KOMENTÁŘ: Místo migrace pomoc Africe? Funguje to spíš naopak - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

KOMENTÁŘ: Místo migrace pomoc Africe? Funguje to spíš naopak

  17:10
Svět i Evropská unie čelí největší uprchlické krizi od druhé světové války. Hledání argumentů proti „nájezdníkům“, jak je na čtvrteční mimořádné schůzi Sněmovny nazval jeden krajně pravicový poslanec, však ze všeho nejvíc připomíná tahání králíků z klobouku, píše ve svém komentáři pro iDNES.cz vedoucí výzkumného oddělení Ústavu mezinárodních vztahů Ondřej Horký-Hlucháň.
Uprchlíci v italské Ventimiglii (18. 6. 2015)

Uprchlíci v italské Ventimiglii (18. 6. 2015) | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Prakticky celá politická scéna podpořila vládu v odmítání povinných kvót pro jejich rozmístění uvnitř schengenského prostoru. Ministr vnitra navíc přímo ve Sněmovně oznámil zvýšenou kontrolu státních hranic.

V české debatě nám však především chybí rozlišování mezi uprchlíky a migranty. Zatímco uprchlíci jsou ženy, muži a děti, kteří utíkají před válkou či pronásledováním kvůli svým politickým názorům nebo příslušnosti třeba k náboženské menšině, ekonomičtí migranti jsou ti, kteří dobrovolně v zahraničí hledají lepší životní podmínky.

Ondřej Horký-Hlucháň

Vedoucí výzkumného oddělení Ústavu mezinárodních vztahů.

Věnuje se především výzkumu globálního rozvoje, rozvojové spolupráce a subsaharské Africe.

Jeho komentáře můžete najít i v on-line časopise Mezinárodní politika.

Jedni utíkají před nebezpečím, druzí aktivně hledají nové životní příležitosti nebo jen více peněz. Nakonec to dobře známe z domova: do obou kategorií spadá i statisíce československých emigrantů a emigrantek, kteří během studené války našli útočiště v západní Evropě, Americe nebo třeba až v Jihoafrické republice.

Ano, hranice mezi uprchlíky a migranty je tenká. Právně vzato nyní nejsou za uprchlíky považování například ti, kteří ztratili obživu kvůli zhoršujícím se suchům a neúrodě třeba v pásmu Sahelu. Je přitom jasné, že na klimatických změnách, které je zhoršují, neseme jako průmyslová země závislá na spalování uhlí a ropy svůj podíl.

V každém případě o tom, kdo je skutečný uprchlík a má právo na azyl, rozhodují ministerstvo vnitra a soudy. Své právo na mezinárodní ochranu není ovšem jednoduché prokázat a Česko zde tradičně patří k těm přísnějším a podezřívavějším.

Není to o povinných kvótách pro uprchlíky

Aby bylo jasno, nechci zde vůbec diskutovat o tom, zda máme v Evropské unii společně přijmout kvóty na přijetí uprchlíků. Je smutné, že se mezi evropskými premiéry a premiérkami Bohuslav Sobotka neukázal jako státník, který dokáže vystrašenou veřejnost a politickou scénu uklidnit a konkrétními činy projevit solidaritu s Itálií a Řeckem, které mají to štěstí i neštěstí sousedit se Středozemím mořem.

Tu stejnou solidaritu, kterou se česká politická reprezentace zaštiťuje při rozdělování evropských fondů, na které doplácejí bohatší země Unie.

Několik tisíc uprchlíků musíme zkrátka přijmout a pomoci jim začlenit se do naší společnosti, pokud se sami nakonec nerozhodnou přestěhovat raději do zemí západní a severní Evropy. Tam totiž už na rozdíl od nepřátelské střední Evropy existují podpůrné sítě jejich krajanů.

A i kdyby jich bylo dokonce desetkrát více, než navrhují kvóty a expertní odhady, po zkušenostech toho, jak se dokázala naše společnost semknout a vybičovat během povodní v Čechách i na Moravě, záchranné složky, samosprávy i obyčejní lidé, nemám strach, že bychom to materiálně i technicky nezvládli. Tedy pokud budeme chtít. Třeba jako Švédsko, které má stejně jako my deset milionů obyvatel, ale přijímá pětinu uprchlíků v celé Unii. Tři čtvrtiny Švédů a Švédek přitom mají k imigraci kladný vztah.

Kam směřují biliony z ekonomické migrace?

Debatu bychom měli teď začít zejména o těch, kteří nakonec azyl nezískají. A právě tady politici a političky v šiku vytahují paušální argument pomoci migrantům v zemích jejich původu.

Co nám ale říkají výzkumy o vztahu migrace a rozvoje? Obecně panuje širší shoda na tom, že migrace kvalifikovaných pracovníků ze zemí Jihu na Sever jako např. lékařů a lékařek je výhodná pouze pro bohatý Sever, zatímco chudý Jih na nich tratí. U méně kvalifikovaných migrantů je pak celkově výhodná pro obě strany.

