KOMENTÁŘ: Evropa zatím pomáhá pašerákům

  18:03
Dokáže Unie zastavit příliv uprchlíků? Hodně to záleží na „motivovanosti“ Turecka a Řecka. Pokud by však tyto státy neuspěly, je třeba mít připravenou záložní variantu, píše ve svém komentáři ředitel zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček.
Běženci u vesnice Tabanovce na makedonsko-srbské hranici (10. února 2016)

Běženci u vesnice Tabanovce na makedonsko-srbské hranici (10. února 2016) | foto: AP

Společně s lepšícím se počasím se pašeráci lidí pomalu připravují na novou sezonu. Tak dobrý obchod přichází jen jednou za život. Namísto popojíždění s turisty a potápěči nabídnete se svým člunem zákazníkům něco lepšího.

Vloni byla hitem třeba hodinová jízda na přeplněném gumovém člunu z tureckého pobřeží na řecký ostrov Lesbos. Vzhledem k tomu, že se jednalo o ilegální překročení schengenské hranice, říkali si za ni místní i o tisíc dolarů. Když takový gumový člun obsadíte třiceti až čtyřiceti lidmi, vynásobíte pětadvaceti na českou korunu, několikrát za den to otočíte... Matematiku nechám na čtenáři.

Kdo by nezatoužil tak snadno a dobře vydělávat? Riziko nebylo velké - pohraniční stráž fakticky neexistovala. Jedinou skutečnou hranicí je potom počasí a svědomí, na gumových člunech zahynulo v těchto místech jen letos kolem čtyř set lidí. V zimě překračuje hranice Schengenu okolo dvou tisíc lidí denně. Kolik to může být v létě? A co když začne pozemní operace proti Islámskému státu ze strany arabské koalice? Nakolik mohou tato čísla stoupnout? A jak jsme na to připravení?

Co budou chtít Turci

Hynek Kmoníček

Šéf zahraničního odboru prezidenta Hynek Kmoníček (5. dubna 2013)

Ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta České republiky. V letech 2001 až 2006 byl velvyslancem České republiky při OSN v New Yorku, byl také českým velvyslancem v Indii nebo v Austrálii.

Evropská unie představuje stroj únavně pomalý. Většinou se spolehlivě pohne až ve chvíli, kdy už to čekající málem vzdali. I proto letos konečně dělá to, co měla dělat před rokem, a dokonce často zavádí to, co dříve kritizovala.

Nejdřív zachraňovala tonoucí, ilegálně přecházející mořské hranice do Řecka, a sama je tam vozila. Do tureckých vod, mimo EU, nesměla. Pak se konečně Unie rozpomněla na málem zapomínaný fakt, že Turecko je přece v NATO, a tak dnes plavidla Aliance mohou vstupovat do jeho vod, mohou pašeráky kontrolovat a v některých případech vracet lidi zpět na turecké pobřeží.

K ochraně řeckých hranic by měla přispět i připravovaná společná pohraniční stráž EU. To samozřejmě také není úplné řešení, protože s nashromážděnými uprchlíky na pobřeží začne namísto tureckých pašeráků obchodovat turecký stát.

Prorokoval jsem před časem v jiném článku, že Turci budou chtít za pomoc s uprchlíky dvě věci otevřeně a jednu nepřímo. Otevřeně si řeknou o bezvízový vstup do Schengenu a o peníze. Nepřímo je bude zajímat, zda, jak, kdy a kde a za pomoci koho bude vznikat kurdský stát. Nyní jsme do tohoto období vstoupili.

Vízová facilitace - v normální lidské řeči bezvízový styk - s Tureckem už leží na stole. Tři miliardy eur, které mělo Turecko dostat na dva roky, aby se vypořádalo s uprchlíky, už Ankaře nestačí. Prý je to částka vhodná na jeden rok. A na ten další by bylo lepší raději poslat už miliard devět.

Turecko, hovořící o pozemní operaci v Sýrii, si v podstatě hodlá vytvořit nárazníkovou zónu, po které dávno toužilo a která de facto vrazí klín mezi kurdská území, a znemožní tak vytvoření jednotného Kurdistánu na územích, kde etnikum tvoří většinu.

Turecko je náš spojenec, a i proto je možné mít pro jeho národní zájmy jisté pochopení. I se spojencem se však podstatně lépe vyjednává v okamžiku, kdy pochopí, že v případě nedohody by se mohl ocitnout na vedlejší koleji. Že v případě kolapsu plánu A existuje plán B.

