Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

KOMENTÁŘ: Možná rozpočtová, ale ne lidská odpovědnost opičáků

  10:16aktualizováno  10:16
Koalice trvá. Ti, kdo se vydírali a uráželi, se tváří jako zachránci národa. Zájem TOP 09 a ODS na vládnutí s Věcmi veřejnými je politicky pochopitelný. Pokračování tohoto podivného partnerství však jen prohlubuje nedůvěru lidí v systém.

Premiér Petr Nečas sice možná vyhrává svůj sen o reformách, ale prohrává svou tvář. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Tak máme po krizi. Nebyla první ani poslední. Řekněme, že se nás někdo zeptá na ulici, co se dělo na vrcholné politické scéně přesně před rokem, tedy 9. dubna 2011. Taková otázka není vůbec nemožná. Bláznivých televizních soutěží je jak hub před válkou.

Soudný člověk by asi odpověděl: "Jsem snad blázen nebo Jiří Pehe, abych si pamatoval, co dělali ti troubové nahoře před rokem?" Připravil by se zbytečně o zájezd do Chorvatska či aspoň do Kroměříže nebo třeba o možnost povečeřet s miss travesty show. Správná odpověď totiž zní... samozřejmě: Byla vládní krize.

Desátého dubna Radek John hrozil, že pokud Nečas nevyhoví požadavkům VV, které žádaly hlavy ministrů Vondry a Kalouska, jejich poslanci opustí vládu. Dva dny předtím podal demisi Vít Bárta. Byl k ní donucen poté, kdy tento list odhalil, že pravděpodobně koncipoval stranu jako politickou filiálku své detektivní agentury ABL. A že agentura ABL odposlouchávala místní politiky ODS.

Petr Nečas tehdy chtěl, aby odešli všichni ministři nějak spojení s ABL. Václav Klaus tehdy s přijetím vyhazovů otálel a Nečas se "v zájmu zachování vlády rozpočtové stability" stáhl.  Strany se dohodly a jelo se plnou parou... k další krizi.  Kdepak, nebyla to tato, mezi dubnem 2011 a 2012 byly ještě nejméně dvě. I při nich se odcházelo z vlády, trucovalo, létala silná slova a šermovalo se křesly ministrů.

Vždy se nakonec všechno urovnalo. Nečas nejprve bouchal do stolu a Věci veřejné prskaly. Pak jim trochu ustoupil a ony se hrdě bily v prsa, že dosáhly všeho, co chtěly. Premiér si mnul ruce: jeho sen, se kterým chce i odejít do dějin, a sice snížení rozpočtového schodku a nastartování modernizačních reforem, byl zase blíže splnění.

A to přesto, že jak on sám, tak Miroslav Kalousek z TOP 09 vědí, že s VV se vládnout nedá. Kalousek dokonce před Velikonocemi o nich  nekřesťansky, ale výstižně řekl, že je to slizký a odporný spolek. Kateřina Klasnová z tohoto spolku mu nato vzkázala, že by ho ráda zpolíčkovala. Tedy ne spolek, ale Kalouska.

V úterý však stál důstojný kníže ze Schwarzenbergů před kamerami spolu s předsedou slizkého spolku Johnem, který čím dál víc připomíná vlastní karikaturu, a sice odměřeně, ale přece jen si přísahali věrnost na věčné časy. A Nečas, který čněl mezi nimi, si liboval, jak bude škrtat a škrtat a škrtat, i když to není tak dlouho, co říkal, že škrtat umí i orangutan. Přitom se ve skutečnosti teď spíše jako loupeživí paviáni hrabe v našich batůžcích a peněženkách.

Tři muži v černých oblecích se tváří jako nejzodpovědnější politici čelící krizi, jejich slovník je tragicky vybraný. Před pěti šesti dny si titíž muži vyhrožovali, spílali a vydírali se navzájem. Jistě, k politice přetvářka a pružné změny postojů bohužel patří. Směšnost se však dlouhodobě nevyplácí.

Nikoli tvářností, ale když si představíme nesoulad mezi dobou předvelikonoční a povelikonoční, vypadali v úterý velitelé koalice skutečně jako velké opice převlečené za lidi.

Cena za zbytek cti

Lidé blízcí vedení ODS donekonečna opakují: Ano, vládnout s VV je hrozné. Ale je to nejmenší zlo. Jen považte, rozumují: předčasné volby by vyhrála sociální demokracie, zvrátila by reformy a uvrhla by zemi do řecké propasti. To je stejná výmluva, jako by bylo řečeno: Musím dělat šaška, protože jinak na vás přijde potopa.

Reformy této vlády jsou rozumnější a modernější než ekonomické postupy sociální demokracie. Ekonomika však vždy chodí jinými cestami, než jaké politici vidí, a už vůbec ne těmi, které si přejí. Nečas se chce připravit na nejhorší scénář, což je svým způsobem moudré.

Ačkoli si však země nežije zrovna blaženě, na rozdíl od Řecka či Španělska ji více než hospodářské zbídačení trápí vysoká míra korupce. Tu například miliardář Kellner označil v rozhovoru pro MFD za horší než v Rusku, a on nemá proč si vymýšlet. Dále rozvoji brání odcizenost politické třídy, neschopnost silného a důvěryhodného vedení. Pomalost a nedůvěryhodnost policie, státního zastupitelství a soudů. Všechny tyto věci jsou provázány s podstatou klientelistického politického systému.

Pokud strany, které se chtějí považovat za "vážné", jako TOP 09 a ODS, dále vládnou se "slizkým a odporným" spolkem údajně proto, aby mohly škrtat, dělají si z lidí blázny. Politická logika se úplně odtrhává od normální lidské. Nevíra v jakoukoli rozumnou formu vládnutí v Česku se prohlubuje.

Nečas sice možná vyhrává svůj sen o reformách, ale prohrává svou tvář. Sen je sice pěkná věc, ale tvář má člověk jen jednu, a když o ni přišel, zpátky ji nedostane.

Strany vládní koalice mají společný zájem vládnout, co to dá. Možná se vydrží potácet od jedné krize ke druhé až do konce volebního období. Věci veřejné už za to zaplatily zesměšněním a znicotněním. Cena, kterou zaplatí TOP 09 a ODS, bude tím vyšší, čím déle s nimi zůstanou.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Kroměříž preventivně uzavřela lávku pro pěší, v lednu ji detailně prověří

Mimořádná kontrola lávky přes řeku Moravu v Kroměříži.

Kontrola lávky pro pěší přes řeku Moravu v Kroměříži, která je postavená podobným způsobem jako nedávno zřícená lávka v...

Poslanci nezvolili Ondráčka do čela komise pro GIBS, chybělo mu 9 hlasů

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček při jednání sněmovny (25. září 2014)

Poslanci nezvolili komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu Generální inspekci...

Dobrovolníci z vlčí hlídky objevili v Krušných horách rysí stopy

Stopa rysa z Krušných hor.

V centrální části Krušných hor se opět pohybuje vzácný rys ostrovid. Stopy objevili minulý týden dobrovolníci z...Najdete na iDNES.cz