Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

KOMENTÁŘ: Kauza Čapí hnízdo nedopadne dobře pro nikoho

  13:45aktualizováno  13:45
Může celá kauza Čapí hnízdo vůbec dopadnout nějak dobře? Pro Andreje Babiše určitě – tím, že v ní nebude obžalován nebo odsouzen. Pro nás ostatní, tedy Českou republiku, ale z aféry bohužel vedou zřejmě jen cesty méně či více špatné, píše ve svém komentáři Miroslav Korecký.

Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš na pražském sněmu hnutí ANO v únoru 2017. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Deset týdnů před volbami policie popotahuje jejich téměř jistého vítěze – a to tak, že nad ním visí poměrně reálná hrozba kriminálu. I na české poměry, občas trochu divočejší, situace nevídaná. Andrej Babiš spouští krizový management, v hlavních stanech jeho oponentů bouchá šampaňské.

Babiš dotační podvod s Čapím hnízdem sám řídil, domnívá se policie

Odpovědní politici nalevo i napravo by se ale spíš měli zamýšlet nad hledáním nějaké nejméně špatné varianty povolebního uspořádání. Při pohledu na procesní stav kauzy Čapí hnízdo, dlouhodobý trend volebních preferencí, sílu a mocenské zájmy hlavních politických aktérů v zemi se totiž asi jiné než špatné řešení nerýsuje.

Jasný a předvídatelný je v tuto chvíli jen sled nejbližších kroků. Mandátový a imunitní výbor v pátek a pak ještě někdy v dalším týdnu projedná policejní žádost o vydání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání. Plénu Sněmovny pak doporučí oba poslance imunity zbavit, což se následně také stane. Rozjede se trestní stíhání, které oba politici teoreticky mohou sledovat i z vazby. Víc se toho do dne voleb nestihne, případné podání obžaloby je otázkou spíše několika měsíců. Mezitím proběhnou volby, které Babišovi a Faltýnkovi obnoví imunitu, takže policie bude o vydání žádat znovu.

Vydání Babiše a Faltýnka policii

Dál už se budoucnost větví a otevírá celou plejádu neradostných scénářů.

Kartáček a pyžamo s sebou

Prvním, kdo může vstoupit do rozjeté hry, je státní zastupitelství. Zahájení stíhání je pro Babiše nepříjemné, na druhé straně mu rozvazuje ruce k aktivnější obraně: dává mu možnost si u žalobců na stíhání stěžovat s nadějí, že ho zruší. To ostatně mohou do podání žaloby kdykoliv. A není to úplně nereálné: páteční přestřelka mezi policií a návladními o to, zda žádost o Babišovo vydání je sólovou akcí policie, nebo koordinovanou s nimi, naznačovala zjevný distanc státních zástupců. Návladní jakožto stav by si ale moc nepomohli: už ve sporu o policejní reorganizaci byli označováni za přímého spojence šéfa ANO. Babišovým vyviněním by pak jejich důvěryhodnost dramaticky poklesla.

Babišův problém může ne sice odstranit, ale odsunout opakované hlasování o zbavení imunity ve Sněmovně. Pokud by ANO po volbách mělo až 90 mandátů, jak říkají průzkumy, stačilo by mu k většině, aby se pár poslanců (z nějaké budoucí koaliční strany?) nedostavilo na hlasování. Babiš by vydán nebyl a stíhání by se nejméně o čtyři roky posunulo. Premiér, který se schoval pod sukně, aby zabránil vyšetření své kauzy, by ale asi také nebyl kdovíjak důvěryhodný.

Jak to vypadá v Čapím hnízdě

Předchozí varianta je asi ještě horší než ta, že Babišovo stíhání, případně obžaloba a soud budou pokračovat, ale on přesto vyhraje volby a bude sestavovat svoji vládu. Bylo by to ale poprvé v naší historii, kdy bude premiér od první chvíle raději nosit v aktovce pyžamo a kartáček na zuby. Miloš Zeman tento scénář už dnes připouští, protože o vině a trestu prý rozhoduje až soud (před čtyřmi lety přitom odmítl po pádu Petra Nečase jmenovat novou vládu ODS s argumentem, že by někteří její členové mohli brzy skončit ve vazbě).

Kdo slepí stojedničku?

