Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

KOMENTÁŘ: Zrušení trestu porodní asistentce posunulo hranice svobody

  14:00aktualizováno  14:00
Zdá se, že Ústavní soud zrušením trestu porodní asistentce Ivaně Königsmarkové rozšířil pole svobody: některé události jsou možná tragické, smutné, ale ještě nemusí být nutně kriminální. Svoboda znamená riziko, z čehož nutně plyne, že svobodnější život je nebezpečnější. Bohužel. Jistoty nás naopak svobody zbavují, píše v komentáři pro MF DNES Luděk Navara.

V roce 2011 dostala Ivana Königsmarková trest za domácí porod, při němž novorozenec zemřel. Ústavní soud teď verdikt zrušil. Je to správně? | foto: Petr Topič pro iDNES.cz

Rozhodnutí Ústavního soudu a zrušení trestu pro porodní asistentku Ivanu Königsmarkovou otevřelo debatu o domácích porodech a jejich bezpečnosti (rozuměj nebezpečnosti). O tom se vede ta debata. Především.

Ovšem příběh porodní asistentky, které přivedené dítě na svět zemřelo, je současně svérázným příběhem o svobodě a její ceně. Naše nynější životy jsou otroky jistot: chceme mít jistotu zdraví, zaměstnání, života, máme však jen jistotu smrti. Jsme na tom stejně jako naši pradědové, ti však věděli, že žádnou jinou jistotu kromě té poslední nemají. Svým způsobem byli svobodnější.

Průlomový verdikt

Ústavní soud ve středu zrušil kvůli pochybnostem o vině rozsudek nad prezidentkou Unie porodních asistentek Ivanou Königsmarkovou.

Ta původně dostala pětiletou podmínku, zákaz výkonu činnosti na stejnou dobu a pokutu 2,7 milionu korun.

Více o verdiktu čtěte zde.

Ústavní soud dal sporu o domácí porody dosud přehlížený rozměr. Nastolil otázky: Jaká je cena za svobodu? A existuje něco jako právo na (byť rizikové) vlastní rozhodnutí?

Jenže jaké je to vlastní rozhodnutí, když se to riziko netýká jen mne, ale ještě jiného, navíc nenarozeného života?

Vysmívané biomanželky

Jsou bezpochyby matky, které považují porod doma za významný atribut své svobody. Někdo řekne, že je to nerozum, a mluví o těch ženách pohrdlivě. Jsou to podle něj tytéž, které se obklopují pochybnými symboly, jako jsou ovesné klíčky, biojogurty, doma upečený chléb a kompost v obýváku. Domácí porod je pak už jen pouhým vyvrcholením této konverze.

Je to oprávněný posměch? Moderní stát je státem svobody. A tato svoboda je doprovázena přijatelnou mírou rizika. I to zaznělo u Ústavního soudu. Advokát Königsmarkové se zeptal, zda smrt miminka není daní za svobodu, kterou si rodička zvolila. A daň, ta je bez trestu. Nebo ne?

Jiný namítne, že svoboda zadarmo je pochybná stejně jako všechny ty podivné věci, které vám dealeři s napomádovanými vlasy nabízejí gratis – nakonec zjistíte, že nefungují, nebo za ně dodatečně musíte zaplatit. Někdy příliš mnoho. Svoboda zadarmo je jako předváděcí akce s výletem na náklady prodejce. Nakonec si uvědomíte, že svobodu si musíte získat, zasloužit, v krajním případě vydobýt. Nebo kvůli ní riskovat.

Čtěte na názorové stránce v dnešní tištěné MF DNES Karel Škrabal o tom, jaký výsledek voleb si přát Břetislav Rychlík nejen o slučování partají i muzeí Jana Bendová o nápravě staré křivdy s důchody Petr Bystroň o noční můře Angely Merkelové

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Přitom existuje i opačný pohled: svoboda sama o sobě může být pofiderním výdobytkem za příliš vysokou cenu. Ostatně pro někoho je svoboda pouhý pocit, jako když může sednout na motorku a zastavit se u břehu moře. Svoboda je někdy jen iluze, přelud, jindy věc smrtelně vážná. A každý může hranice své svobody hledat jinde.

