštích volbách (jedny budou už na podzim) dostatečně vzdálené, aby se ten tanec změnil v balet kostlivců.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Vnitro sdělí, kteří kandidáti se zúčastní prezidentských voleb

Petiční archy s podpisy občanů podporujících Miloše Zemana jako kandidáta...

Ministerstvo vnitra v pátek ráno oficiálně potvrdí, kdo se zúčastní prezidentských voleb a čí přihláška byla naopak...

Krize ohrozila letošní Turbomošt, jablka se kupovala ještě na stromech

Některým stánkařům na Moravském náměstí, Zelném trhu i náměstí Svobody schází...

Sehnat jablka na výrobu letošního Turbomoštu pro brněnské adventní trhy bylo letos obtížné. Květy jabloní na Moravě i v...

Čeští kriminalisté v Egyptě prověřují případ ubodané Češky

Vchod na pláž před hotelem Zahabia, kde došlo k útoku na turistky (14. července...

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu prověřují v Egyptě okolnosti červencového útoku na turisty...Najdete na iDNES.cz