Jakákoliv varianta vládnutí, v níž bude přímo figurovat stíhaný nebo obžalovaný Babiš, nutně narazí na problém s hledáním vládního partnera. Už doteď byl koaliční potenciál hnutí ANO nevalný, čekalo se ale, že se všechno změní, až designovaný premiér začne nabízet vládní posty. Jít do vlády s člověkem, který je jednou nohou v kriminále, by ale ČSSD, ODS či lidovci svým voličům vysvětlovali obtížně. Zbývaly by zřejmě okraje politického spektra, komunisti či okamurovci. Za vytoužené uvedení do politických salonů by to zřejmě udělali.

Také je možné, že by Babiš partnera nenašel, postavil vládu jen z ANO, důvěru Sněmovny pro ni sice nezískal, ale vládl s ní v demisi. Třeba i dlouhodobě, s tichým souhlasem Miloše Zemana, jehož by ANO na oplátku podpořilo v kandidatuře na Hrad. A prezident by záměrně zdržoval vznik vlády nové, v kulisách žalob u Ústavního soudu.

Nevylučujme ani variantu, že by ANO vygenerovalo jiného premiéra než stíhaného předsedu. U jiné strany normální řešení, v hnutí ANO těžko představitelné. To není jako záskok Ivana Pilného na financích, premiér má z ústavy moře zásadních pravomocí, sbíhají se u něj svodky z tajných služeb atd atd. I kdyby Babiš svého dubléra našel, stejně by vládu fakticky řídil on.

Z opačné strany se samozřejmě nabízí scénář vlády „všichni proti Babišovi“. Pokud ale ANO ve volbách nevyhoří, měli by její architekti velký problém stojedničku poslepovat. Přizval by pravolevý kočkopes „v zájmu vlasti“ do holportu i komunisty nebo Okamuru?

Navíc tato varianta stojí na nejistém předpokladu, že by taková vláda vůbec přešla přes Zemana. A že by Zeman raději nerozehrál partii se svým dalším úřednickým kabinetem. Ostatně prezident může Babišův problém ukončit kdykoliv a šmahem – totiž zastavit stíhání nebo mu pak dát milost.

Také jste si z těchto scénářů nevybrali?

PŘEHLEDNĚ: O co jde v kauze Čapí hnízdo

  • Rekonstrukce bývalého dvora Semtín odstartovala v roce 2006, trvala celkem čtyři roky.
  • Usedlost původně patřila společnosti ZZN Agro Pelhřimov, spadající pod holding Agrofert Andreje Babiše, v jehož představenstvu seděl i Jaroslav Faltýnek.
  • V roce 2007 ZZN Agro Pelhřimov rozhoduje o vydání tzv. anonymních akcií. Tímto krokem skrývá svou dosud průhlednou vlastnickou strukturu. Babiš později uvedl, že majiteli byly jeho děti, jeho partnerka a její bratr. Teprve poté si firma změní název na Farma Čapí hnízdo.
  • Koncem roku 2008 farma poprvé žádá o dotace, celkem dostane 54 milionů.
  • V roce 2014 končí pětiletá lhůta, po kterou se kontroluje dodržení podmínek udělení dotace. Farma Čapí hnízdo se stává součástí společnosti Imoba, jejímž jediným akcionářem je SynBiol, patřící do holdingu Agrofert.
  • Podrobnou časovou osu kauzy najdete zde.
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Policie vyšetřuje několikanásobnou vraždu v chatě, kde žili rodiče a tři děti

Policie střeží vchod do zahrádkářské osady, kde se našli tři mrtví.

Policisté vyšetřují vraždu v chatové oblasti u Střížovic na Ústecku. „Na místě byly nalezeny tři oběti,“ uvedl...

Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Další z rubriky

Poslanci ANO budou hlasovat proti vydání Babiše a Faltýnka

Poslanci za ANO, ministr zahraničí Martin Stropnický, šéf poslanců Jaroslav...

Poslanecký klub ANO bude hlasovat proti vydání premiéra a šéfa hnutí Andreje Babiše i lídra klubu Jaroslava Faltýnka k...

Dřevotřísková drť v Cerekvi hoří už přes týden. Firma z městyse odejde

S požárem obrovské haldy dřevotřískové drti v Nové Cerekvi bojují hasiči už...

Společnost Silva CZ, v jejímž areálu už přes týden hoří dřevotřísková drť, z Nové Cerekve odejde. Obyvatelům to s...

Středočeští politici odmítli vyjmout Čapí hnízdo z dotací, Imoba píše šéfovi OLAF

Prezident Miloš Zeman navštívil farmu Čapí hnízdo, patřící ministru financí...

Středočeští zastupitelé zasedající ve výboru regionální rady ROP odmítli vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského...

Najdete na iDNES.cz