Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a ministr financí Andrej Babiš (ANO)

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a ministr financí Andrej Babiš (ANO) | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

KOMENTÁŘ: Kdo si tu dělá z policie předvolební klacek? Všichni, bohužel

  • 84
Nervozita kolem plánované policejní reorganizace graduje, rezignacemi už hrozí kdekdo a celá vláda je na vodě. V rozjíždějící se volební kampani si politici vybrali tu asi vůbec nejhorší hračku.

Je těžké v tuto chvíli odhadovat, jestli má poslední koaliční roztržka potenciál položit Sobotkovu vládu. Karty, které politici na obou stranách vynášejí, jsou už ale hodně vysoké.

Boj o reformu policie

Chtělo by se říci, že policie, tedy potírání zločinu a bezpečnost v zemi, za tak tvrdý střet přece stojí. Bohužel o lepší fungování policie tu asi vůbec nejde: je to střet čistě politicko-mocenský a policie v něm hraje jen roli lákavé kořisti.

„Panu Chovancovi se podařilo destabilizovat policii. Útvar, který byl zaměřený na boj proti korupci, fakticky končí, a tak je vlastně u konce celý protikorupční boj naší vlády,“ reagoval na avizovaný odchod plukovníka Roberta Šlachty vicepremiér Andrej Babiš.

Problém je v tom, že Šlachtův útvar, označovaný jako protimafiánský, není specializován na boj proti korupci, ale na organizovaný zločin. Korupci má potírat protikorupční útvar, v jehož čele stojí Jaroslav Vild. Ten ji, pravda, moc nepotírá, a tak mu Šlachtovi muži za pomoci spřízněných státních zástupců lezou do zelí.

Na tento stav jsme si tak nějak zvykli. Jeden útvar plný elitních detektivů je chromý, druhý se vyžívá v efektních akcích, jejichž výsledky jsou mnohdy sporné. Navzájem se milují jako kočka s myší a na to všechno ročně čerpají ze státního rozpočtu miliardové sumy. Že takový stav přímo volá po hluboké změně, je více než zřejmé.

Dění u policie komentují blogeři iDNES.cz. Nejnovější texty najdete zde.

Jde tu ale někomu na obou stranách politického střetu o lepší fungování policie? Nebo spíš o to využít nestability a nabourat se ještě více do policejních struktur?

Kdyby šlo ministrovi vnitra Milanu Chovancovi o změnu k lepšímu, neplánoval by s policejním prezidentem v šibeničním čase nejhlubší reorganizaci policie za desítky let, o níž se dotčení dozvídají z novin. To je opačný extrém ve srovnání s plánovanou proměnou struktury státního zastupitelství, kde politici rezignovali na svou roli a nechali žalobce, aby si příslušný zákon napsali sami.

Šlachta chce odejít do civilu, Babiš zváží setrvání ve vládě

A kdyby šlo hnutí ANO o změnu k lepšímu, nestavělo by policejní spor jako osudovou bitvu o plukovníka Šlachtu. Tady jde přece o systém, sofistikovanou policejní strukturu, kterou nelze šít na míru jednomu člověku. I když této politické garnituře významně pomohl k moci.

Budoucí struktura a fungování policie je otázka politicko-odborná. Očekávat, že zrovna počínající volební kampaň je ideální doba na diskuse tohoto typu, by ale bylo zpozdilé. Takže buď se ministr Chovanec rozhodne prosadit své plány silou i za cenu ohrožení vlády. Anebo se síly odporu lekne, dá od reformy ruce pryč a možná tím hodí přes palubu policejního prezidenta.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video