Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

KOMENTÁŘ: Kdyby byla ČSSD chytřejší, mohla nejmenování Šmardy předejít

  11:19
Prezident Miloš Zeman zřejmě odmítnutím Michala Šmardy ministrem kultury překračuje ústavu. Ale není to poprvé a prochází mu to. Kdyby byli sociální demokraté chytřejší, mohli této situaci předejít. Teď už moc na výběr nemají, píše v komentáři reportér MF DNES Petr Kolář.
Předseda ČSSD Jan Hamáček je v nezáviděníhodné pozici.

Předseda ČSSD Jan Hamáček je v nezáviděníhodné pozici. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

To neděláš dobře s těma sirkama, Jaromíre, říkají ve filmu Vesničko má středisková rostlináři Kuncovi. Nedá si říct a nakonec si zcela zákonitě popálí přirození. To neděláte dobře s tím Šmardou, říkali mnozí sociálním demokratům od chvíle, kdy svého místopředsedu nominovali do funkce ministra kultury místo prezidentova milce Antonína Staňka. Po téměř třech měsících jim Miloš Zeman řekl, co muselo být od počátku jasné i většině socialistů - Michala Šmardu ministrem nejmenuje.

Jenže namísto toho, aby sociální demokraté ony tři měsíce využili k hledání řešení, které mohlo vypadat jako jakýs takýs kompromis, tento čas trestuhodně promrhali. Neustálým oddalováním věci, čekáním na další a další termíny a doufáním v nějaký zázrak, který nepřišel. Dnes před sebou mají pouze dvě řešení, obě špatná.

Fotogalerie

Zaprvé mohou principiálně odejít z vlády. Jenže to už jim dnes žádné kladné body nepřinese. Pokud by mělo, museli by to socialisté udělat na konci června, kdy se prezident Zeman poprvé sešel se Šmardou a mezi čtyřma očima mu sdělil, že ho do čela kultury nejmenuje. Od té doby to věděli všichni v čele s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem, ideální příležitost pro odchod měli při tehdejším hlasování o nedůvěře vládě. Přes silácké řeči couvli.

Od té doby se situace navíc přece jen posunula. Předně tím, že Miloš Zeman po řadě urgencí nakonec Antonína Staňka odvolal. Zadruhé v ČSSD začali i největší odpůrci vlády otáčet s tím, že mít možnost v kabinetu sem tam něco prosadit a dosazovat své lidi na ta či ona místa je pro ně přece jen přínosnější než mít rozhádanou partu patnácti poslanců v opozici, kde by po nich neštěkl ani pes. Zvlášť pokud by se jejich odchod točil kolem jednoho jména, které před oněmi třemi měsíci většina lidí v Česku ani neznala. To by bylo pro voliče ČSSD – anebo spíš pro jejich bývalé voliče – nepochopitelné.

Ideální podmínky pro kompromis – byť by beztak působil upoceně – jim poskytoval sám Šmarda. Tím, jak zprvu opakoval, že ministrem vlastně být nechce, a pokud by Hamáček řekl, milerád se toho vzdá. Jenže když se zdálo, že jde vše do finále, zřejmě i pod vlivem odpůrců vlády z řad ČSSD otočil. Tím se přiblížilo nevyhnutelné, totiž Zemanův předvčerejší výrok.

Rozpočet nikdo nezbaští

Druhou variantou pro ČSSD je Šmardovu nominaci stáhnout a ve vládě přesto zůstat. Po všem, co se odehrálo, by to ale působilo trapně. Nesmírně trapně. Dojem by nemohlo vylepšit, ani kdyby socialisté zůstali, ale z vlády odcházeli vzápětí kvůli neshodám o miliardách z rozpočtu, což někteří z nich považují za „únikovou variantu“. Už by jim to totiž nikdo nezbaštil.

Porušuješ ústavu, řekl by premiér Zeman prezidentovi Zemanovi

Miloš Zeman v pořadu Sedmička z roku 1998

Na tomto místě je třeba říci, že čistě formálně se ČSSD v této nezáviděníhodné situaci ocitla trochu nespravedlivě. Prezident Zeman se samozřejmě pohybuje nejen na hraně ústavy, ale spíš za její hranou. Odmítnutí ministra kvůli jeho údajné neodbornosti pro daný resort je směšně účelové. Zvlášť v zemi, kde mohli třeba Martin Stropnický, Karla Šlechtová či kdysi Karolína Peake dělat ministry obrany.

Jenže na věc je také nutné nahlížet z hlediska reálné politiky. Kde není žalobce, není soudce. Premiér Babiš ikskrát řekl, že na prezidenta kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu nepodá. Ústavní žaloba na Zemana vzešlá ze Senátu je také mimo mísu, protože by se k ní musela připojit většina poslanců. Ve Sněmovně ale mají většinu ANO, komunisti a SPD, tudíž nic takového nepřipadá v úvahu. Můžeme s tím nesouhlasit, můžeme protestovat, ale to je asi tak všechno, co lze dělat. Respektive příště si můžeme zvolit někoho jiného.

Miloš Zeman má navíc kromě dvakrát vyhrané přímé prezidentské volby za sebou příklady z minulosti. V roce 2013 odmítl po pádu Petra Nečase 101 hlasů a kandidátku na premiérku Miroslavu Němcovou, místo toho jmenoval kabinet Jiřího Rusnoka. Ten vládl bez důvěry Sněmovny několik měsíců. Mimochodem, pro důvěru této vládě tehdy hlasovali i sociální demokraté.

Kvůli Šmardovi se křičí víc

Ti možnost kategorického požadavku na ústavní žalobu pod pohrůžkou odchodu z vlády promrhali i loni, když prezident stejně svévolně jako dnes Šmardu nejmenoval ministrem zahraničí Miroslava Pocheho. Jenže tehdy to veřejnost prožívala tak trochu méně, protože Poche je přece symbolem nečistých praktik na pražském magistrátu. Přitom šlo o tu samou situaci.

Zeman nejmenuje Šmardu ministrem, chce od Hamáčka jiného kandidáta

Kvůli Šmardovi se nyní křičí víc. Zapříčinilo to i domnělé těsnější sepjetí prezidenta Zemana s premiérem Babišem, které je ovšem zhruba stejně pevné, jako bylo tehdy. V ulicích je od té doby víc demonstrantů. Ale průzkumům volebních preferencí i žebříčkům popularity politiků ti dva stále neochvějně dominují. Podle tři dny starého průzkumu agentury STEM Miloši Zemanovi důvěřuje 57 procent lidí, ještě o procento víc než loni.

Co nyní udělají socialisté, možná zatím nevědí ani oni sami. Z Babišova okolí uniká, že by si jejich odchod z vlády snad i přál. Prý už má domluvenu osmičku poslanců z ČSSD, odpadlíků od SPD a možná i nového hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího, kteří by umožnili vládu jeho menšinového kabinetu. Socialisté tak v rukou žádné trumfy nemají. Odejít s jakous takous ctí by jim nejspíš umožnilo jen to, kdyby státní zástupce obžaloval Babiše kvůli kauze Čapí hnízdo. Zatím jsou na tom jako rostlinář Kunc z Vesničky mé střediskové.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...