Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

KOMENTÁŘ: Odcházení pražského lorda Voldemorta

  12:34aktualizováno  12:34
Pravomocný trest pro politického podnikatele či kmotra Romana Janouška je tečkou za jeho odcházením z pražského výsluní - a vlastně i za celou jeho érou. Snaha dát této tečce podobu exemplárního trestu je však založena na naivní víře, že Janoušek sejme hříchy ze všech ostatních, kdo se na této éře podíleli.

Roman Janoušek a jeho advokát Vít Široký přichází k pražskému vrchnímu soudu. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Roman Janoušek v úterý nedoběhl svůj běh o svobodu, který trval dva a půl roku. Vlastně to byl závod mnohem delší, nejméně desetiletý, který začal už dávno před osudnou srážkou jeho porsche s jednapadesátiletou Vietnamkou. Pravomocný nepodmíněný trest ve výši čtyř a půl let, což v případě předčasného propuštění fakticky znamená přes dva roky jistě fešáckého kriminálu, to není žádný konec světa. Spolu s pokračujícím šetřením v jiných kauzách je však zřejmě úterní verdikt Vrchního soudu v Praze tečkou za svéráznou kariérou muže, jehož jméno se stalo symbolem celé jedné epochy.

Janouškovou profesí byl obchod s vlivem. Zčásti skutečným a také trochu předstíraným. Sám nepochybně pracoval na legendách, že se v Praze zejména v éře primátora Pavla Béma bez jeho vědomí řadu let nehnulo ani stéblo. Figuroval v mnoha kauzách, kde se politika překrývala s byznysem, ať to byly obchody s VZP, Opencard, nebo privatizace ruzyňského letiště.

Bývá mu přičítáno manipulování s veřejnými zakázkami, územním plánem a developerskými projekty v metropoli. Znal se dobře nejen s primátorem Bémem, ale také s ministry Řebíčkem, Gandalovičem, Bendlem či Chalupou, se šéfem ČEZu Romanem, měl dobré kontakty v justici, ve státním zastupitelství i v BIS. Několikrát byl vyšetřován, ale vyjma své autonehody nebyl nikdy z ničeho ani obviněn.

Zlomem byly odposlechy

První pravomocný rozsudek a nástup do vězení znamenají jen konec Janouškova odcházení. Za jeho začátek lze považovat už zveřejnění odposlechů mezi ním a Bémem na jaře 2012. To byl skutečný začátek konce Janouškovy éry v Praze. Muž, jemuž přezdívali Lord Voldemort a který si vždy zakládal na tom být všudypřítomný a přitom neviditelný, stál najednou na pranýři a v médiích se detailně popisovaly jeho vazby.

Janoušek znervózněl, přestal být opatrný a neubránil se chybám. Jeho kancelář i telefon začaly být pro politiky i vlivné podnikatele příliš nebezpečné - a od kontaktů odříznutý obchodník s vlivem si léčil stres alkoholem. Následná autonehoda v opilosti v pražské Vyskočilově ulici byla zřejmě jen logickým vyústěním tohoto stavu. A také definitivním zlomem, po němž už nebylo návratu zpět.

Janoušek je velký hráč, proto i v minulých dvou letech, po něž se vyšetřování nehody a soud táhly, rozjel ještě poslední bitvu o své přežití. Po nepochopitelném selhání se z něj sice rázem stala persona non grata, z opět uniklých odposlechů je však zřejmé, že se snažil mobilizovat poslední zbytky vlivu. A zdá se být příliš velkou shodou náhod, že postup policie byl právě v tomto případu velmi nestandardní a policejní prezident se za to následně musel omlouvat. A jakkoli je z odposlechů patrná snaha manipulovat i žalobce a přes vstřícného soudce dosáhnout úplného zproštění viny, Janouškovy akcie měly v tu dobu už hodnotu tragicky nízkou.

Kvůli muži, který je vyšetřován v několika kauzách, je permanentně odposloucháván a policie prohledává i jeho chorvatskou haciendu, si už nikdo prsty pálit nebude.

Čas nových ryb

Pavouk vazeb v politice, byznysu i represivních složkách, které Janoušek důmyslně vybudoval, okamžikem jeho autonehody samozřejmě nezmizel, ale kdysi velemocný pražský šíbr už pro něj ztratil cenu. Také se sérií mocenských změn personálně proměnil a má dnes úplně jiný půdorys. Jedna éra skončila, na scénu přišli noví hráči, vedle nichž jsou Janoušek či Rittig s maximálně jednotkami miliard na kontě jen příštipkáři.

U soudu s mužem minulosti šlo už jen o to, zda nejprve obecný a v úterý i vrchní soud podlehnou pokušení odsoudit spolu s Janouškovou autonehodou i kmotrovství jako takové. Ačkoliv vrchní soud k trestu rok a půl přihodil, i konečných čtyři a půl roku se někomu může zdát málo. Na druhé straně je to trest pro muže, který měl dosud oficiálně čistý rejstřík, svého činu litoval a zraněnou oběť finančně odškodnil.

Žalobkyně se i úterý u soudu zarputile snažila těžké ublížení na zdraví překvalifikovat na pokus o vraždu s trestem od deseti let výše. Ale že by chtěl Janoušek někoho úmyslně usmrtit kvůli promáčklému plechu na autě, to už si žádá slušnou dávku fantazie. A je trochu naivní doufat, že exemplárně potrestaný muž, který dal jméno jedné epoše, sejme hříchy ze všech, kdo se na ní spolupodíleli.

Soud zpřísnil Janouškovi trest:

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Šlechtová se ohání „červeným tlačítkem“. Trochu blouzní, říká Vondra

Ministryně obrany Karla Šlechtová přichází na jednání vlády (17. ledna 2018)

Ministryně obrany Karla Šlechtová tvrdí, že u sebe neustále nosí „červené tlačítko“ pro případ nejvyšší potřeby. Odmítá...

Většina trápení se odehrává jen v hlavě. Rady přicházejí přes Facebook

studentka, ilustrace

Deprese, únava, stres. Spousta studentů se potýká s psychickými potížemi. Odborníci z lékařské fakulty Masarykovy...

Najdete na iDNES.cz