Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

KOMENTÁŘ: Měli jste blbej rok? Může za to Uprchlík

  13:33aktualizováno  13:33
Donedávna strašili na vesnicích draci, čerti a vodníci, ale těch už se dnes nebojí ani zanedbávané děti: neexistují přece. Důležitou úlohu bubáků místo nich převzaly moderní bytosti, které nevystupují v pohádkách, ale ve večerních zprávách.

Uprchlík ve Švédsku (19. prosinec 2015) | foto: Reuters

Nejmenují se tak dětinsky jako postavy z mýtů, ve skutečnosti jsou však coby přízraky ještě infantilnější: nejenže nemají žádnou potřebu strašit, ale jsou leckdy vyděšenější než ti, kdo se jich bojí. Vlastnosti bubáků přebírají právě proto, že s nimi ustrašení lidé nemají žádnou přímou zkušenost. Tak jako s těmi vodníky a draky.

Bubákem letošního roku je bezpochyby Uprchlík. Snědý mladý kluk s mobilem lepším, než máte vy. Ve zprávách reálná, avšak v české realitě fiktivní postava, kterou nikdo nikdy neviděl, přesto do sebe dokázala nasát všechny kolektivní strachy, úzkosti a neurózy roku 2015.

Zatímco draci varovali před skutečným nebezpečím neprobádaných jeskyň, vodník připomínal, že v rybníce se neplavec snadno utopí, a čert trestal životu nebezpečnou neposlušnost vůči autoritám, Uprchlík netuší, co by měl tváří v tvář vyklepaným dětem a jejich rodičům dělat. Strach, který probouzí, není strachem z prostředí, které reprezentuje (tak jako vodník vodu), ale z čehokoliv cizího, před čím by nemusela obstát ta bída, kterou máme doma. Je to strach z vlastní ubohosti, o které Uprchlík dohromady nic neví, přesto za ni už předem odpovídá stejně jako drak za sežranou princeznu.

A tak se na náměstích stavějí šibenice přízrakům, které se Česku obloukem vyhýbají, demonstruje se proti náboženství, k němuž se tady téměř nikdo nehlásí, vyzývá se k pálení modliteben, které nejsou.

Takhle nejedná člověk se zdravým sebezáchovným strachem, ale s úzkostnou poruchou. Duševní napětí nevede k jeho ochraně, ale k potlačení jiného, mnohem většího problému. Jako když někdo před odchodem do práce desetkrát kontroluje vypnutou vodu. Ve skutečnosti se nebojí potopy (o které ví, že nepřijde), ale vlastní nedokonalosti, selhání. Otáčení kohoutkem se stává jeho jedinou jistotou v nejistém světě, poslední věcí, kterou má stále ještě pod kontrolou.

Zavířilo se v hlubině

Kdo se bál vodníka, měl velmi zdravý a potřebný respekt z rybníka na návsi - radši se nepouštěl moc hluboko, aby v něm navždy nezahučel:

První šáteček namočila

tu se s ní lávka prolomila

a po mladičké dívčině

zavířilo se v hlubině

Kdo se bojí fiktivního Uprchlíka, ten sám sebe neochrání před ničím. Jen najde gumového nepřítele, do něhož jako do vodní hladiny promítne všechny své slabosti. Pověsí je spolu s Uprchlíkem na šibenici, jenže brzy zjistí, že žádná úleva nepřišla. Oběsil kozla, ale ve chlévě mu dál řádí pašík.

K přílivu uprchlíků do Evropy je třeba přistupovat velmi kriticky. Nepřehlížet zločinný převaděčský byznys ani sebedestruktivní pošetilost „sluníčkářů“, kteří by nejraději zbourali všechny symboly vlastní kultury, aby se nedotkli nikým nepozvaných hostů. Racionální debata je však možná teprve ve chvíli, kdy mozek nebude stahován a myšlení zužováno chorobnou úzkostí, která zkresluje realitu a na jejíchž předtuchách není nic produktivního.

Zkrátka: za to, že jste měli blbej rok, nedařilo se vám doma ani v práci, kašlou na vás děti i rodiče, nevíte, kdo vlastně jste a k tomu všemu máte horší mobil než osmnáctiletý Syřan prchající před válkou, určitě nemůže Uprchlík. Můžete si za to sami.

Kéž nás v novém roce před nebezpečím znovu chrání draci, čerti a vodníci.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Policie: O adventu a Vánocích budeme víc vidět, někde i s dlouhými zbraněmi

První náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek na tiskové konferenci...

Policie v době adventu a vánočních svátků chystá intenzivní bezpečnostní opatření, která se zaměří na místa s vysokou...

Strany si rozdělily výbory. Po dvou povedou Piráti, SPD i komunisté

Poslanecká sněmovna má ve středu na programu důležitý bod. Zákonodárci budou...

Poprvé po volbách jednali u jednoho stolu zástupci všech devíti stran sněmovních stran. Sešli se na pozvání vítěze...

Pomník maršála Koněva v Dejvicích posprejovali vandalové

Na pomník vojevůdce I. S. Koněva v pražských Dejvicích někdo namaloval...

Na pomník maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v pražských Dejvicích někdo červenou barvou napsal letopočty 1956, 1961,...Najdete na iDNES.cz