Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

KOMENTÁŘ: Nemáme na rozdíl od Poláků hrdiny, nebo si jich nevážíme?

  10:47aktualizováno  10:47
Vlastně je to bizarní setkání dvou světů v jedné zemi: Polák Lech Walesa přijel představit film o svém boji proti komunismu do Karlových Varů, do země, kde se zrovna diskutuje o tom, zda český antikomunismus už skončil, nebo zda vůbec kdy existoval.

Hned se nabízí otázka: proč nemáme také takový film o Václavu Havlovi, jako mají Poláci o Walesovi? (5. července 2014) | foto:  Dan Materna, MAFRA

A kde se v Ústavu pro studium totalitních režimů (který má ten boj proti komunismu zkoumat) vedou žabomyší (zato nekončící a vášnivé) války o to, zda se správně, či nesprávně digitalizují archivní dokumenty. Ale hned se nabízí otázka: proč nemáme také takový film o Václavu Havlovi, jako mají Poláci o Walesovi?

Lech Walesa přijel do Karlových Varů představit film o svém boji proti komunismu. Proč my nemáme podobný film třeba o Václavu Havlovi? To nemáme na rozdíl od Poláků hrdiny? Nebo si jich jen nevážíme?

Zdá se, že otázka (za tou první otázkou ukrytá) je ještě jiná: kam se ztratily ty ideály, které Václav Havel symbolizoval? Zdá se, že pětadvacet let od porážky komunismu jsme je kdesi poztráceli cestou do supermarketu. A když jsme v něm, zjišťujeme, že je stejně plný jen levného čínského zboží.

Ale je to možná jen tak, že se historie opakuje: že Poláci jsou zase napřed jako tehdy. V Praze se před pětadvaceti lety diskutovalo o tom, jak potlačit petici Několik vět (a zakázat zpěv Haně Zagorové), ale z Varšavy už dorazil oficiální omluvný dopis za to, že se polští vojáci účastnili okupace Československa v srpnu 1968.

Prostě byli jinde tehdy a jsou i dnes: Poláci vidí jasně, že nepřítel je na Východě, a vědí (na rozdíl od mnohých českých politiků), že američtí vojáci mohou být v obraně proti němu vítanou posilou. Ostatně ten nepřítel na Východě byl vždycky a Poláci ho nepřehlíželi. A kdo by k tomu chtěl mít chuť, mohl si zajít do kina na film o masakru polských důstojníků v Katyni a měl zase jasno.

Proč my vlastně také nemáme takový film? Proč nemáme film o bratrech Mašínech?

Další komentáře najdete v dnešní MF DNES

  • Teodor Marjanovič o tom, jak šéf teroristické organizace ISIL vystoupil na veřejnost
  • Břetislav Rychlík o nevýrazné vzpomínce na Leoše Janáčka v Brně
Elektronická MF DNES

MF DNES v počítači nebo v iPadu/iPhonu

Proč nemáme film o partyzánech vedoucích marný a ztracený boj proti komunistické tajné policii? A že těch odbojářů bylo! Proč nemáme film o agentech chodcích, kteří přinášeli zprávy přes železnou oponu? Proč nemáme film o Pavlu Tigridovi? O Vladimíru Hučínovi? A proč i ten film o Janu Palachovi musela natočit... Polka?

Oběť, nebo hrdina?

Typický český příběh je příběhem obětí. Někdy se dokonce zdá, že si pleteme slovo oběť a slovo hrdina. Ale možná si toho pleteme mnohem víc, člen rady Ústavu pro studium totalitních režimů, tedy instituce, která připravuje osvědčení pro ty, kteří v boji proti komunismu nasazovali své životy, vytáhne do zmateného boje proti lacinému antikomunismu. Prý je antikomunismus nedemokratický. V každé jiné zemi by po takovém prohlášení dávno ve své funkci skončil. Ale u nás? Někdo řekne, jsou to jen slova, tak co.

Jenže v tom to právě je: polský historik Mariusz Surosz sepsal pozoruhodný pohled na české dějiny a tu knihu o nás (Češích) pojmenoval nepříliš uctivě: Pepíci.

Jsme možná opravdu takoví Pepíci, kteří něco říkají a berou to stejně (ne)vážně jako sami sebe. Tedy jen tak - pepíkovsky.

Už Masaryk budoval republiku podle hesla, že se státy udržují těmi ideály, na základě kterých vznikly. Říkal: odrakouštit se a myslel tím zbavit se dědictví Habsburků, kteří zatáhli svou říši (i naši zemi) do světové války. Po druhé světové válce jsme se krvavě zbavovali dědictví nacismu. A po pádu komunismu jsme... jak na tom s tím účtováním s komunismem vlastně jsme? Jde to vůbec dohromady, že oceňujeme bojovníky proti komunismu a současně vedeme debaty o smyslu takového boje? Nebo to může dělat jen český Pepík, a proto je to jaksi v pořádku? Jen si to představme: v sousedním Německu se vede debata o smyslu boje proti nacismu. Ne, samozřejmě, to si představit nejde... Ale Pepík je nepoučitelný: vidí, že diktátor vyškolený komunistickou tajnou službou zabere bez vyhlášení války kus cizí země, stejně jako kdysi zabral Pepíkovi tu jeho (celou), ale zdá se, že je to jen námět k diskusím. Pepík není bojovník. Nebo je?

Nebo hrdiny máme, jen je málo známe a moc si jich nevážíme? Smutné komunistické dědictví je možné proměnit v tápání, brzdu rozvoje, nebo se může stát silným impulzem dalšího směřování a nalézání sebe sama. Dnes se zdá, že Poláci si vybrali tu druhou cestu. A Pepíci?

O Walesovi byl natočený i film. Podívejte se na trailer: 

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Skauti přivezli z Vídně betlémské světlo, rozvezou ho do dalších měst

Brněnští skauti přivezli betlémské světlo (16.12.2017)

Skauti v sobotu přivezli do Česka plamínek zažehnutý v Betlémě, kde se podle křesťanské tradice narodil Ježíš Kristus....

Politické spoty v čekárnách: I státní nemocnice platily za volební kampaň

Nové oddělení následné intenzivní péče a dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské...

Firma Active Vision zařídila stranám před volbami spoty v čekárnách nemocnic. V letošních říjnových volbách vysílaly...

Pelikán o jmenování vlády bez důvěry: Vrátili jsme se ke kořenům ústavy

Rozhovor s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem - 2.

Česká ústava předpokládá, že prezident nejprve vybere premiéra a ten si až potom jde hledat do parlamentu potřebnou...Najdete na iDNES.cz