Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

KOMENTÁŘ: Vláda má před sebou krizi. Těžší než předchozí

  14:00aktualizováno  14:00
Sto osobností odpovědělo MF DNES na otázku, jak jsou spokojeny s Nečasovou vládou. Nebyli to žádní profesionální socialisté, natož blouznivci, kteří kazí dobré jméno města Holešova. Odpovídali lidé, kteří mají autoritu a něco za sebou. Drtivá většina z nich je rozhořčena. Zejména korupcí a úrovní politiky.

Chce-li přežít, musí premiér Petr Nečas přistoupit od slov k razantním činům. Ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

V nastávajícím týdnu se možná neoblíbený Nečas poděkuje. Stokrát nic umořilo osla. Premiér sice není osel, ale to, co se na něj valí, také není nicotné. Na konci týdne se patrně uzavře soud s Vítem Bártou, který byl obviněn svými stranickými kolegy Škárkou a Kočí, že jim dal úplatky. Bárta je však stále šéfem poslaneckého klubu VV a není pravděpodobné, že by mu jeho lidé vypověděli poslušnost, i kdyby byl v první instanci odsouzen. Na druhou stranu je nemožné, aby premiér vyjednával a vládl s lidmi, kteří Bártu na slovo poslouchají, a s ním samotným.

Další vlnou, která se valí za tou první, je aféra Pavla Béma. Legální odposlechy, které zveřejnil tento deník, ukazují, že Bém měl nekorektní vztahy s podnikatelem Janouškem, přicucnutým na pražský magistrát. Žádné zločiny sice nedokazují, vzbuzují však další podezření okolo toho, jak se manipulovalo se zakázkami v Praze za Bémovy vlády. Tato podezření se v hlavách lidí mění v jistotu.

Kromě toho mají odposlechy ještě jeden rozměr: je to kolosální ostuda. Slůvka jako kolibřík, mazánek, kotě nebo Jimbič se stanou ozdobou hovorové řeči podobně jako kapříci Ivánka Horníka a "odklonění" Martina Kocourka. I když je to především ostuda bývalého pražského purkmistra, dopadá plně i na ODS.

Nervózní straníci odcházejí

Ve straně se začne šířit nervozita. Už teď opustila modrý tábor písecká buňka. I špičky strany, která je od takzvaného sarajevského atentátu paranoidní, začnou přemýšlet, zda v tom nemá prsty Kalousek. Kdo to těm novinářům podstrčil? Kdo je podplatil? Bohužel, takto zvráceně čeští politici (a nejen z ODS) uvažují. Legitimní naopak bude úvaha o tom, zda tato vládní mise není sebevražedná. Lidé nelibě nesou reformy, které zdražily živobytí. Jsou znechuceni korupčními aférami. A všechno odnese kdo? ODS. Není čas na nějakou rošádu?

Třetí vlnou je nepříznivá nálada ve společnosti. To, co se odehrává veřejnosti před očima v případu Bárta a Bém, dokazuje nade všechny pochyby, co si mnozí mysleli. Politika je profízlovaná, nemorální, podrazácká, intrikářská, nečestná, pokleslá a sprostá. Morální právo vést politici z tradičních stran ztratili. Málokdo si totiž myslí, že ČSSD, kterou zdiskreditovali Gross a Paroubek, je lepší. Má tedy Nečas, který zatím činí dojem pracovitosti a osobní poctivosti, nést kříž za všechny? Reformy už jsou z velké části hotovy. Kvůli nim už na moci nemusí lpět.

Kdy, když ne teď

Čtvrtou vlnou je TOP 09. V ní už dávno sílí hlas, že sedět ve vládě s takovým spolkem, jako jsou VV, je hloupost. Miroslav Kalousek navíc odedávna touží nebýt jen "béčkem" ODS na pravici, ale převzít zde hegemonii. Není teď nejvhodnější příležitost? Modří se koupou v bahně. A normální lidé by každému schválili, kdyby vystoupil z vlády, která je zaplevelena bizarními plody jedné detektivní agentury.

Pokud všechny vlny udeří najednou, Petr Nečas pád těžko odvrátí. Dobře mu ale nebude, ani kdyby byl Bárta očištěn. Ten to totiž vezme jako důvod k plné rehabilitaci. Už koncem minulého týdne vyrazily VV do poněkud nestoudného protiútoku. Někteří jejich čelní členové vyzývají k odchodu z vlády. Chtějí na Nečase tlačit, aby se jevili jako advokáti rozezlené ulice. Kdyby se ukázalo, že Bárta je z trestněprávního hlediska jako lilium, tlak by ještě zesílil.

Další živoření vedle VV je těžko možné, ať se stane cokoliv. Podobně je těžko možné věřit, že na kotě-Jimbiče Béma se brzy zapomene. Jistě, jedna aféra většinou vytlačí druhou z centra pozornosti. Tato jde však k samé podstatě vládnutí ODS. Premiér se sice od Béma distancoval a chce jeho úplný odchod z politiky, ale to nebude stačit, aby to obnovilo aspoň částečně důvěru ve vládu.

Odvahu, pane premiére!

Nečas může příboj ustát díky štěstí a obratnému manévrování. A také díky tomu, že zájem všech tří partnerů na vládním souručenství je stále o něco silnější než touha odejít z tohoto trýznivého svazku. Jenže nic než potácení se od maléru k maléru to nejspíš nebude.

Pokud to tedy premiér s vládnutím myslí vážně, musí udělat dvě věci. Zaprvé musí být mnohem odvážnější v boji proti klientelismu a úplatkářství uvnitř vlastní strany. Šance, že mu lidé uvěří, sice není veliká, ale za pokus to stojí. Zadruhé musí být schopen vystrnadit VV z vlády, samozřejmě tak, že se s celou stranou nebo s jejím rozumnějším jádrem dohodne na toleranci nebo přímo na podpoře ve Sněmovně výměnou za důležité mocenské posty a politické ústupky.

Když to neudělá, a přesto nějak nastávající týden přežije, pak už jen jako jakýsi ghúl, který by mohl rozšířit sbírku "rozkošných mrtvolek", takzvaných monster high, které mají tak rády malé holčičky.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Soud zamítl žalobu šumavského parku, Kreuziger mu nemusí prodat pozemky

Developer a bývalý cyklokrosový závodník Roman Kreuziger ukazuje pozemky na...

Bývalému cyklokrosaři Romanu Kreuzigerovi staršímu se otevřela cesta k částečné obnově vesničky Zhůří na Šumavě....

Vliv kotlů na znečištění ovzduší roste. Podle výzkumů konkurují průmyslu

(Ilustrační snímek)

Mezi zdroji znečištění ovzduší jsou stále viditelnějším hráčem. Podíl domácích topenišť na vypouštění škodlivin roste a...

Osiřelou trať z Jesenicka nikdo nechtěl ani po slevě, brzy bude zadarmo

(ilustrační foto)

Ani na druhý pokus se nepodařilo prodat nevyužívanou železniční trať mezi Velkou Kraší a Vidnavou na Jesenicku. Zájemce...Najdete na iDNES.cz