Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

KOMENTÁŘ: Mirek Topolánek zůstává. Je to frajer, či zombie?

  11:25aktualizováno  11:25
Je to frajer, který bojuje až do konce, nebo trapný zombie, který ne a ne zalézt do hrobu? Předseda ODS je obojí. Frambie. Kříženec frajera a zombie. Jeho lpění na funkci však má jen lidskou, ne politickou logiku.

Budu si dávat na ústa, slíbil Topolánek. (23. 3. 2010) | foto: Michal Šula, MF DNES

Až pověsí politiku na hřebík, má Mirek Topolánek o výnosnou práci postaráno. Může být instruktorem kurzů přežití. Neskolil ho výsledek 0:13 po krajských volbách v roce 2008. A teď přežil 12 hodin jednání se svými nejbližšími spolupracovníky, kteří ho chtěli zaříznout.

Chtěli ho odstranit, protože ho považují za překážku volebního úspěchu. Snad každý kromě Topolánka by podlehl. On však už dříve o sobě prohlásil, že Valach umírá, až když má čagan zarytý tři centimetry v čele. Nevzdal to.

Jenže každý pamatuje, že Brežněva a Černěnka drželi moskevští spoluvládci ve funkci mrtvé u ledu. Odcházet z politické funkce nohama napřed patří ke zvyklostem tyranií.

Mirka můžeme chápat jako frajera, který si před těmi "uhýbači" neklekl a pořádně jim to "nandal". Můžeme ho však chápat i jako politickou mrtvolu, která ne a ne se nechat nasunout do hrobu. A když, stáhne tam všechny z okolí. I Topolánkův předchůdce Klaus se držel stranické funkce jako trosečník kusu dřeva. Kupodivu, když odešel, osvobodil se a odstartoval novou kariéru. Klaus se nemohl nejspíš odpojit od strany, kterou považoval za své dítko.

Nynější předseda má patrně jiné důvody, proč lpět na svém místě, ačkoli to má malou politickou logiku. Vždyť nová tvář v čele ODS by mohla zapůsobit podobně jako Vladimír Špidla v čele sociální demokracie v roce 2002.

Petr Nečas, známý jak svou vlídnou povahou, osobní čestností i solidní odborností, by mohl být takovým "knížetem ODS". Nebo ona pověstná "neznámá krasavice", o které se v kuloárech ODS trpce žertuje. Má symbolizovat nového vůdce, který na sobě nenese cejch skandálů a dokáže se usmát.

Proč tedy nepadl?

Prvním důvodem je slabost aféry. Kdo viděl nesestříhané video, ví, že Topolánek je sice žvanivý slimejš, ale ne xenofob a rasista. Paroubkův projev po prohraných volbách v roce 2006, štěkaný s plným vědomím do kamery, byl mnohem větším prohřeškem proti nepsaným zákonům demokracie. A vida,

Paroubek jen kvete a nikdo v ČSSD ho nezpochybňuje. I takový "slušňák", jako je Cyril Svoboda, obviňuje bez důkazů své politické oponenty z krádeží.

Topolánek patrně neměl těžké, aby přesvědčil své kolegy ve vedení ODS, že vlastně mluvil jen tak, jak mluví pořád, a nic zlého neudělal.

Druhým, možná silnějším důvodem je fakt, že ODS už tuší, že s Topolem to nejde, ale ví, že to nejde ani bez Topola. Když se skácela Grossova vláda a sociální demokraté padli do provazů, vstal Paroubek a zvedl moc, která ležela na zemi.

Mezi špičkami ODS se patrně za zavřenými dveřmi nenašel nikdo, kdo by řekl: "Já to beru, já ty volby vyhraju a přijímám plnou zodpovědnost za případnou prohru."

Ve vedení ODS je Topolánek přes všechny chyby pořád nejtěžší váha. Možná spíš než o jeho kvalitách to svědčí o nekvalitách jeho místopředsedů a nejbližších spolupracovníků.

Syndrom zrady

Třetím důvodem je úvaha, že vykopnutí předsedy by mohlo mít na voliče ještě horší vliv, než když zůstane, byť po lokty umazaný, ve svém křesle. ODS trpí sarajevským syndromem, syndromem zrady. Ostatně právě před rokem padla jinou zradou Topolánkova vláda, která nebyla z pohledu ODS špatná.

Pokud by nejbližší kamarádi (ano, v případě Vondry a Sobotky nejde jen o spolupracovníky, ale kamarády) vyrazili svého kumpána, nebylo by to druhé Sarajevo?

Na místě jsou možná i spekulace, že pro předsedu nenašli vhodnou trafiku, která by ho lákala na výměnek. Není však žádný důvod, abychom byli zlí a považovali to za hlavní kámen úrazu nekonečného jednání.

Topolánek má možná menší problém než jeho kolegové. Přivedli býčka pod sekyru, ale když uviděli, že se cuká, nikdo se neodvážil tít.

Strana je bezradná

Předseda včera po vyčerpávajícím boji slíbil, že si už bude dávat pozor na ústa. Jako by to bylo poprvé! Kál se už několikrát a nikdy svůj slib nedodržel. Jeho geny lidového mudrlanta a baviče mu někdy získávají nadšené publikum, často ho však, jako při žvanění při fotografování pro časopis LUI, zradí.

Neudržel ústa už vzápětí, když řekl, že sice možná neslušně mluví, ale neslušně nejedná. To vůbec není pravda, alespoň v obecném smyslu slova "slušnost".

Postavil pokoutně vládu na přeběhlících. trpěl vedle sebe a možná ještě trpí lidi spjaté s korupcí. Své soky dokáže ničit zákeřně jako kobra. Je politik každým coulem a pro vítězství udělá všechno.

Může ODS v čele s oživlou mrtvolou ještě zvítězit? Nebo alespoň dosáhnout výsledku, který by ji udržel ve hře o možný vstup do vlády? Zaklínadlo, že do voleb je daleko, je sice ploché, ale pravdivé stejně jako teze, že se bude rozhodovat až posledních čtrnáct dnů.

Lidé zapomněli, že nemají Kalouska rádi, jen co se schoval za knížete. Odpustili Paroubkovi necivilizované diktátorské řeči a chování. Johnovi a Kocábovi asi odpustí avantýry. Proč by neodpustili Topolánkovi? Copak je horší?

Není, což je varovné. Česká politická scéna je zralá na velkou změnu k opravdové slušnosti a důstojnosti. Topolánek k ní mohl přispět, kdyby odešel.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Piráti chtějí kvůli bezpečnostním opatřením snížit Hradu rozpočet

Pražský zastupitel Mikuláš Ferjenčík

Pirátská strana navrhne, aby se omezil rozpočtová kapitola Správy pražského hradu. Chtějí tak vytvořit tlak a hrad, aby...

Uchazeči o Hrad mají obavy z terorismu, někteří by znovu zavedli vojnu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Především o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice debatovalo v úterý večer osm kandidátů na českého prezidenta v...

VIDEO: Ústí zbouralo poničený soukromý dům, peníze za demolici bude vymáhat

Demolice požárem poškozeného domu v Marxově ulici v ústeckých Předlicích.

Demoliční bagr v úterý zlikvidoval dům v ústecké čtvrti Předlice, který se v březnu částečně zřítil po požáru. I když...

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz