Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

KOMENTÁŘ: Kde udělal Obama chybu a v čem spočívá naděje vkládaná do Trumpa

  10:47
Barack Obama se za osm let v úřadě snažil naplňovat svoje politické vize, které byly obsaženy v jeho slavném sloganu ‚Změna, které můžete věřit‘. „Bohužel za první dva roky svého prezidentství, kdy měli demokraté většinu v Kongresu, se z důležitých věcí podařilo prosadit pouze zákon reformující zdravotnictví,“ píše v komentáři pro iDNES.cz amerikanista Kryštof Kozák.

Donald Trump a Barack Obama | foto: AP

Díky tomuto zákonu přestaly stoupat náklady na zdravotnictví a nově se pojistily desítky milionů dříve vůbec nepojištěných lidí. Tento klíčový zákon je teď ale vydán na milost republikánskému Kongresu a Donaldu Trumpovi. Jednání o jeho budoucnosti budou i s ohledem na obrovské lobbistické tlaky náročná. Netroufám si tedy ani odhadnout, jak nakonec tento nejdůležitější zákon iniciovaný Barackem Obamou dopadne.

V dalších šesti letech vládnul Obama zároveň s republikánským Kongresem, který byl sjednocený ve své tvrdošíjné opozici proti jakýmkoli Obamovým návrhům. Jen s velkými obtížemi se schvaloval samotný rozpočet, který je klíčový pro samotné fungování státu.

Kryštof Kozák

Kryštof Kozák

Vedoucí Katedry amerických studií při Institutu mezinárodních studií na FSV UK.

Absolvent doktorského programu mezinárodní teritoriální studia a magisterského oboru Americká studia na Institutu mezinárodních studií FSV UK, rovněž absolvent oboru právo na Právnické fakultě UK.

V rámci Fulbrightova stipendia absolvoval v roce 2004/05 výzkumný pobyt na University of California, San Diego.

Navíc, Nejvyšší soud sice podpořil reformu zdravotnictví, nicméně v řadě klíčových rozhodnutích vykládal ústavu spíše v souladu s republikánskou ideologií, například v otázce neomezeného toku lobbistických peněz do politiky či v otázce držení zbraní.

Prezident USA nemůže přehlasovat Kongres a musí respektovat rozhodnutí Nejvyššího soudu. Proto se ve svém druhém období Obama uchyloval k tzv. exekutivnímu vládnutí, kdy vydával prezidentské vyhlášky, jež neměly sílu zákona.

Tímto způsobem se například postavil za děti a studenty, kteří jsou v USA kvůli svým rodičům ilegálně, nicméně jsou plně integrováni do americké společnosti. Prezident totiž může nařídit policii a státním zástupcům, aby se nezaměřovali na tuto skupinu „zločinů“.

Dále se Obama takto postavil za postupnou legalizaci marihuany v řadě států, a to opět tím, že policii a státním zástupcům nařídil, aby se nezaměřovali na tento typ kriminality (prodej marihuany zůstává stále na federální úrovni zakázán).

Přes svoji snahu se Barack Obama dopustil i několika závažných chyb:

V otázce zdravotnictví se mu nepodařilo prosadit systém vládního pojištění, který by byl obdobný naší VZP a který měl potenciál ještě výrazněji snížit výdaje za zdravotní péči.

V oblasti národní bezpečnosti se z nedostatku jiných alternativ spoléhal na útoky dronů bez dostatečného ohledu na civilní oběti. I když bylo dosaženo významných taktických úspěchů, tak z dlouhodobého hlediska tento přístup zásadně poškozuje pověst Spojených států, a to zejména v oblastech, kde drony útočí.

Barack Obama sice na poslední chvíli zmírnil trest Chelsea Manningové, nedostatečně se však postavil za Edwarda Snowdena či Juliana Assange. Tito lidé měli být symbolicky potrestáni, neboť porušili americké zákony, nicméně si nezaslouží drsné pronásledování a kruté zacházení. Debata ohledně zneužívání citlivých osobních dat vládami a velkými korporacemi je velmi důležitá a někdo ji začít musel.

