Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

KOMENTÁŘ: V Kolumbii vyhrála morálka, teď je třeba zachránit mír

  12:07aktualizováno  12:07
Slavný mír, který v Kolumbii po letech občanské války vyjednal čerstvý nobelista Juan Manuel Santos, je v prachu. Teď se musí najít nový kompromis – a ochránit ho před těmi, kdo chtějí spravedlnost, píše v komentáři pro MF DNES ředitel zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček.

Kolumbijší povstalci z FARC hlídkující na řece Mecaya v džungli Putumayo | foto: ČTK

Rok 2016 vejde do historie politických věd jako období, kdy voliči zásadně dělali přesně opačná rozhodnutí, než jim média, prezentující sama sebe jako hlas rozumu, napovídala. Ne, nemluvím teď ani o brexitu, ani o kandidatuře Donalda Trumpa na republikánského prezidenta USA. Mluvím o Kolumbii.

Hynek Kmoníček

Zkušený diplomat Hynek Kmoníček v diskusním pořadu Rozstřel na iDNES.cz. (20....

Ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta České republiky. V letech 2001 až 2006 byl velvyslancem České republiky při OSN v New Yorku, byl také českým velvyslancem v Indii nebo v Austrálii.

Teorie nám říká, že lidé v příčetném stavu jsou v zásadě proti válkám, a to zejména proti děsivým válkám občanským. I kdyby se snad na počátku takového konfliktu dali zmást radikální rétorikou politiků, s pokračujícím konfliktem se unaví a rozum v nich převáží. Trvá-li pak občanská válka 52 let, využijí každé příležitosti, jak ji ukončit.

Když navíc jejich zemi navštíví hospodářský růst a nabídne jim celkem ojedinělou příležitost dohonit všechno, o co je konflikt ošidil, není už o čem diskutovat. Dojednáte mír, dáte ho k lidovému referendu a víte najisto předem, že nikdy nemůžete prohrát. Tedy – to říká teorie.

Desetiletí trvající občanský konflikt vlády s marxistickými milicemi FARC v Kolumbii měl skončit přesně takhle. Vláda zorganizovala ceremoniál slavnostního podpisu dohody za přítomnosti světových médií. Prezident Juan Manuel Santos věděl, že má našlápnuto k Nobelově ceně za mír za letošní rok a mediální tlak bude podstatný faktor. A potom 2. října přišlo očekávané symbolické referendum a 50,21 procenta voličů mírovou smlouvu odmítlo.

Překvapení to bylo tak veliké, že zaskočilo nejen prezidenta Santose, ale i samu dávno rozhodnutou komisi pro udělování Nobelových cen. Ta se totiž obratem rozhodla, že ji za dojednání již odmítnuté smlouvy kolumbijskému prezidentovi přece jen udělí, jak původně plánovala. Britský ministr zahraničí Boris Johnson pak spěchal s reakcí tolik, že si v gratulačním tweetu popletl Kolumbii s newyorskou Kolumbijskou univerzitou.

Co se tedy vlastně skrývá za tímto odmítnutím míru? A co nám to říká kromě toho, že žijeme v roce chaosu?

Dostatek mrtvých na mír

Marxistické milice FARC, půl století bojující za pozemkovou reformu a vyrovnání ostrých společenských rozdílů v Kolumbii, prošly vývojem, který by vydal na samostatnou studii o pravděpodobně nutném a smutném osudu všech levicových geril 20. století. Čím déle jejich boj trval, tím více se z marxistů stávali leninisté a z leninistů gangsteři.

Fotogalerie

V jihoamerické obdobě si tak milice prošly celou vývojovou linií sovětské strany bolševiků s tím rozdílem, že jejich říjnová revoluce nějak nikdy nepřišla. Po půl století bojů byly jenom dalším drogovým kartelem s jediným rozdílem, že jejich kokain měl mít ideovou náplň a v čele gangu stál pevný levicový intelektuál zvaný Timošenko. Nazván ovšem nikoli podle Julie Tymošenkové, ale podle Stalinova maršála.

Tato unavená partyzánská entita nakonec podepsala, že výměnou za plnou amnestii složí zbraně a bude za svoji pozemkovou reformu bojovat jako politická strana v parlamentu. Navíc tak učiní do rukou prezidenta, který jako ministr vnitra zařídil fyzickou likvidaci jejich předchozího velení a nijak ho v tom nezarazilo, že se tak muselo stát za hranicemi jeho země, v sousedním Ekvádoru. Jako vždy se tak stal možná jediným, kdo zabil dostatečné množství členů FARC, aby ho vzali vážně a zároveň mohl prodat mírovou smlouvu s nepřítelem vlastním spoluobčanům. Paralely s Blízkým východem se přímo nabízejí.

Beztrestnost bývalých partyzánů se ale občanům velmi nelíbila a změnu nepřítele na demokratickou opozici nedokázali strávit. O to více, že je proti ní začal organizovat bývalý prezident Álvaro Uribe. Boje s FARC se navíc odehrávaly už pouze na venkově, a městští Kolumbijci tak nebyli jejich přímou obětí. Morální závazek vůči 220 tisícům jejich zahynulých spoluobčanů tak byl najednou vyšší než okamžitá potřeba bezpečí.

Mnoho z nich pak v souladu se svým svědomím „řeklo ďáblovi ne“, často i proto, že jsme všichni věděli, že referendum nemůže prohrát. Válka skončí kompromisem, všichni na tom vydělají a morální volič bude mít i přesto čisté ruce.

Na referendum radši pozor

Výsledkem jejich volby je, že – byť zatím na papíře – válka pokračuje. Jako by říci ďáblovi ne mohlo někdy znamenat, že ďábel zvítězí, protože Bůh je láska a právě ta je palivem kompromisu. Příznačné je, že na velké myšlenky, tak často poháněné svědomím nebo rovnou touhami po nápravě světa, zahynulo nakonec ve 20. století mnohem víc milionů lidí než na jakýkoliv kompromis.

Politici se teď budou snažit napravit to, co jim „spravedliví“ rozšlapali. Tak, aby v tom i ti spravedliví mohli žít bez toho, že jim Timošenko jednoho dne napraví hlavu kalašnikovem. Bude nutno předjednat smlouvu mezi vládou a FARC. Výsledek nemůže být příliš odlišný od stávajícího.

FARC v souboji neprohrály, nejsou tedy motivovány odebrat se dobrovolně do vězení namísto pochodu do parlamentu. Vláda zase bez nějaké formy amnestie nemá jiný nástroj k ukončení konfliktu vzhledem k tomu, že ani 52 let jejích „vítězství“ neznamenalo likvidaci hnutí a podmínek, které k jeho vzniku vedly.

Výsledek, který budou pečlivě pozorovat havanští komunisté, bych pak už k referendu raději nedával. Ona by touha po spravedlnosti mohla zase zvítězit. A tato touha podezřele vypadá jako další kopa zničených lidských životů.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Arcinepřítel Trump. Sjednotil Íránce, kteří propadli nacionalismu

Ať žije Írán! Tisíce školaček oslavují výročí islámské revoluce. Později se...

Dlouho rozdělený Írán zachvátila nová vlna nacionalistického zápalu. Obyvatele zahnal do společného houfu vzdor vůči...

Putin nečekaně navštívil Sýrii, oznámil částečné stažení ruských vojsk

Ruské letouny na základně Hmímím v Sýrii (22. října 2015)

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil stažení vojsk ze Sýrie, kde podporují režim Bašára Asada. Putin v pondělí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz