Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

KOMENTÁŘ: U sociálních demokratů je po bitvě a před bitvou

  14:01aktualizováno  14:01
Dvacet členů výkonného výboru hlasuje pro Sobotkův pád, za dva týdny pro jeho vzestup. Dvě třetiny členů se tak přidaly k vítězi, když se karta obrátila. Takové zázemí je pro předsedu strany zejména v nynější vyhrocené politické situaci velmi nebezpečné.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Politickou porážku momentálně utrpěli "pučisté" a prezident republiky. Šlo však jen o bitvu, válka poběží skrytými zbraněmi dál, o tom nemůže být pochyb. Nad Sobotkou stále visí Damoklův meč - v případě neúspěchu při sestavování vlády přijde mimořádný sjezd a s ním jeho pád. To je silná výhoda do vyjednávání, kterou socialisti dobrovolně dali svým příštím koaličním partnerům. Babiš ani Bělobrádek ve vládě být nemusí, Sobotka ano.

Velké ústupky koaličním partnerům Sobotka nabízet nemůže. Stejně tak nemůže vládu nesestavit. Obtížnější pozice k politickému obchodování snad ani neexistuje. Aby vláda vznikla, musí Sobotka ústupky dát. Na ně ale číhají jeho oponenti. Co je ústupek rozumný či nutný a co je ústupek jako projev slabosti, či hůř, neschopnosti, to lze stěží předem definovat, to je vždy otázkou manévrovací obratnosti. Svou politickou budoucnost Sobotka vsadil do sestavování vlády. Odpovědnosti za hubený výsledek voleb se nezbaví, jen ji odložil -posuzujte mě až po vzniku či nevzniku vlády, řekl a jeho strana to včera akceptovala.

S budoucími partnery nehne

Další komentáře najdete v dnešní MF DNES

  • Jiří Kubík: Kolibřík dolétal, terminátor se zadřel...
  • Alena Slezáková: Poslední císař odchází
  • Vilém Barák: Z centrální banky je Státní plánovací komise
Elektronická MF DNES

MF DNES v počítači nebo v iPadu/iPhonu

Stranický rozštěp tím odložil, dokonce slaví dočasné vítězství a kredit k sestavení vlády a případnému premiérství mu byl vrácen. Ale je to také past. Jen stěží si lze představit, že jeho eventuální koaliční partneři kývnou na programové pilíře ČSSD. KDU-ČSL si rozrýpání tak obtížně vyjednaného a schvalovaného zákona o církevních restitucích nenechá líbit a ANO jistě neopustí své ústřední téma "Nejprve spravit stát, pak teprve případně zvyšovat daně". Zvyšovat teď daně těm, kteří je platí, je neodvolatelný hit socialistů. Jak se toto srovná?

Sobotka se tak ocitl před veřejností v nemilé pozici člověka, který je za úspěšné sestavení fungující vlády přímo odpovědný. Pokud vláda nebude, přijdou předčasné volby, které si v této chvíli nikdo nepřeje a za které by ČSSD pykala. Stěží by Sobotka vysvětloval veřejnosti, že on ani ČSSD za krach jednání nemohou, že to zavinili neústupní koaliční partneři.

Dvacet lidí bez páteře

Existují úvahy o tom, že politika se redukuje na mocenské zápasy, na intriky a bitky o pozice a že ideová hlediska už v politice neplatí nic. V případě puče v ČSSD tyto zbrklé úvahy platí. Žádný ideový spor ani žádné protichůdné politické názory na spravování věcí veřejných se během puče neobjevily. Nikdo by neuměl popsat, co navíc chce Hašek, co Sobotka, krom mocenské pozice. Šlo jen a jen o mocenský zápas jednotlivců. Dvacet členů ústředního výkonného výboru hlasuje pro Sobotkův pád, za dva týdny pro jeho vzestup.

To je příklad vyprázdněné mocenské politiky bez ideových stanovisek. Dvacet členů vedení ČSSD, to jsou dvě třetiny členů, kteří manévrují bezostyšně podle svého mocenského čenichu. Přidali se k vítězi, když se karta obrátila. Takové zázemí je pro předsedu strany zejména v nynější vyhrocené politické situaci velmi nebezpečné.

Bude to tatáž dvoutřetina, která bude schvaloval Sobotkovy vyjednávací kroky a která bude rozhodovat, co je rozumný kompromis a co je zrada socialistické víry. Přičemž s vírou, se sociálnědemokratickým přesvědčením, jak jsme to za uplynulých čtrnáct dní zažili, je to u tohoto tělesa všelijaké. Sobotka chtěl mimořádný sjezd v únoru, kdy by si mohl s touto dvoutřetinou srovnat účty. Nedostal ho, ale s příslibem, když na tom bude zle, sjezd mu dají, ale nevyřídí oportunisty, nýbrž jeho.

Rozum říká, že se tři koaliční strany dohodnou. Každé jiné řešení přináší nejen zemi, ale i jim ztrátu. ČSSD evidentně největší. Ale rozum v politice není ten hlavní dirigent.

Hlavním dirigentem v této smutné komedii, a na to nezapomínejme, byl a je prezident republiky. Jeho farizejsky proklamované nadstranictví je pryč. Obvinit prezidenta z přílišného stranictví by nebylo správné, on strany nepodporuje, nýbrž demontuje. To je nový prvek, jímž může hlava státu vstupovat do politiky.

Dočasně sklidil prezident dva neúspěchy, volební katastrofu SPOZ a pád Haškova křídla v ČSSD. SPOZ z mrtvých už nevstane, ale ČSSD tu bude pořád. Kdo zná prezidenta, ví, že jeho zájem o vnitřní zásahy do sociální demokracie nezmizí. Jinou stranu, z které by mohl udělat svého politického spojence či přímo vazala, ve Sněmovně nemá. A bez politické opory v parlamentě je každý prezident jen tím, co oklikou říká ústava: kladečem věnců.

To však prezidentově povaze a temperamentu neodpovídá. Sobotka s tím musí počítat. Bývalí pučisté, nynější napravení, s tím jistě počítají také. Nic neskončilo, je klid po boji, Ale také před bojem. Sám Jeroným Tejc říká: Za neúspěch ve volbách jsme odpovědni všichni. Proto skládám funkci. Rozumějte: A co ty, Sobotko? Ty jsi odpovědný nejvíc. Takový klid v ČSSD mají.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Exředitel Pražské strojírny bral léta plat na základě neplatné smlouvy

Odvolaný ředitel Pražské strojírny Vladimír Říha u Obvodního soudu pro Prahu 9...

Odvolaný šéf městské společnosti Pražská strojírna Vladimír Říha, který podle auditu firmu výrazně zadlužil a utrácel...

Nová vláda s důvěrou vznikne během tří měsíců, předvídá Zeman

Prezident Miloš Zeman a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci...

Jednání o nové vládě budou podle prezidenta Miloše Zemana trvat dva až tři měsíce. Předpokládá, že Andrej Babiš sestaví...

Má kampaň MeToo smysl? O chování mužů promluví v Rozstřelu Hašková Coolidge

Bývalá asistentka pěti amerických prezidentů a odbornice na etiketu Eliška...

Kampaň #MeToo zaměřila pozornost na sexuální násilí a obtěžování žen. Jak ji hodnotí bývalá asistentka pěti amerických...Najdete na iDNES.cz