Nedokázal zastavit Rusy ovlivňující kampaň

Barack Obama jako prezident řídí také bezpečnostní a zpravodajské složky. To, že se nepodařilo včas odhalit rozsah a závažnost ruského ovlivňování prezidentské kampaně, ve které nakonec těsně zvítězil favorit Vladimira Putina, je závažná chyba, která Baracka Obamu jistě zpětně velmi mrzí.

Baracku Obamovi se také nepodařilo výrazněji zlepšit situaci nejchudších Američanů v etnických ghettech, i když svoji kariéru začínal právě jako aktivista v nejhorší oblasti jižního Chicaga. Nepodařilo se také zastavit trend zvyšující se sociální nerovnosti, a to ani v klíčové oblasti vzdělávání.

I přes všechny jeho chyby budeme zřejmě vzpomínat na Baracka Obamu v dobrém, už proto, že jeho styl politiky nebyl zbytečně konfrontační. V zahraniční politice mu bude vytýkán jeho nedostatek agresivity a neochota nasazovat americkou armádu do nových konfliktů. Tento postoj ale vedl ke zlepšení mezinárodní situace v řadě oblastí a regionů, i ke zlepšení mezinárodní prestiže USA. Nedostatek ochoty k vojenské konfrontaci ale zároveň posílil autokraty a diktátory, kteří se najednou přestali amerického vojenského zásahu bát - Putinova politika na Ukrajině je toho jasným důkazem.

Humanitární krize v Sýrii nabyla postupně takových rozměrů, že se americká (ale i evropská) nečinnost stala oprávněným terčem kritiky.

Zvítězí u Trumpa pragmatismus před přízemním instinktem?

Ve srovnání s Donaldem Trumpem bude Barack Obama jistě s odstupem hodnocen pozitivněji - samotné Trumpovo zvolení je však pro Obamu velkou osobní prohrou. Po osmi letech jeho vlády nastupuje do prezidentského úřadu člověk, na nějž má podle zprávy amerických tajných služeb Rusko vysoce kvalitní kompromitující materiál. Trumpovo arogantní, sexistické a často i nenávistné vystupování je v ostrém kontrastu s kultivovaným a inspirujícím Obamou.

Donald Trump je velmi chytrý člověk s dobrou politickou intuicí, který by se nedostal tam, kam se dostal, pokud by nebyl schopen základního politického pragmatismu. Určitá naděje do budoucna tedy spočívá právě v tom, že jeho pragmatičtější já v klíčových rozhodnutích převládne nad jeho přízemnějšími instinkty.

Trumpovi nejbližší poradci jako Steve Bannon, Jared Kushner, Reince Preibus či Ivanka Trump také naštěstí nejsou hloupí lidé, jejichž cílem by bylo rozvrátit a zplundrovat vlastní zemi. Je ale velkou otázkou do budoucna, zda budou mít dostatek odvahy přihlásit se k pragmatickým řešením a opustit nenávistnou a politicky záměrně polarizující rétoriku i návrhy, které je do Bílého domu vynesly.

Video jak šel čas s Barackem Obamou:

2. listopadu 2016

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z léta opět do mrazů. V příštím týdnu bude i sněžit, varují meteorologové

11. dubna 2024  16:11

Léto se ještě zdaleka neblíží. Upozorňují na to meteorologové a dodávají, že podle všech modelů do...

Česko bez výjimky, ujištěním navzdory. Co přesně stojí v migračním paktu

19. dubna 2024

Premium Evropská unie schválila migrační pakt a od roku 2026 budou muset jednotlivé státy přijmout svůj díl...

ANALÝZA: Zbožný, prostý, ale silný. Čím Indy tolik uhranul fenomén Módí

19. dubna 2024

Premium Naréndra Módí válcuje Indii jako málokterý jeho předchůdce. Zdá se nezastavitelný, podobně jako...

Prezident Pavel vyzval v americké CNN, aby Kongres schválil pomoc Ukrajině

18. dubna 2024  23:09

Český prezident Petr Pavel Spojené státy, aby schválily podporu pro Ukrajinu. Řekl to v pořadu...

Slovenská sbírka na munici pro Ukrajinu splnila finanční cíl za necelé dva dny

18. dubna 2024  14:40,  aktualizováno  20:53

Zatímco slovenská vláda se pomoci svému ukrajinskému sousedovi zdráhá, slovenští občané už na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...