Britská obrněná technika na golfovém hřišti před dějištěm summitu NATO v Celtic...

Britská obrněná technika na golfovém hřišti před dějištěm summitu NATO v Celtic Manor u Newportu | foto: NATO Photos

KOMENTÁŘ: Nebezpečný svět. NATO musí věci bez vytáček pojmenovat

  • 220
Co paměť sahá, nebyl tu summit NATO, od nějž by se čekalo tolik jako od dnes zahajovaného srazu ve Walesu. Budou členové Aliance ochotni říct, že jsou věci, jež si nenecháme líbit, i kdybychom za ně měli umírat? ptá se ve svém komentáři Teodor Marjanovič.

Česká vláda, která chce dál Rusku prodávat výrobky vhodné i pro vojenské účely, tak asi mluvit nebude.

Kdo zblízka zažil nějaký summit, je jedno jaké organizace, ví, jak rozplizle mohou takové srazy skončit. Podstatné věci se zpravidla dojednají v kuloárech a veřejnost se o nich dozvídá až po nějaké době.

Jenže svět se stal nebezpečným náhle o dost více než během minulých dvou a půl desetiletí. Proto stojí summit NATO, jediné pořádné kolektivní bezpečnostní organizace na naší planetě, před výzvou, aby promluvil odhodlaně a hned.

Vladimir Putin totiž násilně, pyšně a zatím víceméně beztrestně překresluje hranice v Evropě, v tomto ohledu navýsost choulostivém kraji. A parta vrahů s názvem Islámský stát šíří děs a hrůzu napříč nedalekým Blízkým východem. Každý den nabývá na síle, protože se do služeb jejího boje o zřízení kalifátu hlásí další mladí muži poblouznění uctíváním smrti.

Obě hrozby mají leccos podobného snad až s nacismem. Putin západní svět zastrašuje a vodí za nos s cílem ovládnout svými tanky stále nová území. Chce vrátit Rusku pocit nadřazenosti, tentýž, který dříve do lidí pumpovala sovětská totalitní propaganda.

A vrazi s černou vlajkou dokonce trumfnou i někdejší houfy sadistů v hnědých košilích. Nepálí sice knihy, asi proto, že jejich oběti čtou stejný Korán jako oni, vyžívají se však v kamenování, uřezávání hlav, sexuálním zotročování a masových vraždách. Budou-li bujet dál, za chvíli jim bude jejich pouštní země málo a začnou vyrážet jinam.

Druhořadý mládežnický mančaft

Aby však summit mohl jasně promluvit, musel by obě věci nejprve bez vytáček pojmenovat. A nalít si čistého vína, že boj proti nim je v našem existenčním zájmu. A že nás to bude něco stát, třeba i bolet, abychom se jim ubránili. Ubude nám ekonomického pohodlí, třeba budeme muset i nasazovat vlastní krky, ale svoboda a mír jsou na miskách vah přece víc.

Další komentáře najdete v dnešní MF DNES

  • Jana Bendová: Co jsme to udělali našim dětem?
  • Jiří Štický: Příběh snižování daní, na které už nedošlo

Dočkáme se toho? Spíše se zdá, že ne, protože hlavní slovo bude mít prezident USA. Ten by rád vládl světu, jak si jej vysnil ve svých projevech, nikoli takovému nevděčnému, jakým je v realitě. Ještě před půl rokem, byť už měl podle zpráv z amerických médií detailní informace, nazval radikály z Islámského státu „druhořadým mládežnickým mančaftem“ v rámci pomyslné islamistické soutěže. Nechal je být, než všem přerostli přes hlavu.

Putinovi se chtěl zavděčit naivním resetováním vztahů, aniž za to po něm něco chtěl. A loni jej bláhově přizval k diplomatické hře, když hledal, jak se vyvlíknout ze slibu, že vrazí facku syrskému diktátorovi Bašáru Asadovi za to, že použil chemické zbraně vůči civilistům.

Barack Obama sice ve středu ujišťoval východoevropské spojence, že „nejsou staré a nové členské země NATO“ a že „ochrana Rigy, Tallinnu a Vilniusu je pro nás stejně důležitá jako ochrana Berlína, Londýna a Paříže“. Ale kdo mu dnes věří?

Doslova tragikomický je pak postoj české vlády, která na summit jede s tím, že chce z chystaného přitvrzení sankcí evropských zemí vyjmout vývoz strojírenských výrobků „s dvojím využitím“. Přeloženo do srozumitelné řeči: sankce ano, ale dál chceme Rusům prodávat produkty, které se dají použít i pro vojenské účely. Zkrátka, jako by jim říkala: Nenajíte se toho, ale pokud se vám to bude hodit, můžete i pomocí těchto zařízení vraždit dál.

Zatímco Obama je slabý a nekompetentní, česká vláda se chová kramářsky.

Dejte Ukrajincům šanci na vstup

Ale třeba se ozvou jiní. Aliance by například mohla v jedné věci Putinovi náramně překazit plány, aniž by musela hned bojovat. Zatím totiž platí, že členským státem se mohou stát pouze země, které nečelí vnitřním rebeliím. Aby Ukrajinu udržel mimo Alianci, což je hlavním Putinovým cílem, stačí Kremlu rozdmýchávat konflikt nízké intenzity, do nějž se budou zapojovat maximálně tisícovky vojáků.

Proč tedy nezměnit pravidla tak, aby Ukrajinci mohli jednou vstoupit, i kdyby část jejich území stále drželi separatisté? Bylo by to výrazné gesto. Aliance může také podpořit přitvrzení sankcí až na úroveň, jaké čelil donedávna Írán. Pak by Češi už nemohli ani pomýšlet na to, že si přece jen zachovají nějaký ten výhodný polozbrojařský kšeftík. A na islamisty stejně platí jen drtivá represe. Svět se stal nebezpečný, proto nezbývá než se zbavit iluze, že klid uhrajeme bezbolestně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video