Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

KOMENTÁŘ: O hroší kůži nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké

  13:12aktualizováno  13:12
Myslela jsem, že mě nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká, kterou prvoinstanční soud nepravomocně označil za součást justiční mafie a jež se přesto nezdráhá dál setrvávat na svém postu, už ničím nedokáže zaskočit. Mýlila jsem se. V pátek to znovu zvládla.

Renáta Vesecká | foto:  David Neff, MAFRA

Vyrazila do Vídně podepsat česko-rakouskou dohodu o policejní spolupráci při vyšetřování kauzy kolem nákupu armádních obrněnců Pandur. Na tom by nebylo nic překvapivého, kdyby to ve vysílání Radiožurnálu neokomentovala varováním, že bez její osoby se korupci při nákupu pandurů nemusí podařit vyšetřit.

"Spolupráce česko-rakouského týmu by měla být jakýmsi prostředkem, který by měl směřovat k objasnění trestné činnosti. Ale samozřejmě je věcí každého nejvyššího státního zástupce, aby se eventuálně rozhodl, jakým způsobem by takováto dohoda měla existovat dál," objasnila Vesecká posluchačům.

Jak tomuto vzkazu rozumět? Například tak, že pokud ji vláda Petra Nečase odvolá, pravým důvodem nebude skutečnost, že se o ní hovoří jako o součásti justiční mafie, ale snaha zabránit vyšetřování korupce při nákupu pandurů. Neuvěřitelné, chce se říci.

To, zda nová vláda vytrvá ve svém záměru zamést s korupcí při zadávání zakázek, teprve uvidíme. Fakt, že je pozice Renaty Vesecké v čele žalobců neudržitelná, je oproti tomu nezpochybnitelný.

Pouhé čtyři dny předtím, než si postěžovala v Radiožurnálu, vypovídala Vesecká před kárným senátem vrchního soudu. Vyprávěla o schůzkách, které měla s exministrem spravedlnosti Pavlem Němcem,místopředsedou Nejvyššího soudu Pavlem Kučerou, brněnským krajským státním zástupcem Petrem Coufalem a olomouckou krajskou žalobkyní Zlatuší Andělovou.

Vesecká měla říci, co ví o tom, že Kučera při schůzkách tlačil na Andělovou, aby vyšetřování kauzy vicepremiéra Jiřího Čunka zametla pod koberec, protože když hrozí pád vlády, musí jít nezávislost justice stranou. "Ten výrok o rozhodování podřízeném politické vůli jsem neslyšela. Ale pokud by padl, určitě by se o něm rozvinula nějaká diskuse, a tu jsem nezaznamenala," kryla Kučerovi záda při výslechu Vesecká.

Den poté se senát složený z pěti soudců shodl, že Kučera na Andělovou skutečně tlačil. A vynesl nejtvrdší trest: Kučeru připravil o talár.

To je vážná věc. Daleko horší však je, že verdikt kárného senátu také znamená, že soudci nevěří nejvýše postavené žalobkyni této země. A že si myslí, že jim před soudem neváhala lhát.

Člověk by čekal, že na zdrcující verdikt kárné komise Vesecká - jako jedna z nejvýše postavených osob justice v této zemi - okamžitě zareaguje svou rezignací. A pak se hodně rychle začne starat o očištění svého jména.

Vesecká však dělá, jako by se nic nestalo. Ve své funkci setrvává dál a trousí varování, co všechno se prý stane a nestane, když ji vláda odvolá.

Počítám, že tak koncem týdne vystoupí Vesecká s dalším prohlášením. V něm oznámí, že se jí moc líbí nápad základních škol zavést nový předmět - etiku. A hned se jim nabídne s přednáškami jako ta nejpovolanější lektorka.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Řidiči kamionů v koloně na D1 zahájili přestávku, rozjet se jim nechtělo

Sněžení způsobilo kalamitu na D1 (16. ledna 2018).

Desítky kilometrů dlouhá kolona, která se od úterý tvořila před nehodou na 99. kilometru dálnice D1, se ráno začala...

Drahoš není taková osobnost, podporuji Zemana, řekl Babiš v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Premiér Andrej Babiš bude jednat o vládě s většinou parlamentních stran. ČSSD podle něj změnila svůj postoj, proto s ní...

Poslanci odmítli, aby komisi pro kontrolu GIBS vedl komunista Ondráček

Komunista Zdeněk Ondráček na schůzi Sněmovny

Sněmovna odmítla, aby komunista Zdeněk Ondráček, muž, který před listopadem 1989 v Pohotovostním pluku Veřejné...

Najdete na iDNES.cz