Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

KOMENTÁŘ: Můj Masaryk, starý pán pětasedmdesát let poté

  14:01aktualizováno  14:01
Tu knihu jsem objevil v knihovně svého dědečka ještě v dobách, kdy nebylo zrovna snadné se o nedávné české minulosti něco kloudného dozvědět. V bizarních husákovských letech bylo jednodušší udělat si přesnější obrázek o Hitlerovi než o Masarykovi. Jenže já chtěl tehdy vědět víc zrovna o tom druhém.

Prezident Masaryk přijal v roce 1926 v Lánech americké filmové hvězdy Mary Pickfordovou a Douglase Fairbankse (z knihy Zaniklý svět stříbrných pláten) | foto: Academia

V dědečkově knihovně jsem našel knihu jeho pamětí i úžasné Hovory s TGM od Karla Čapka. Ale také právě tu knihu, která mne fascinovala: Hlaváčův životopis císaře Františka Josefa, našeho předposledního císaře. A protože ta knížka vyšla evidentně až po rozpadu Rakouska, byl k ní připojen ještě životopis TGM (asi proto, aby vydavatel či autor nebyli obviněni z nemístné nostalgie). Tu knihu mám před očima i dnes, pětasedmdesát let po smrti TGM.

Bylo to však zvláštní čtení: císař i první prezident se sobě podivuhodně podobali. V té jediné knize to přímo bilo do očí: oba bydleli na zámku a navzdory přepychu žili skromně. Oba byli svým způsobem smutní. Oba osamělost léčili napůl utajenými láskami. Ale podoba byla i v jejich zemích. Vždyť ta, kterou díky zmateným válečným poměrům prosadil TGM byla v podstatě zmenšeninou té císařovy.

INFOGRAFIKA

Jak psal dobový tisk o úmrtí TGM

Titulní strany novin ze 14. září 1937 věnované úmrtí prezidenta T. G. Masaryka

Československo bylo stejným národnostním kočičkopsovským dortem jako habsburská monarchie. Bohužel jen menším, a tak odsouzeným k zániku. Byl to vlastně od počátku nereálný projekt, nebýt války a Masaryka, Československo by nikdy nebylo. My Češi okouzleni Masarykem, jeho osobností i světovým rozhledem, jsme málokdy chápali kritický pohled na první republiku, kterou sdíleli jiní, především Němci.

I historik Golo Mann (syn Thomase Manna) popisoval posměšně Československo jako národní stát, jehož československý národ neexistoval. "Český národ, který jej ovládal a který z něj měl prospěch, byl v menšině proti národům ostatním," psal Mann. A ruku na srdce: byl tak úplně mimo realitu?

Dnes, kdy si připomínáme půlkulaté výročí Masarykova úmrtí, je možná na místě se ptát, co je vlastně jeho odkazem. Stát, v jehož čele Masaryk stanul jako symbol, aby pak v různých kamenných variantách ozdobil všechna náměstí v zemi? Stát, který podlehl při první příležitosti a nedokázal ochránit své obyvatele od hrůz okupace, holokaustu, další okupace a plundrování všeho druhu?

Chodíme s úctou po Hradě, lánském zámku, obdivujeme architekturu Masarykova chráněnce Plečnika a vzpomínáme na prezidenta zakladatele. Jenže není jeho odkaz jinde? Co jeho okouzlující osobnost? Nebyl to on, kdo dal Čechům něco, co do té doby možná neměli - totiž hrdost? Nestojí za větší pozornost jeho myšlenky a lpění na pravdě? Jeho neokázalý životní styl? Možná jako Havel byl i Masaryk osobností významnější mimo prezidentský úřad. Ale ta zatracená funkce, marná sláva, všechno přebije.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Z Motola na letiště a z Letňan do Čakovic. Praha zkoumá prodloužení metra

Praha dál prověřuje možnosti rozšíření dopravy na Letiště Václava Havla v Ruzyni. Tentokrát místo ze stanice metra A...

Vlaky jezdily celý den přes otevřené závory kvůli překopnutému kabelu

Na železničním přejezdu v Praze - Řepy nefungovalo několik hodin signalizační...

Na železničním přejezdu v pražských Řepích v pondělí nefungovalo přes celý den kvůli poruše signalizační zařízení....

Vliv kotlů na znečištění ovzduší roste. Podle výzkumů konkurují průmyslu

(Ilustrační snímek)

Mezi zdroji znečištění ovzduší jsou stále viditelnějším hráčem. Podíl domácích topenišť na vypouštění škodlivin roste a...Najdete na iDNES.cz