Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

KOMENTÁŘ: Setkání s Putinem? Další zářez na Kimově pažbě

  19:15
Po pár týdnech klidu se KLDR díky summitu s Vladimirem Putinem opět vrátila na titulní stránky novin a večerních zpráv. Pro severokorejského vůdce Kima je klíčové alespoň částečné uvolnění mezinárodních sankcí, píše koreanista Jaromír Chlada.
Severokorejský diktátor Kim Čong-un s Vladimirem Putinem na návštěvě Ruska (25....

Severokorejský diktátor Kim Čong-un s Vladimirem Putinem na návštěvě Ruska (25. dubna 2019) | foto: AP

S mediálním humbukem ohledně setkání Kim–Trump se to sice nedá srovnávat – kdo platil účet za hotel, nikoho nezajímalo, a ohledně složení slavnostního menu padla jen zmínka o přípitku vodkou, ale na Kim Čong-unově diplomatické pažbě přibyl další, i když celkem předvídatelný zářez.

Od března 2018, kdy se poprvé od převzetí moci v roce 2011 odvážil překročit hranice, má za sebou Kim Čong-un solidní diplomatickou bilanci, za kterou by se nemusela stydět leckterá evropská hlava státu: čtyři setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, tři setkání s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem a dvě setkání s americkým prezidentem Trumpem.

Hodnotu těchto setkání samozřejmě snižuje fakt, že bez jaderných zbraní pečlivě ukrytých v severokorejském podzemí by k nim s určitostí nedošlo. Zároveň to ale potvrzuje fakt, že Kimova jaderná diplomacie, alespoň z pohledu KLDR, funguje, a pokud bylo jeho cílem změnit mezinárodní vnímání Severní Koreje, tak je mu, chtě nechtě, třeba přiznat úspěch. 

Bez ohledu na to, že dosavadní výsledky všech jednání jsou nevalné, tak se Severní Korea z ohrožovatele globální bezpečnosti, jaderného strašáka a pekla na zemi v roce 2017 stává ne sice standardním, ale přinejmenším akceptovatelným partnerem pro dialog.

Zdrženlivé Rusko

Putinovo pozvání, kterému předcházela cesta ruského ministra zahraničí Lavrova v Pchjongjangu, viselo ve vzduchu už od loňského června. Na návštěvu ale z různých důvodů došlo až teď, kdy se jednání o denuklearizaci Korejského poloostrova mezi KLDR a USA dostalo tak trochu do slepé uličky.

Kim Čong-un využil dlouhodobého rozporu mezi vstřícností Donalda Trumpa a tvrdým postojem jestřábů kolem něj – Jamese Mattise a Johna Boltona – a volá po nahrazení Mikea Pompea na postu vyjednavače. Severokorejská média ho označují za hlavní důvod neúspěchu dosavadních jednání. 

Ve Vladivostoku překvapivě chyběl Pompeův severokorejský protějšek Kim Jong-čchol, který byl dosud hlavním jaderným vyjednavačem za KLDR a Kim Čong-una doprovázel jak na všech cestách do Číny, tak na oba summity s Trumpem.

Kim údajně nechal po nevydařeném summitu s Trumpem v Hanoji popravit čtyři lidi

Summit Kim Čong-una s Vladimirem Putinem můžeme označit za vyvrcholení vzájemných vztahů, které spolu Rusko a KLDR poslední dvě dekády systematicky budují. Neočekávalo se tak žádné zlomové prohlášení, jako spíš naznačení současného ruského postoje k procesu denuklearizace KLDR, který se příliš nemění. 

Putin podpořil postupný proces vzájemných kroků a ústupků jako řešení korejského jaderného problému. Na druhou stranu Putin nepřišel s žádnými přehnanými přátelskými gesty. Rusko nadále podporuje mezinárodní sankce vůči KLDR vyplývající z rezoluce Rady bezpečnosti, které samo podpořilo, a pokud se týče ruských ekonomických aktivit v KLDR, tak je celkem zdrženlivé.

V roce 2012 Rusko odpustilo Severní Koreji dluh ve výši devíti miliard amerických dolarů, ale vzájemná obchodní bilance není nijak závratná. Začíná se sice mluvit o stavbě silničního mostu na společné hranici, obnově zoufale zastaralé severokorejské letecké flotily, ale velké projekty tranzitních produktovodů a železničního spojení s rozvinutými ekonomikami Jižní Koreje a Japonska jsou zatím u ledu.

Dalším zaznamenáníhodným výrokem Vladimira Putina byly jeho pochybnosti, že bezpečnostní záruky Spojených států amerických budou pro Severokorejce dostatečné. Na tom by mohlo něco být. Jak ukazuje osud Kaddáfího v Libyi nebo smlouva s Íránem, může být postoj USA v otázkách bezpečnostních záruk poněkud vrtkavý. 

Na druhou stranu, ani formát šestistranných rozhovorů, kterých se v letech 2003–2008 účastnila kromě KLDR, USA, Číny a Ruska také Jižní Korea a Japonsko, nepřinesl žádný výrazný výsledek, protože zájmy jednotlivých aktérů byly příliš odlišné. Je otázka, zda by širší mezinárodní garance Kim Čong-una přiměla, aby se jaderných zbraní nadobro vzdal.

Otázky bez odpovědi

Alespoň částečné uvolnění mezinárodních sankcí je pro Kima v současné chvíli klíčové, pokud chce rozvíjet severokorejskou ekonomiku, jak už opakovaně deklaroval. Kromě Ruska brzdí současné sankce především spolupráci s Jižní Koreou. 

KLDR potřebuje při denuklearizaci záruky, řekl Putin po jednání s Kimem

Jihokorejský prezident Mun Če-in už od začátku svého prezidentského období balancuje na hraně mezi snahou rozvíjet mezikorejské vztahy a loajalitou k americkému spojenci. Podařilo se mu nastartovat dialog mezi Kimem a Trumpem a intenzivně rozvíjet spolupráci mezi oběma Korejemi. Nyní však naráží na sankce, které prozatím znemožňují všechny připravené ekonomické projekty.

Vzdá se Kim Čong-un jaderných zbraní výměnou za jednorázovou záruku bezpečnosti? Ustoupí Spojené státy od požadavku úplné denuklearizace jako podmínky pro další pokračování vzájemného dialogu? Základní otázky zatím zůstávají bez odpovědi.

25. dubna 2019

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Další případ zpožděné dodávky zbraní. Česká firma se soudí na Ukrajině

26. dubna 2024

Premium Vztahy mezi Českem a Ukrajinou nejsou vždycky idylické. Svědčí o tom soudní spor, na který narazila...

Světlušky mění válčení ve městech. Nové drony snížily počet padlých Izraelců

26. dubna 2024

Premium Jen několik decimetrů velký přístroj může znamenat revoluci městské války: minivrtulník, který...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...