Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

KOMENTÁŘ: Nečas může být dobrým premiérem. Ale možná jen načas

  14:14aktualizováno  14:14
Petr Nečas vládu sestaví. Ale bude dobrým premiérem? A na jak dlouho? Od roku 2002 se vystřídalo pět premiérů. Špidla, Gross, Paroubek, Topolánek a Fischer. Mohli bychom říci dokonce šest, protože Topolánek byl předsedou dvou zcela odlišných vlád.

Volební lídr ODS Petr Nečas. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Životnost ministerských předsedů není sice tak jepičí jako v Itálii v osmdesátých letech, žádná sláva to však není. Má Petr Nečas šanci na celé čtyři roky?

Funkcionář, nebo revolucionář?

Petr Nečas se netají tím, že ODS je do jisté míry jeho strana, protože v mnoha ohledech vymýšlel poslední dobou její ideje. Ale stejně platí, že on sám je mužem ODS. Jeho životopis není životopisem spasitele, nýbrž snaživého ctižádostivého a schopného funkcionáře. Má čistit stranu, jejíž špínu dokonale zná, ačkoli podle všeho do ní není namočen.

Teoretický fyzik, jeden z paličatých moravských politiků, budoval uvědoměle svou stranickou kariéru. Už v roce 1995, jako velmi mladý muž, byl prvním náměstkem ministra obrany. Kde získal tento noblesní, prvorepublikově působící sportovec s věčným úsměvem zálibu ve vojáčcích? Byla to díra na politickém trhu. Odborníci na armádu chyběli. Nečas se odborníkem s příslovečnou pílí stal a otevřely se mu dveře do světa velké politiky. Poněkud se přivřely, když nejprve přijal a pak zase nepřijal místo v poslední už potácivé Klausově vládě. Prý kvůli rodině. Nebyla jednou z příčin i chladná úvaha? Co když si spočítal, jak kabinet dopadne, a nechtěl u toho pádu být?

O pár let později se střetl s Topolánkem o místo předsedy ODS a byl poražen. Pod Topolánkem však sloužil loajálně jako místopředseda, i když kongres od kongresu vždy poněkud ztrácel. Vytýkali mu nevýraznost a nedostatek vůdcovských schopností.

Petr Nečas je v mnoha ohledech politickým protikladem Mirka Topolánka. Konzervativní, spíš lovec než střelec, muž kompromisu. Přesto byl Topolánkovi věrný skoro až do poslední chvíle. Necelý týden před slavným rozhovorem tehdejšího premiéra pro gay časopis o Češích a Židech mi o Topolánkovi řekl: "Topolánek působí na lidi ve vlnách. Jednou je naštve, pak si řeknou, že je dobrý, pak je zase naštve. Ale teď hodně jezdí, působí pozitivně."

Jen o pár dnů později měl Petr Nečas odvahu si nejsilněji říci o místo po padlém předsedovi. Byla to na jednu stranu odvaha, na druhou stranu možná poslední šance, jak získat místo na vrcholu, o které vždycky usiloval.

Suchar, nebo štramák?

"To budeme mít sympatického premiéra!" řekla mi jedna nevolička ODS, když se dozvěděla, že prezident pověřil Nečase. Volič ODS, obchodník, dodal: "Nečas asi na sobě hodně pracuje. Dřív byl takový rozplizlý, teď si asi najal mediální poradce. Líbí se mi."

Nálepky se v politice smývají těžko. Tím spíš, že je na vás chtějí soupeři přilepit co nejpevněji. Nečas má pověst nudného patrona. Sám o sobě rád prohlašuje, že je "konzerva". Jeho projevy na kongresech ODS byly možná jednou z příčin, proč ztrácel mezi spolustraníky body. Sice myšlenkově solidní, ale nevýrazné, bez přirovnání, bez důrazu.

Na druhý pohled však Nečas nepůsobí dojmem nudného člověka. Nesměje se sice nahlas a na celé kolo jako Topolánek, ale směje se často. Používá slovní hříčky a vtipy. Převažuje však věcnost a snaha být vždy kompetentní, a pokud možno zdvořilý. Z armády se šťastně přeorientoval na problematiku práce a sociálních věcí. Sice k nelibosti socialistů, ale velmi úspěšně vedl ministerstvo pod Topolánkem. Na rozdíl od mnoha politických tlučhubů, kteří se chlubí svou odborností, je jasné, že vždy ví, o čem mluví.

Vůdce, nebo měkkota?

Čtení z tváře je dnes populární. Okultistka by možná řekla, že slabší brada a věčný dětský úsměv, stejně jako tvář bez vrásek, svědčí o malé vůli. Asi by se spletla. Petr Nečas vždycky šel za svým cílem. Zvládal nekonečné schůze, intriky a podrazy. V souvislosti s politikou mluví Karel Schwarzenberg správně o řemesle. Premiérský pověřenec rozhodně není žádný učedník.

Je však vůdce? Paroubek se do role vůdce dokázal vcítit, když uchopil moc, která ležela na zemi. Až letos voliči prohlédli, že to, co mu do skutečného vůdce chybělo, naháněl zarputilostí a silnými slovy. Nečas se také dostal k moci s odvahou, ale lehce. Řídil sice ministerstvo, ale skutečné vůdcovství neokusil. Nebude intrikánská ODS a zároveň vláda s nevyzpytatelnými véčkaři trochu moc?

Čistit stranu, slepit kabinet, prosadit klíčové reformy, to je docela dost. Petr Nečas je snad první český premiér, který nepůsobí ani jako náfuka, snílek, hlupáček, poučovatel, macho či kombinace toho všeho. Působí jako normální chytrý člověk. S jakou pověstí odejde? A kdy?Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...

Mluvčí nové vlády bude Barbora Peterová, dříve pracovala v ČT a v ČEPS

Tiskovou mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová.

Mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí ANO Lucie...

Debata prezidentských kandidátů o bezpečnosti v přímém přenosu

Debata prezidentských kandidátů o bezpečnosti a zahraniční politice

Debatu osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice sledujte v úterý od 16 hodin v přímém...Najdete na iDNES.cz