Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

KOMENTÁŘ: Migrační vlna mění Německo. Otázkou je jak

  12:46aktualizováno  12:46
Německo při prosazování uprchlických kvót na evropské úrovni v poslední době sleduje čím dál asertivnější přístup. Prohlasování uprchlických kvót i přes český nesouhlas je toho důkazem. Zásadní otázkou pro budoucí dopad evropské uprchlické krize však je, proč se Německo chová právě takto a zda lze očekávat, že mu dosavadní přístup vydrží, konstatuje analytik Jan Kužvart.

Německá kancléřka Angela Merkelová | foto: AP

V posledních letech jsem opakovaně zaznamenal odborné texty upozorňující na sebevědomější kurz německé zahraniční politiky. Jasnými slovy v tomto směru hovořilo především donucení Řecka k přijetí tvrdé dohody s eurozónou bez ohledu na názor jeho občanů vyjádřený v předchozím referendum. A pak jsou zde ony evropské kvóty na uprchlíky. Jak vidno, Německo má sílu vnutit Evropě svou vůli. Hodnotově při tom ale mnohdy tápe.

V roce 2010 tak kancléřka Angela Merkelová řekla, že multikulturalismus v Německu „naprosto selhal“, jen proto, aby o pět let později vyslala do světa signál, že Německo přijme všechny syrské uprchlíky. Netrvalo ale dlouho a německý ministr vnitra Thomas de Maiziere navrhl v případě zemí, které nebudou přijímat dostatek běženců, omezit vyplácení peněz z fondů EU.

Do toho se ještě připletl německý návrh, aby si EU stanovila na uprchlíky pevné kvóty a po jejich naplnění již další běžence odmítala. Německo tak v rychlém sledu zmateně podupalo jak stávající právní základ pro čerpání evropských dotací, tak vlastní azylové zákony a humanismus i zažitý modus operandi EU. Normy nahradil nátlak.

Úskalí německé volby

Tragická minulost a výchova poválečných generací německým elitám brání vzít určité názory a myšlenky vůbec v potaz. Když proto kancléřka Merkelová otevřela dveře všem uprchlíkům, nešlo o krátkozrakost, ale o úpěnlivou snahu nesejít z poválečné cesty.

Jan Kužvart

Analytik, zabývá se bezpečnostní a politickou problematikou Blízkého východu a severní Afriky. Zaměřuje se i na e-diplomacii a drony (bezpilotní prostředky).

Jan Kužvart

Spolupracuje s řadou médií včetně iDNES.cz. Vystudoval politologii a mezinárodní vztahy, návazně bezpečnostní studia a také arabistiku a historii.

Dnes existují dva směry, jakými se může Německo při konfrontaci s uprchlickou krizí ubírat. Buď se v něm probudí minulost, nebo zdravé sebevědomí a selský rozum. Německo se ale zatím bojí střetnutí se svou volbou, neboť se obává, že minulost pro něj na takové rozhodnutí ještě není dost daleko.

Země se však mezitím svojí silovou politikou navenek a rostoucí nevraživostí vůči imigrantům a islámu uvnitř paradoxně pomalu přibližuje hodnotám, jimž se tak moc snaží uniknout. O to více dnes Evropa potřebuje ve svém středu stát, jenž se přestane bát svého stínu. Zatímco příchod běženců pokračuje, Němci se musí rozhodnout jak dál. Brzo.

Češi by vývoj německého přístupu k uprchlíkům měli bedlivě sledovat o to víc, že Česká republika je na svém sousedovi hospodářsky životně závislá a v bezpečnostní oblasti s ním navíc úzce spolupracuje a sleduje jeho vzor. Bylo by tak naivní se domnívat, že bude schopna uniknout následkům německého řešení uprchlické krize či snad dokonce jít cestou vlastní. Vzpomeňme zde rovněž na to, jak na evropské půdě v případě kvót hlasovali Poláci. I oni, ač politicky silnější, dali přes počáteční odpor přednost vztahům se svým západním sousedem.

Do Mnichova dorazilo v půlce září přes 12 tisíc migrantů:

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Arcinepřítel Trump. Sjednotil Íránce, kteří propadli nacionalismu

Ať žije Írán! Tisíce školaček oslavují výročí islámské revoluce. Později se...

Dlouho rozdělený Írán zachvátila nová vlna nacionalistického zápalu. Obyvatele zahnal do společného houfu vzdor vůči...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

KLDR vyvíjí novou ponorku, bude schopna odpalovat balistické střely

KLDR testovala balistickou střelu schopnou odpalu z ponorky už letos na jaře.

Severní Korea zřejmě vyvíjí nový typ ponorky, který bude schopen odpalovat balistické rakety. Spojené státy a jejich...Najdete na iDNES.cz