Když teď necháme stranou, že imigranti často zastávají práci, kterou domácí nechtějí, navíc totiž posílají velkou část svého výdělku domů jako tzv. remitence. Část mladých Afričanů, kteří se snaží dostat do Evropy, dokonce přichází hlavně a především proto, aby tak podporovali své chudé rodiny, které na jejich cestu často vydaly poslední peníze. Dělají to stejné, co tisíce chudých mužů a žen z Čech a Moravy, kteří emigrovali do Ameriky od 19. století do 2. světové války.

Celkový objem remitencí do chudých zemí dnes Světová banka odhaduje na 11 bilionů korun, desetkrát více než náš rozpočet. Desetina toho míří do Afriky, a to zejména z Evropy.

Přímo do rukou milionů afrických rodin se dostanou miliardy, které podle toho, jak moc jsou chudí, utratí spíše za jídlo, školné nebo zdravotní péči třeba jako v Eritrei. V lepším případě většinu dlouhodobě investují do svého bydlení a do podnikání jako třeba v Keni.

Pokrytecký recept na prevenci migrace

Vtip spočívá v tom, že celosvětově do chudých zemí plyne jen něco přes 3 biliony korun vládní rozvojové a humanitární pomoci. Totiž papírově. Část z této sumy stejně utratí neziskovky a firmy v Evropě a započítává se do ní třeba právě pomoc uprchlíkům, anebo humanitární pomoc a obnova zemí, které bohatý Sever před tím svými zbraněmi přímo či nepřímo pomáhal ničit.

Počítají se tam i vládní stipendia pro studentky a studenty z rozvojových zemí, z nichž část tady zůstane. Místo v Bangladéši tak léčí nemocné Čechy a Češky třeba v nemocnici v Brně.

Remitence ovšem nejsou všelék, protože nedokáží pomoci vládám v zemích Jihu bránit masivním daňovým únikům a zajistit svým občanům vzdělání, zdraví, důchod nebo kvalitu životního prostředí, které v Evropě považujeme za samozřejmé. Jenže pomoci je relativně proti investicím, které umožňuje migrace, čím dál méně.

Český přístup „pomáhat přímo v zemích původu“ je výsostně pokrytecký tím spíše, že náš podíl na pomoci zemím Jihu je zanedbatelný a trojnásobně porušuje závazky, ke kterým jsme se při vstupu do Unie zavázali. Loni – válka v Sýrii už byla v plném proudu – dala Česká republika na humanitární pomoc jen 83,5 milionu korun, osm korun na obyvatele. Celosvětově to bylo půl bilionu. Není divu, že samotní lidé často na jednotlivých sbírkách vyberou mnohem více, než dá stát.

A když odečteme povinné příspěvky do unijního rozpočtu, mezinárodní organizace, stipendia, uprchlíky doma apod., na české projekty rozvojové pomoci dáváme jen něco přes půl miliardy. Abychom splnili slib do roku 2015, který jsme dali Evropské unii, museli bychom letos přidat nejméně osm miliard.

Represe poškodí ty nejzranitelnější

Boj proti migraci je stejně marný jako boj proti tvrdým drogám. Musíme potlačovat pašeráky a překupníky, ale represe jen poškodí ty nejzranitelnější na konci řetězu. Ani pohraniční stráž emigraci z komunistického Československa nezastavila, a to při útěku pozabíjela stovky lidí.

Snad se shodneme, že nechceme tuto zemi znovu obehnat elektrickými dráty a pohraničníky se samopaly. Pokud ale vaše poslankyně nebo poslanec tvrdí, že uprchlíků a imigrantům pomůžeme nejlépe u nich doma, zeptejte se ho, co dělal v posledních letech, kdy vláda vědomě porušovala naše velmi skromné závazky ve snižování chudoby ve světě. Té stejné chudoby, kterou najednou většina Čechů nechce vidět, když se v obrazovkách objeví na plážích jejich oblíbených dovolenkových letovisek.

Autor:
Rozstřel: Jiří Hynek - Include | (2:37) | video: iDNES.tv

Krejčíře po návratu do ČR hned propustí, míní Hynek

Nejčtenější

Zemřela Anna Julie Slováčková, vedla dlouhý boj s rakovinou

Po dlouhé nemoci zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Dceři herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka bylo 29 let. Od roku 2019 se opakovaně léčila s rakovinou. O svém...

Něco nehraje. Rusové hledali informace o útoku v Německu předtím, než se stal

Rusové vyhledávali na internetu informace o útoku v německém Mannheimu ještě předtím, než zde islamistický útočník pobodal několik lidí včetně kritika islámu Michaela Stürzenbergera. Tvrdí to německá...

Útok nožem v Praze s účastí cizinců: mezi pobodanými je i raper

Tři zraněné si vyžádala v neděli v Praze potyčka mezi čtyřmi lidmi. Dva z nich jsou pobodaní, z toho jeden byl podle záchranné služby v ohrožení života. Třetí člověk má zranění hlavy. Jedním ze...

Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony

Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli policie jako nejpravděpodobnější příčinu označila technickou závadu v jedné z výrobních hal, nové...

Sražení matky s kočárkem má tragickou dohru. Žena po roce v nemocnici zemřela

Vážná dopravní nehoda z loňského května, při které řidič porsche v pražských Vysočanech srazil maminku vedoucí kočárek, má tragickou dohru. Žena po takřka ročním pobytu v nemocnici před několika dny...

Další Trumpova otočka. Cla na elektroniku a polovodiče přece jen budou

Chytré telefony, počítače a některé další elektronické výrobky budou v USA podléhat samostatným clům, spolu s polovodiči. Tato cla by mohla být zavedena zhruba za měsíc nebo dva. Současná výjimka z...

13. dubna 2025  19:48,  aktualizováno  22:48

Policie vyšetřuje pád ženy do Macochy, zřejmě šlo o matku oběti střelby na fakultě

V sobotu zasahovaly záchranné složky u propasti Macocha v Moravském krasu kvůli pádu ženy, která na místě však svým zraněním podlehla. Podle informací Krimi zpráv na CNN Prima NEWS by mělo jít o...

13. dubna 2025  21:42,  aktualizováno  22:45

Překračuje jakoukoli hranici slušnosti, řekl Trumpův vyslanec k ruskému masakru

Sledujeme online

Vyslanec amerického prezidenta Donalda Trumpa pro Ukrajinu Keith Kellogg odsoudil nedělní ruský útok na ukrajinské město Sumy. Podle něj překračuje hranice slušnosti a je nepřijatelný. Šéf americké...

13. dubna 2025  16:29,  aktualizováno  20:54

K soudu jde pět lidí a skupina, která poslala Čecha válčit na Ukrajinu

Státní zástupce obžaloval z teroristických trestných činů pět lidí a polovojenskou skupinu, která před osmi lety poslala Čecha bojovat proti Ukrajině. Některým z nich hrozí až 15 let vězení. Napsal...

13. dubna 2025  20:26

Prezidentské volby v Gabonu vyhrál pučista, jenž se před dvěma lety ujal vlády

Nedělní prezidentské volby v Gabonu vyhrál dosavadní lídr země Brice Oligui Nguema, který vedl v srpnu 2023 v zemi vojenský převrat. Podle předběžných výsledků získal 50letý Nguema 90,35 procenta...

13. dubna 2025  20:01

Změna klimatu v Česku přispívá k suchu i silným srážkám, upozorňují experti

Česko se v důsledku klimatické změny způsobené lidskou činností potýká s častějšími a intenzivnějšími extrémními projevy počasí jako jsou vlny veder, silné srážky, ledovka nebo sucho. Některé...

13. dubna 2025  19:54

Na festival Comic-Con dorazilo nejvíce hostů v historii, i herec z Harryho Pottera

Šestý ročník festivalu popkultury Comic-Con Prague letos navštívilo více než 23 tisíc lidí. Loňskou rekordní návštěvnost 27 tisíc lidí tak ale nepřekonal. Pozvání letos přijalo nejvíce komiksových...

13. dubna 2025  19:34

U Roztok vlak usmrtil muže. Provoz na trati mezi Prahou a Roztoky stál

U Roztok v okrese Praze-západ v neděli odpoledne srazil vlak muže. Utrpěl zranění, kterým podlehl. Provoz na trati mezi Roztoky a pražskou Podbabou byl kvůli nehodě zastaven, řekla policejní mluvčí...

13. dubna 2025  17:55,  aktualizováno  19:29

Ve vodě cvičil Jágr i Serena. Je to jeden z nejzdravějších pohybů, říká instruktorka

Běh, cyklistika, box, jóga a další. Prakticky každý pohyb se dá přenést do vody a v takové podobě má podle Veroniky Kramperové hned několik výhod, které využívají i profesionální sportovci. „Snížené...

13. dubna 2025  19:14

Moskvu řídí vrazi, řekl Lipavský. Imperiální politika Ruska ohrožuje Evropu, míní Fiala

Představitelé české vlády odsoudili nedělní ruský raketový útok na ukrajinské město Sumy s desítkami mrtvých civilistů. Ruská imperiální politika ohrožuje bezpečnost celé Evropy a je třeba udělat...

13. dubna 2025  18:20,  aktualizováno 

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Smrt dívky vyvolala v Bulharsku masové protesty proti nečinnosti úřadů a korupci

Tisíce lidí v neděli demonstrovaly v bulharském hlavním městě Sofii kvůli smrti dvanáctileté dívky na nebezpečném úseku silnice, který ale úřady ignorovaly. Lidé podle agentury AFP přišli také proto,...

13. dubna 2025  18:47

Rusové opět vraždili civilisty. Takhle se může chovat jen bastard, zuří Zelenskyj

Sledujeme online

Při ruském raketovém útoku na město Sumy na severu Ukrajiny zemřelo v neděli nejméně 30 civilistů a více než sto se jich zranilo, informoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle dalších...

13. dubna 2025  10:58,  aktualizováno  18:34