Jenže za svobodu platí všichni, kteří se pro ni rozhodnou. Ať už svoboda vypadá rozumně, či nerozumně ve svých konkrétních projevech. Jsou takoví, kteří pro svobodu vlastní zabíjeli jiné, jsou takoví, kteří pro svobodu jiných obětovali život vlastní. Moderní dějiny jsou svým způsobem dějiny úsilí a boje za svobodu.

Sami to vidíme. Kdo ke svobodě přišel příliš lacino, méně si jí váží, je to stejné jako s ojetinou a novým jaguárem. Do garáže si prostě dáte to dražší auto. (Není vyloučeno, že i naše rozladění z vývoje posledních let po pádu komunismu jsou ve skutečnosti jen rozpaky z příliš lacino získané svobody. Ale to už je úplně jiný příběh.)

Řekni mi, kolik svobody máš...

Spor o domácí porod je ovšem sporem o svobodu složitější, než jsou jiné. Může se za pouhý pocit platit smrtí dítěte, které ani nestačilo získat své jméno? Dospělý se může rozhodnout, jestli svobodě bude bránit, či za ni bojovat. Nebo se stáhne do ústraní. Ale dítě?

Žena, která se rozhodne pro domácí porod, bezpochyby naplňuje svou vůli. Vydává se po cestě, která je její představou svobody. Jsou mnozí, kteří mírou svobody měří kvalitu té které země.

Jenže současně chráníme i životy. A ty slabé, které se neochrání samy, ty především.

Ale když jsme jen v zajetí symbolů, které se s deklarovaným obsahem mohou míjet? Co když porodnice, nemocnice a všechna ta moderní lékařská péče nabízejí jistoty jen zdánlivé? Je to trochu směšná představa, ale je, jako když jasnovidce přejede obyčejné auto. Trapné.

Čím více svobody, tím více možností, tím více cest, tím více odpovědnosti.

Nemusí to být nutně kriminální čin

Stát je tu od toho, aby ty cesty udržoval, řekne jeden. Je přece na nás, kterou se vydáme, namítne druhý. Jenže přece nemohou být ty cesty všechny stejně dobré, doplní třetí. A snílek dodá: Cesty obtížnější bývají krásnější a cíl pak mívá i větší cenu. Někdy příliš velkou, řekne zase ten první.

Zdá se, že Ústavní soud svým rozhodnutím rozšířil pole svobody v té nejcitlivější oblasti. Maličko, ale přece jen. To poselství může znít takto. Některé události jsou možná tragické, smutné, ale ještě nemusí být nutně kriminální. Svoboda znamená riziko, z čehož nutně plyne, že svobodnější život je nebezpečnější. Bohužel. Jistoty nás naopak svobody zbavují.

Ovšem i tu míru svobody si zpravidla můžeme svobodně vybrat.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Vinaři dostali statisícové pokuty, nedovoleně vypouštěli odpadní vody

Vypouštění odpadních vod ve Vinařství Kovacs.

Kontroloři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) se v posledních dvou letech zaměřili na vinaře z Břeclavska a...

ANO, SPD a KSČM prosadily do čela mandátového výboru komunistu Grospiče

Mandátový a imunitní výbor povede komunista Stanislav Grospič

V čele mandátového a imunitního výboru bude komunista Stanislav Grospič z ortodoxního, stalinistického křídla strany....

Demokratický blok neodevzdá lístky při volbě předsedy Sněmovny

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyřicet osm poslanců ODS, lidovců, TOP 09 a hnutí STAN neodevzdá hlasovací lístky při volbě předsedy Sněmovny, kde je...Najdete na iDNES.cz