Radost protivládních demonstrantů v ulicích Kyjeva (22. února 2014)

Radost protivládních demonstrantů v ulicích Kyjeva (22. února 2014) | foto: AP

KOMENTÁŘ: Putin za ukrajinským plotem

  • 38
Teď, když k zemi padají Leninovy sochy, je snadné Ukrajincům fandit. Těžší bude jim poradit, až se přiblíží kýžené volby a opět to bude vypadat na návrat starých časů.

Nakonec kupodivu takřka jednotní jsou snad všichni revoluční a protirevoluční hráči na Ukrajině v názoru, že se jejich země za nic na světě nesmí rozpadnout. Kde se to v nich bere, když povrchně hleděno by rozdělení na proevropský západ a proruský východ bylo nejlogičtějším vyústěním, a navíc už leccos v minulých dnech takovému vývoji nasvědčovalo?

Při troše dobré vůle můžeme v tom jejich řekněme souznění shledávat cosi povzbuzujícího, možná v leckterých případech snad i ukázku překvapivé zralosti. Revoluce si dosud vyžádala necelých sto obětí. Začala-li by se Ukrajina opravdu lámat vejpůl, mrtvých by rychle začalo přibývat.

Další komentáře najdete v dnešní MF DNES

  • Alena Slezáková: Československo nad propastí
  • Mirka Spáčilová: Jediná televize smí všechno. Protože má ve svém štítu umělce
Elektronická MF DNES

MF DNES v počítači nebo v iPadu/iPhonu

Jenže pozor, člověk nemusí být zrovna politický Einstein, aby vytušil, co se nyní asi musí honit v hlavě Vladimiru Putinovi, muži, který se na to všechno zlověstně dívá hned zpoza plotu. Kremelský vládce kdysi památně prohlásil, že byl rozpad Sovětského svazu, jehož byla Ukrajina součástí, "největší geopolitickou katastrofou 20. století".

A nyní se mu zřetelně rýsuje, že tahle katastrofa najde pokračování i v době jeho vlády, což je pro něj tuze potupná představa. Ukrajina je sice samostatným státem, ale dosud byla neformálně pevně zakotvena v ruské sféře vlivu.

Krátká rekapitulace

Připomeňme pro pořádek stručně to základní. Koncem loňského roku odmítl prezident Viktor Janukovyč podepsat už dojednanou asociační dohodu s Evropskou unií. Výměnou za to oznámil, že Rusko nabízí poskytnout Ukrajině pomoc ve výši úctyhodných patnácti miliard dolarů. Což mohlo znít lákavě i proto, že Evropa nepoložila na stůl žádnou podobně tučnou sumu.

Krize na Ukrajině

Rusové si zkrátka chtěli koupit klid. Teď přeskočme vše, co následovalo a co dobře ze zpráv známe. Janukovyč nakonec padl, vládu v zemi převzal parlament a z vězení se za velkého proevropského jásotu v sobotu třeba vrátila i Julija Tymošenková, která hned oznámila, že se chce ucházet o post hlavy státu. Jásot má ovšem pikantní příchuť vzhledem k tomu, že uměla jako premiérka s Kremlem víceméně vycházet a uzavírat s ním dost podivné obchodní dohody. Teď je světicí - a díky svému copu jako vždy přišpendlenému kolem dokola hlavy i jaksi obrazně.

Putin má zkrátka zhruba dvě možnosti, aby svému zlému snu nějak zabránil. Nechat Janukovyče plavat a soustředit se na to, aby volby na Ukrajině vyhrála třeba právě Tymošenková. S ní by se třeba dalo nějak dohodnout, aby to s prozápadní orientací země zrovna nepřeháněla. Těžko si sice představit, že by proruská - a nezapomínejte, že většinová - část země tu ženu teď chtěla volit, ale pozor, mluvíme tu o kraji, jenž je už zvyklý na politické přemety.

Variantou číslo dvě pro Putina pak je, aby se vykašlal na taktizování. A aby inicioval rozpad země nehledě na kupy mrtvol, které to s sebou přinese, protože jen tak zůstane aspoň kus z ní na vazalské oběžné dráze kolem Kremlu. Že se to zdá nemožné? Vzpomeňme na ruský vpád do Gruzie v roce 2008 nebo na Moskvou vykrmovaný separatismus v Podněstří, kvůli němuž je Moldavsko už dvě desetiletí rozděleno.

Co se stane, až zase zvolí papaláše?

Fotogalerie

Dva světy. Policejní těžkooděnec a protivládní demonstrant v lyžařské přilbě.
Protivládní demonstranti s národní vlajkou na Náměstí nezávislosti v centru...
Muž ukazuje prázdnou nábojnici vystřelenou při tvrdých střetech povstalců s...
Muž nese další pneumatiky na barikády.

Navíc, kdo by se tomu mohl postavit? Bezzubá Evropa? Nebo naivní, pasivní Barack Obama, jenž minulou středu prohlásil, že nehodlá na Ukrajinu nazírat "jako na studenoválečnickou šachovou hru, kterou bychom vedli s Ruskem"? Vtip je v tom, že pro Putina to právě je šachová hra, navíc zásadního a právě že zrovna se studenoválečnickou logikou úzce spojeného významu.

Demonstranti pálící pneumatiky požadovali, aby byla do budoucna na Ukrajině slyšet vůle lidu. Proto se tlačilo na to, aby se v zemi co nejrychleji znovu uspořádaly volby. Až potud to je samozřejmě fajn, jenže jak zabránit tomu, aby se nenaplnila Putinova varianta číslo jedna? Mají na Majdanu někoho, kdo by uměl mluvit i za lidi v Charkově nebo na Krymu, tedy za ty, kteří dění v Kyjevě a v ostatních městech na západě země sledovali s krajní nedůvěrou? Muž za plotem tuhle pro něj příznivou skulinu v protivníkových zatím dost sešikovaných řadách nepochybně vidí. Proto může nastat paradoxní situace, že se z Kremlu brzy vyklube horlivý zastánce voleb.

Je snadné dnes Ukrajincům vyjadřovat podporu a spolu s nimi se vítězoslavně procházet nechutně opulentním Janukovyčovým prezidentským sídlem. Ale co jim poradíme, až si ve volbách zase zvolí nyní tak převálcovaně, poraženě vypadající papalášskou minulost?


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video