Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

KOMENTÁŘ: Putin brání svůj sen, který však jiní snít nechtějí

  10:38aktualizováno  10:38
Ruskou mentalitu prohlédl už v polovině 19. století Karel Havlíček Borovský. Předpověděl například, že pokud se někdy v budoucnu bude ve světě nosit revolučnost, prohlásí se Rusové za největší revolucionáře. Dnes se naopak Rusko vrací ke své imperiální tradici.

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho ukrajinský protějšek Viktor Janukovyč (17. prosince 2013) | foto: AP

Ochrana ukrajinských občanů ruské národnosti je samozřejmě Vladimiru Putinovi pouhou záminkou. Všichni to vědí, on ví, že to všichni vědí, ale buď je mu jedno, že to všichni vědí, a proto je to záminka až trapná, anebo na nic chytřejšího nepřišel. Putinovi a kremelské "věrchušce" jde o obnovení existence a vlivu Velkého Ruska. A značná část Rusů je v tom podporuje, protože jsou přesvědčeni, že Západ, místo aby je zaslouženě respektoval, ba jim byl vděčný, je neustále odstrkuje a ponižuje.

Je to prastará ruská jurodivost, přesvědčení o vlastní vyvolenosti a nezměrných zásluhách o svět. A také o dějinné, osudové, ba Boží předurčenosti k nějakému ruskému předáctví. A ostatní to nechápou. Vytvořilo se z toho všeho celonárodní trauma.

Máme vás, holoubkové siví

"Rusové spřátelili se hned a sbratřili s námi a s Ilyry, považujíce se však potají za starší bratry, za poručníky naše. Ruští panslavisté totiž dle svého pošetilého smýšlení i o nás i o Ilyrech se domnívají, že bychom rádi pod jejich vládou stáli! A pevně jsou přesvědčeni, že jednou všechny slovanské země v moci své míti budou!" napsal Karel Havlíček Borovský v roce 1846.

A citát z jiné knihy, Čtení o SSSR z roku 1950, vydané tedy o sto let později: "SSSR stojí v čele mohutného demokratického tábora a sjednocuje, stmeluje okolo sebe všechny demokratické a pokrokové síly světa."

Doplňme k tomu Putinův výrok, že rozpad Sovětského svazu byl "největší geopolitickou tragédií 20. století", a připomeňme jeho bezostyšné tvrzení, že "Sovětský svaz nebyl nic jiného než Velké Rusko". Zjistíme, že pohled Ruska na "zbytek zeměkoule" se s režimy nemění. Nevolnictví, socialismus, car, Stalin, oligarchie, Putin - všechno a všichni směřují k jednomu: Velké Rusi, vládnoucí co největší části lidstva či ji zprostředkovaně, skrze kolaboranty, ovládající.

Obdiv k bezohledné moci

Další komentáře najdete v dnešní MF DNES

  • Petr Holub: Začíná další kolo rušení nemocnic
  • Pavel Páral: Věčná protikorupční mytologie
Elektronická MF DNES

MF DNES v počítači nebo v iPadu/iPhonu

Alexandr Jakovlev ve své knize Rusko plné křížů jmenuje tři určující zdroje ruské historie: příklon k východnímu křesťanství, významně jinému, temnějšímu, než je jeho západní větev, několikasetletý mongolský vliv, který otupil úctu k lidskému životu, a zatřetí věky chybějící soukromý majetek.

Z toho plyne samoděržavný kult a opovržení lidmi. "Hrozné je, že mnozí nezměrně klaní se carské moci a opovrhují sami sebou. Jak mezi pánem a poddaným žádné právo nestojí a moc jediná, ne pak mravní zásada všechno rozhoduje," píše Havlíček. Odtud ruská lidová podpora carům a diktátorům – vždyť umístění Stalina v anketě o největšího Rusa na třetím místě svědčí o mnohém. A také vážnost (i u někdejších bolševických vůdců), které se těší krutý psychopatický car Ivan Hrozný, to jen potvrzuje.

Úctu a obdiv má v Rusku především bezohledná moc, tyranie a síla. Je ovšem nespravedlivý a hloupě nadřazený názor, že Rusům se jinak vládnout nedá. Co lze očekávat od lidí, kteří po generace nic jiného nepoznali; jsou k tomu "odsouzeni". Ostatně pohlédněme na některé naše sentimentální komunisty s jejich věčným psovsky oddaným příklonem k Moskvě, ač tamní režim nemá se sociálním systémem pranic společného – a socialistickým už ani náznakem. Kde v nich se bere zbožštění jakéhosi "oligarchanátu"?

Putin na to vše sází při touze splnit svůj sen a navrátit světu Velkou Rus a Velkorusi svět. Zatím to má pracovní název Euroasijský svaz. Že by dle Kremlu měla být jeho součástí Ukrajina, je nasnadě. Pokud by se Kyjev vymkl z velkoruského soustátí či alespoň jeho vlivu a obrátil se k Západu, upadlo by Rusko ze svého pohledu znovu do geopolitické nicotnosti.

Vladimir Putin promluvil o situaci na Ukrajině:

Starý imperialismus se vrací

Při historické frustraci Ruska ze Západu a podezřívavosti, s níž na něj pohlíží (včetně prostých občanů, z čehož často vyplývá i jejich velkopanské chování, které není výrazem sebevědomí zbujelého, ale naopak zakrnělého a obranného), sotva se divit obavě Moskvy z jiného ukrajinského rozhodnutí než ochoty stát se článkem v carské říši. Proto to Putinovo necivilizované běsnění.

Hrozí zhroucení snu, v němž se vidí být carem velké říše, která bez ohledu na všechno a na všechny něco znamená. Demokratickou cestou tuto vizi těžko naplní. Užívá tedy mezní imperiální prostředky a považuje je za ospravedlnitelné. Jeho carský sen o Velké Rusi je přece nade vše. Jemu a nejspíš ani většině Rusů stále nedochází, že v ní jiní zatím žít nechtějí. Že velkoruskost kromě pro vymírající praslavjanofily a prabolševiky svou historií a perspektivami, jež nabízí, pranic nezískala na přitažlivosti.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

VIDEO: Policista zastřelil neozbrojeného muže, soud rozhodl o jeho nevině

Daniel Shaver

Arizonský soud osvobodil policejního důstojníka obviněného z vraždy neozbrojeného muže během zásahu v hotelovém pokoji...

Jihovýchod USA ochromilo silné sněžení, v Alamu sněžilo po 12 letech

Palmy pokryté sněhem v Santa Fé v Texasu (9. prosince 2017).

Zatímco jihozápad USA trápí ničivé požáry, jihovýchod zasáhlo silné sněžení, kvůli kterému jsou statisíce lidí bez...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Najdete na iDNES.cz