Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

KOMENTÁŘ: Sobotka, Babiš a spol. na cestě od hesel k vládní realitě

  14:07aktualizováno  14:07
Jeden měsíc utekl od voleb, jeden měsíc nám zbývá do Vánoc, termínu, kdy bychom prý už mohli znát program i složení příští vlády. Ocitli jsme se v mezičase, kdy už se začíná leccos o příštím vládnutí jevit v jasnějších konturách.

Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Může nám sice připadat, že se povolební věci tentokrát vlečou, ale vyčištění vzduchu v rozhárané ČSSD, které sebralo dva týdny času, bylo nezbytnou podmínkou, aby Sobotkova vláda nestavěla na shnilých základech. 

A to, co se dělo v následujících dvou týdnech mezi ČSSD, ANO a lidovci, už splňuje klasický model hledání kompromisů, obrušování předvolebních výkřiků a opouštění kategorických postojů typu "zabráníme", "nedopustíme".

Na citelné zvyšování daní, které bylo alfou a omegou volebního programu Sobotkovy strany, asi v rodící se vládě nedojde. Stejně tak nebude možné překopat platné restituční smlouvy státu a církví. To první je nepřijatelné pro Babišovo ANO, to druhé pro Bělobrádkovy lidovce. Povolební realita už naředila předvolební sliby, takže jsme právě svědky vystřízlivění všech vyjednávajících stran.

Další komentáře najdete v dnešní MF DNES

  • Jan Fingerland: Íránská naděje
  • Alena Slezáková: Nezapomenutelný Fanfán Tulipán
Elektronická MF DNES

MF DNES v počítači nebo v iPadu/iPhonu

Protestní hnutí ANO, které svou kampaň stavělo na boji proti nemehlům ve vedení státu, už v praxi zakouší pocit zodpovědnosti "skorovítězné" partaje. Ačkoli rétorika Andreje Babiše pořád ještě připomíná apely na nerozhodnuté voliče, v konkrétních krocích už se začíná projevovat normální pragmatismus. 

Cítí-li Babiš, že na klíčové resorty nemá jeho hnutí odborníky, zaloví mezi experty zvenčí. Vnímá-li problém, který by on sám měl jako ministr financí s lustračním osvědčením, volí pro sebe post vicepremiéra bez resortu, u něhož by zmíněný problém vzniknout nemusel.

Na cestě do uzavření koaličních jednání zbývá ještě nemálo úskalí, takže konkrétní podobu finálové smlouvy ještě nekomentujme. Nicméně jedna věc je jasná a můžu ji říct i jako volič, který nedal hlas ani jedné ze dvou dnes klíčových stran: lepší, efektivnější a trvanlivější vláda než trojkoalice ČSSD, ANO a lidovci by se v dnešní české realitě urodit nemohla.

Ostatní varianty buď početně nesedí, nebo by to byl hybrid, který by zemi vedl leda k dalším předčasným volbám. A ty nechce vůbec nikdo.

Do vlády dnes nastupují ti, kteří byli v opozici a měli zatím plné právo kritizovat. Dnes mají plnou povinnost se předvést. Budou lepší než vláda Nečasova? Nebo budou stejní? Všichni si jen přejme, ať nejsou horší. Protože co by mohlo přijít potom, nám ukázaly výsledky krajských voleb v Banské Bystrici: zoufalí voliči svěřili svůj osud do rukou regulérního nácka.

Dosud nevídané se stalo skutečností. Velké varování!

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Matka pašeráka uvězněného na Novém Zélandu: Měla to být dovolená snů

Novozélandští policisté zadrželi na letišti v Auklandu dva Čechy s dvaceti...

Čtyřiačtyřicetiletý Jiří přišel loni v květnu za matkou, ať s ním letí na životní dovolenou. Z Prahy na pár dnů do...

Soutěž: Buďte krásný Ježíšek!
Soutěž: Buďte krásný Ježíšek!

Losujeme 3 kosmetické taštičky za vánoční tipNajdete na iDNES.cz