Vlček musí pár týdnů před volbami odpovídat na nepříjemné dotazy o svém poradci, na světě je i další aféra. Předseda Sněmovny to zatím řeší útěkem před novináři

Vlček musí pár týdnů před volbami odpovídat na nepříjemné dotazy o svém poradci, na světě je i další aféra. Předseda Sněmovny to zatím řeší útěkem před novináři | foto: MF DNES

KOMENTÁŘ: Lídr ČSSD Vlček na útěku před svou minulostí

  • 63
Pár týdnů před volbami vypadl na šéfa Sněmovny Miloslava Vlčka ze skříně pořádný kostlivec. Při rituálním porcování medvěda přihrál státní dotace ve výši 25 milionů svému poradci. Vlčkův asistent teď promlouvá o dalších podivných transakcích.

Nejdřív jedno líbivé heslo z volebního programu sociální demokracie: "Korupce ohrožuje podstatu demokracie a podkopává důvěru občanů v právní stát. Proto musí být boj s korupcí prioritou každé vlády, která to s demokracií myslí vážně." A teď realita posledních dnů.

Předseda Poslanecké sněmovny a olomoucký volební lídr ČSSD Miloslav Vlček se zamotal do případu s přidělováním státních dotací při takzvaném porcování medvěda.

Přesněji řečeno, Hospodářské noviny před několika dny zjistily, že v červnu 2006 Vlček ještě coby předseda rozpočtového výboru Sněmovny navrhl poslat 15 milionů korun na stavbu neziskového sportovního a relaxačního centra v Harrachově. O rok později se Vlček zasadil o další várku: z rozpočtu šlo na harrachovské centrum ještě deset milionů navrch.

Hotel místo sportovního centra

Aby bylo jasno: přihazování peněz z rozpočtu na různé regionální projekty, ono zmiňované porcování medvěda, je každoroční parlamentní rituál a nebylo by fér jej vyčítat právě jen Vlčkovi. V principu je to věc velmi sporná, neboť poslance při rozdělování peněz často vedou zištné důvody.

Jde o to, kdo a kolik peněz dokáže z předem vyčleněného balíku urvat a poslat do svého volebního regionu. Smysl? Předstoupit posléze před své voliče a říct: Podívejte, tuhle čističku odpadních vod jsem vám ve Sněmovně zařídil já, vážení. No a pak už jen čekat, že hlasy vděčných spoluobčanů se při volbách jen posypou.

SPORNOU DOTACÍ SE ZABÝVÁ I MINISTR JANOTA

Vlčkův případ je pouze jedním z mnoha. Přesto je v něm několik hodně podivných, ne-li přímo podezřelých skutečností:

Dotace 25 milionů korun nakonec nevedla k postavení "neziskového sportovního a relaxačního centra", jak odhlasovala Sněmovna, ale na stavbu luxusního hotelu, který jeho majitel nyní nabízí k prodeji za 120 milionů korun. Příjemcem dotace a provozovatelem harrachovského centra je prostějovská firma PV Real, kterou spoluvlastní podnikatel Petr Vrtal. Týž Petr Vrtal, který byl do minulého týdne státem placeným poradcem šéfa Sněmovny Vlčka.

Když se šli novináři na všechny tyto okolnosti ptát přímo Vlčka, jako by se ocitli o pět let zpátky. Tedy v dobách, kdy před námi defilovaly bizarní postavičky typu strýčka Vika a vyprávěly, kterak půjčily tehdejšímu premiérovi miliony korun na pořízení bytu.

Posuďte sami. Toto je přepis novinářských dotazů a Vlčkových odpovědí:

Znáte se s panem Vrtalem? (zaznělo 6. dubna)
Odpověď: "Jako politik jsem s ním třeba přišel do styku."

Je pravda, že před několika týdny byl pan Vrtal s vámi na služební cestě v Chorvatsku jako poradce? (zaznělo 7. dubna)
Odpověď: "Byl, ale jako fotograf. Není poradce."

Máš problém? Braň se útokem

Po hodině se ozývá Vlčkova mluvčí: "Petr Vrtal má dohodu o pracovní činnosti s kanceláří Sněmovny, která využívá jeho služeb i jako fotografa a tlumočníka." Další den přišlo Vlčkovo prohlášení, kde se pro změnu psalo: "Pan Vrtal mi poskytoval právní poradenství."

Tak se v tom vyznejte! Ptát se Vlčka přímo nebylo možné. Telefony nezvedal, musel-li už přijít na nějakou veřejnou akci, před novináři utíkal, schovával se za ochranku.

Dodávám, že to vše se odehrávalo ve stínu dvou obrovských událostí, nejdřív pražského summitu Obama – Medveděv a vzápětí polské národní tragédie. Cynicky řečeno, šéf Sněmovny Vlček se mohl mylně domnívat, že se na jeho případ za pár dní zapomene.

Nezapomnělo. Už proto, že se ministerstvo financí pustilo do okamžité kontroly přidělené harrachovské dotace. Potvrdí-li se obavy ze zneužití peněz pro soukromé účely, bude chtít stát peníze vrátit. I s penále, oznámil ministr Janota. V takovém případě by se do kauzy mohla vložit i policie.

Těžko si představit výbušnější téma pro politickou stranu sedm týdnů před volbami. Jeden z jejích volebních lídrů, notabene v kraji, kde proti němu stojí místopředseda ODS Ivan Langer s dost pošramocenou pověstí, nedokáže věrohodně vysvětlit svoje osobní angažmá v rozhazování státních milionů ve prospěch svých známých.

Proč to dělá? Má z toho nějaký osobní profit? Otázek mnoho, odpovědi stále žádné.

Příznačné je i chování sociální demokracie jako takové. Zůstala totiž věrná své taktice posledních měsíců: Máš-li problém, braň se útokem. A tak zaútočili na "zlovolné" novináře.

"Kdybych měl hodnotit každou mediální kauzu, to bych se musel odvolávat sám asi tak pětkrát," pravil Jiří Paroubek. Dokonce měl pro Vlčkovo lobbistické jednání jisté pochopení: "Tak podívejte, je to poslanec. Já jsem takovýchto doporučovacích dopisů napsal celou řadu."

Případ Vlček od té doby nabral obrátky. Na scéně se objevuje další z Vlčkových známých, právník a rovněž bývalý poslanecký asistent Zdeněk Klapka. I on byl svědkem finančních transakcí, v nichž opět figuroval Vlček a opět v nich šlo o státní dotace. Vlčkova původní reakce na toto zjištění? Opět úprk.

Jak dlouho budeme svědky trapných manévrů jednoho z nejvyšších ústavních činitelů? Vážení sociální demokraté, je tohle opravdu pravý kandidát naplňující to úžasné heslo o boji s korupcí?

A můžeme se už začít smát?


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video