Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

KOMENTÁŘ: Smysl tajemství aneb proč novináři chrání zdroje

  13:13aktualizováno  13:13
Soudě dle reakcí čtenářů internetového zpravodajství Čechům nevadí, že v roce 2011 odposlouchával Útvar pro odhalování organizovaného zločinu reportéra Janka Kroupu. S ochranou zdrojů však novinařina stojí a padá, píše v komentáři Jiří Kubík.

Investigativní reportér MF DNES Janek Kroupa na snímku z února 2010 | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Odposlouchávali Rittiga, odposlouchávali Nagyovou, kdysi dávno i šéfa podsvětí Mrázka... a teď jsme se dozvěděli, že policie poslouchala i telefon našeho bývalého kolegy Janka Kroupy.

Pro některé lidi, jak ukázaly diskuse pod víkendovými webovými zprávami, je to prašť jako uhoď. Rozdíly v těchto případech nevidí, což je vedle zjištění, že policie prolamuje zákonem danou ochranu novinářova zdroje, druhá varovná věc: části společnosti to nepřipadá zvláštní a nebezpečné.

Policie kvůli Pandurům odposlouchávala Janka Kroupu

Možná je to tím, že laická veřejnost vlastně nechápe, k čemu nějaká ochrana zdroje novinářů je vůbec dobrá, proč mají mít žurnalisté jakési „vyšší právo“ a nedotknutelnost, když ostatní lidé (viz Rittiga a Nagyovou) policie odposlouchává, chce-li něco pro ni zásadního zjistit.

Jenže ochrana zdroje je atribut svobodné a demokratické společnosti. Vychází z toho, že novináři a média obecně v takovém prostředí sehrávají důležitou roli jakési kontroly toho, zda věci běží v souladu se zákony, zda se náhodou některé instituce, firmy či politici nesnaží ohýbat ve svůj prospěch a zneužívat více či méně dominantní pozice – tu nad podřízenými ve firmách, tu nad politickou konkurencí, tu nad voliči.

Aby mohli novináři plnit tuto roli, pracují často se zdroji informací, které nejsou běžně k mání: novinář si musí získat důvěru svého zdroje, důvěru postavenou na slibu utajení, pokud si to dotyčná osoba přeje.

Důvod k tomu může mít různý: ať už jde o svědectví o něčím nezákonném jednání, či prosté lidské zoufalství nad tím, že nadřízený v práci se dopouští šikany svých podřízených. V každém případě zákonem daná ochrana zdroje není výdobytek pro namyšlené novináře, ale prostředek k tomu, aby se na veřejnost, tedy k nám všem, dostávaly informace, jež by zůstávaly z podstaty skryté. A to je i případ Pandur.

Zjistit, od koho to má!

Nebýt investigativní práce Janka Kroupy a MF DNES na začátku roku 2010, česká a rakouská policie by vůbec nezačaly kauzu korupce spojené s nákupem těchto obrněných transportérů vyšetřovat. Byly to reportáže tohoto listu, které přinesly svědectví o tom, že v mnohamiliardové zakázce pro českou armádu sehrály velkou roli úplatky.

Dnes, po čtyřech a půl letech, je v případu obviněn mimo jiných poradce bývalého premiéra Topolánka Marek Dalík.

Jak se vlastně reportér MF DNES zamotal do policejních odposlechů? V rámci své práce, tedy během získávání informací o podstatě případu a následně o průběhu policejního vyšetřování, se na jaře 2011 dostal i k protokolu o policejním výslechu klíčového svědka, manažera rakouské firmy Steyr, která pandury české armádě dodávala. Právě tento svědek přišel s tvrzením, že Dalík si na jedné schůzce řekl o třikrát šest milionů eur.

Shodou okolností zmíněný protokol získal i redaktor Práva Jakub Svoboda.

Policie se v tu chvíli začala celkem logicky zajímat o únik informací ze spisu. Požádala MF DNES (předpokládám, že i redakci Práva) o sdělení zdroje informací, načež se ho – právě s odkazem na ochranu zdroje – od redakce nedozvěděla.

A toto je ten bod zlomu či průlomu v dosavadní praxi: policie s požehnáním soudu následně na novináře nasadila odposlechy, zřejmě v domnění, že s utajovanými zdroji se novináři běžně baví po telefonu.

Zde je důležité podotknout, že novinář nespáchal žádný trestný čin, z žádného nebyl ani obviněn, ani předem podezírán.

Prostě jen nesdělil svůj zdroj informací, přesně tak, jak mu to zákon z výše popsaných důvodů umožňuje.

Pokud by se tento postup měl stát novým českým standardem, tedy pokud k němu budeme mlčet a pokud převládne názor z webových diskusí, že novináři si „žádnou ochranu zdrojů nezaslouží“, připravme se na to, že v médiích budou postupně vycházet už jen oficiální stanoviska nositelů té správné pravdy, bez jakékoliv kritické korekce či svědectví utajených svědků. Takoví prostě už nebudou.

Převedeno zpět na případ Pandur – oficiální vyjádření české armády a potažmo i české vlády bude jasné: „Jakápak korupce? Vše proběhlo v souladu se zákony!“

 A šmytec! Děkuju pěkně!

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...Najdete na iDNES.cz