Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

KOMENTÁŘ: To nebyly Události, ale nějaký magazín

  16:09aktualizováno  16:09
To nejtěžší bude udržet novou kvalitu Událostí, slyšeli jsme před 1. dubnem z České televize. Doufejme, že se jí to nepodaří, protože tohle nebylo nic moc. Nenechme se ošálit leskem klikání, rozbory předělů, animací a podobnými vychytávkami, o nichž rádi diskutují lidé z branže. To není to hlavní. Tohle totiž nebyly Události, ale nějaký magazín.

Grafika nových Událostí České televize (1. dubna 2012) | foto: repro ČT

Koncesionáři ČT neplatí proto, aby měla skvělou grafiku či aby moderátor stál, ale aby jim dávala dobré informace. To se moc nepovedlo. Hlavní dojem: "Česká" by to skoro mohla vysílat zítra stejně jako v neděli.

Nejde o kvalitu lidí, kteří byli na obrazovce a přesvědčili, o zajímavost (některých) příspěvků, ale o celek. O koncepci.

Nové Události ČT viděl milion diváků, Nova a Prima odolaly

Snad za to mohla neděle, což je novinářsky nešťastný den. Tahle byla zpravodajsky abnormálně "pomalá".

Napovím, v čem bylo při premiéře jádro problému: přestože předěly a znělky byly živé, celkově to bylo utahané a docela i nudné. A dodám hlavní otázku: Byl to podle vás otisk neděle?

Při sledování Událostí se skoro zdálo, že události nejsou to, co se právě událo, ale to, co se děje někdy v této době.

Premiéra by dopadla asi mnohem příznivěji, kdyby na začátku bylo řečeno: Máme pro vás tu a tu kauzu, z níž plyne to a to. Ale nejdřív tři hlavní události dne: tohle, tohle a tohle. Pojďme na ně. A pak vám pustíme tu kauzu a po ní další události, kauzy a informace.

To ze mě nepromlouvá nějaké staromilství. Už to bude skoro dvacet let, co jsem přišel s filozofií, že zpravodajství nejsou jen zprávy typu "včera se stalo", ale stejně tak to jsou informace o tendencích, reportáže, analýzy a články, v nichž jsou události viděné v nějakém kontextu. Zprávy bez toho jsou chudé a ploché - ale naopak to platí taky. Důležité je najít správný poměr, ve whisky se sodou nesmí být jen soda nebo naopak. Tady to druhé převážilo.

A zpravodajství? Druhá zpráva po kauze: u památek ve světě zhasla světla. Potom hrůza hrůz: 30 let uplynulo od války o Falklandy. Čtvrtá: strany zahajují "v těchto dnech" volební kampaně. To vše dohromady nevypadalo zrovna naléhavě a aktuálně.

Delší může být lepší, ale forma nesmí převážit nad obsahem

Obecně je však třeba rychle dodat, že snaha udělat některé materiály delší a analytičtější je chvályhodná. Stejně jako odvaha otevřít někdy zprávy kauzou. Někdy. Tohle nebyl ten případ. Forma totiž nesmí převážit nad obsahem. To se stane, když si to téma nezaslouží. Příspěvek je pak rozvleklý a nudný. Jako v neděli: šest minut, kdy informace a čísla tečou na plný kohoutek, to by nezvládl ani Einstein. Reportér odvedl dobrou práci a není jeho vina, že vám nakonec v hlavě utkvělo jen to, že je něco asi špatně.

Kombinací nedostatku zpráv a umělého protažení příspěvků, které si to tematicky nezasloužily, ČT dosáhla toho, že jí zprávy neodsejpaly tak dobře jako třeba BBC. A hračičkování s hejblátky je hezké a moderní, ale když je ho moc, a to bylo, odvádí to pozornost. Pak už je samoúčelné. Když se člověk dívá na BBC a spol. má pocit, že to do něho lijou přirozeným a zajímavým způsobem a že jdou k věci a že každý den je zajímavý a vzrušující.

Je to, jako bychom od Angličanů okopírovali dokonale fotbal, kopali jako oni, kličkovali jako oni, přihrávali jako oni, jen bychom zapomněli, že se to celé dělá proto, aby se dávaly góly.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Tramvaje budou mít měsíc výluku, vynechají úsek Újezd - Malostranská

(Ilustrační snímek)

Tramvaje mezi pražskými zastávkami Újezd a Malostranská nebudou kvůli opravám měsíc jezdit. Výluka začne v pondělí 22....

Ve čtvrtek se Českem prožene silný vítr, sněžit bude až do neděle

V Jihlavě v noci z úterý na středu napadlo přes deset centimetrů nového sněhu....

Během čtvrtka zasáhne Českou republiku silný vítr o rychlosti 70 až 90 km/h, na horách až 125 km/h. V průběhu ranních a...

VIDEO: U Horoměřic řidiči rádi jezdí s nohou na plynu, ukázal radar

Na silnici vedoucí k Horoměřicemům je povoleno jet maximálně 90 km/h. Spousta...

Místní obyvatelé tvrdí, že na silnici u Horoměřic, kde minulý týden při havárii autobusu zemřeli tři lidé a desítky...

Škoda Octavia II 1.4 TSi, ČR
Škoda Octavia II 1.4 TSi, ČR

r.v. 2012, naj. 75 231 km, benzín
194 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz