Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

KOMENTÁŘ: Pět poučení ke Kaddáfího ústupu pro lidi chytré jako rádio

  14:05aktualizováno  14:05
Jak pyšný a zároveň chybný rozbor to byl! Před týdnem se na televizní stanici BBC World objevila jakási analytička a rozpovídala se o situaci v Libyi. Její slova vyvolávala dojem, že věci se zase vyvíjejí špatně, síly diktátora Kaddáfího vytlačují povstalce z Tripolisu nazpátek, a vůbec.

Kaddáfí ustupuje, povstalci mají v Tripolisu jasnou převahu. Ilustrační snímek | foto: AP

Chápu, dáma se ocitla pod zjevným vlivem zpráv, že ve městě se navzdory optimismu předchozího dne stále bojuje. Přece se zdálo, jako by jí působilo podivnou radost, že vývoj jde zlým směrem, neboť dobrým prostě jít nemůže (a ona to vždy věděla).

Nevyhlašuji zde prosím konec války v Libyi. Ani náhodou neoznamuji příchod krásné stabilní demokracie. Zklamání a marasmus se dostavuje v nějaké míře po každém převratu; v zemi, která nikdy nezažila demokracii, to hrozí ještě více. Avšak dosavadní ústup krvavého Kaddáfího, který jen nedávno sliboval svým odpůrcům "žádné slitování", je přece slušný výsledek. Pro povstalce i pro Severoatlantickou alianci, která proti němu zasáhla.

Věci se prostě nevyvíjejí tak, jak mnozí předpokládali, tedy jednoznačně a od počátku špatně. Má proto smysl vyvodit z libyjské války několik poučení (platí i pro mne, neboť též já mám k pesimismu sklony):

1) Když jednou někde něco dopadlo špatně, neznamená to, že všechno dopadne špatně také jinde. Irák a Afghánistán jednoduše nejsou Libye. Když se Západu nepovede jedna válka, jiná vyjít může.

2) Ne všechno, co platilo dříve, platí navěky. Slyšeli jsme, jak zásadně je Libye rozdělená na kmeny - proto prý Kaddáfí nemůže prohrát. Nepřeceňují však analytici poučku ze starých dob? A doceňují hluboké změny, jimiž arabský svět prochází? Třeba to, že v Libyi je dnes společnost velmi mladá (více než polovina lidí je mladší 30 let)? A že se mladí chovají jinak než jejich dědové?

3) Letecké zásahy Západu bez pozemní invaze mohou být účinné, a ne že ne. Osvědčily se už v bývalé Jugoslávii v devadesátých letech a osvědčují se též nyní. Tedy pokud jsou na zemi místní odhodlaní vojáci. V Libyi šlo o povstalce, jimž teprve po jejich vzpouře přišlo NATO, respektive jejich letadla, na pomoc.

4) Nedělejte účet bez hostinského. Pro všechny situace, oslavy a odsudky platí, že člověk nemá hodnotit všechno hned definitivně. Dnes, kdy se po analyticích žádá názor do pěti minut, je to jistě těžké. Přesto se má pozorovatel mírnit.

5) Západní politici, vojáci či úředníci patrně věděli, co dělají, když akci v Libyi zahájili. Ačkoli je můžeme v mnoha jiných ohledech po právu kritizovat, ještě to neznamená, že jsou všichni idioti. A že naopak já vím ze své klimatizované kanceláře vždy všechno lépe než oni.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Jižní Korea uvalila další sankce na severokorejské subjekty

Severokorejský vůdce Kim Čong-un sleduje test rakety Hwasong-15 (29. listopadu...

Jižní Korea uvalila sankce na dvacet dalších severokorejských subjektů a 12 jedinců. Informovala o tom agentura Jonhap....

VIDEO: Vyzáblý medvěd na pokraji smrti. Odraz změn klimatu, míní experti

Vyzáblý lední medvěd

Smutný pohled se naskytl členům výpravy na kanadský Baffinův ostrov, který leží poblíž Arktidy. Natočili tam na kost...

Tisíce zraněných a stovky mrtvých dětí. V USA řeší nebezpečné žaluzie

Ilustrační snímek

Nová studie amerických lékařů varuje před nebezpečím, které mohou pro malé děti skrývat obyčejné žaluzie. Od roku 1990...

Recept na sladký vánoční salám
Recept na sladký vánoční salám

Letos zkuste vánoční cukroví trochu jinakNajdete na iDNES.cz