Nesázet vše na jedinou kartu

Další dírou v cedníku Evropy je Řecko. To již dokončilo čtyři z plánovaných hotspotů na ostrovech a ten zatím poslední, na Kosu, blokuje nesouhlas místního obyvatelstva. To je, na rozdíl od předcházejícího roku téměř naprosté nečinnosti, důvod zcela evropsky pochopitelný. Teď ještě zavést něco tak normálního jako ostrahu hranice.

Uprchlická krize

Řecko na změnu chování dostalo tříměsíční zkušební lhůtu. Věci se začaly hýbat, protože země pochopila, že nakonec existuje riziko plánu B a s ním spojený faktický grexit ze Schengenu.

Celá idea plánu B prostě vychází z jakési pohyblivé hranice Evropy a pokusu najít tu čáru, kterou je Evropa ochotna držet a nepustit. A okolo které se následně vytvoří celý systém hotspotů, registrace uprchlíků, vyřizování azylových žádostí a nakonec i přerozdělování uprchlíků do dalších zemí Unie.

Nejlogičtější je, aby tato linie vedla přímo po legálních hranicích EU a Schengenu. Nicméně pouze maršál, který zná jenom série totálních vítězství a nikdy zásadně neustoupil, si nechystá nějakou záložní variantu.

Možná by bylo dobré začít v Bruselu vysvětlovat, že nikdo nechce budovat umělé ploty napříč Balkánem namísto dohody s Tureckem a nikdo v tom Řecko nechce nechat plavat. Nicméně se také musí dodat, že je třeba být na takovou možnost předem připraven, protože to výrazně posílí naši vyjednávací pozici s Tureckem a Řeckem, které musí vědět, že nejsou naší jedinou záchranou.

Kdo zná historii Evropy, nevsadí svoji budoucnost na jedinou kartu, a to ještě navíc kartu řecko-turecké spolupráce. Musíme dokázat vysvětlit, že úvahy o plánu B přece posilují šance na to, aby nemusel být nikdy realizován. Pouze má pro plán A více motivovat.

Jak to všechno skončí? Pokud dobře, tak namísto vrtání bulharské díry do neexistujícího plotu zavedeme všechna postupná opatření najednou. Bude mezi nimi i to, že Německo zjistí, že došlo k naplnění jeho současných kapacit a možností. Toho dne se po školách a tržištích v Kábulu začne říkat, že cesta do Evropy trvá dlouho, protože je legální. Už nebude platit, že motivaci k odchodu představuje fakt, že to dnes jde a zítra už to nepůjde. Pak Evropa pomůže, co bude moci a komu bude moci.

Zatím pomáhá pašerákům.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Ivan Korčok těsně zvítězil v prvním kole prezidentských voleb na Slovensku

  • Nejčtenější

V Baltimoru obří loď zbořila dálniční most. Selhal motor, kolos byl neovladatelný

26. března 2024  8:17,  aktualizováno  27.3 1:10

Aktualizujeme V Baltimoru na východním pobřeží Spojených států se v pondělí zřítil čtyřproudový silniční most, do...

Střelba, výbuchy a požár. Ozbrojenci zabili na okraji Moskvy přes 62 lidí

22. března 2024  18:41,  aktualizováno  23.3

Přímý přenos Nejméně 62 mrtvých, včetně dětí, a 146 zraněných si vyžádal ozbrojený útok v koncertním centru na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K útoku u Moskvy se hlásí Islámský stát, teroristé prchli v bílém renaultu

22. března 2024  22:04,  aktualizováno  23.3 7:01

K zodpovědnosti za útok v Krasnogorsku u Moskvy se na ruské sociální síti Telegram přihlásila...

ANALÝZA: Čtyři Tádžici svlékli Putina do naha. Ten musí něco udělat

25. března 2024

Premium Sotva týden poté, co si Putin zajistil páté prezidentské období, masakr v Moskvě rozbil moderní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Ukrajinci to nebyli.“ Islámský stát ukázal video z masakru u Moskvy

24. března 2024  14:47,  aktualizováno  17:17

Islámský stát (IS) prostřednictvím zpravodajské agentury Al-Amaq zveřejnil video z pátečního útoku...

Ruské drony znovu udeřily na Ukrajinu, ta hlásí poškození energetiky

29. března 2024  8:40,  aktualizováno  9:02

Sledujeme online Rusko v noci na pátek podniklo další rozsáhlý vzdušný útok na Ukrajinu, která hlásí poškození...

Harvardova univerzita odstranila z knihy vazbu z lidské kůže. Omluvila se, že až nyní

29. března 2024  8:25

Americká Harvardova univerzita stahuje z fondu své knihovny publikaci z roku 1880, která byla...

Na západě Německa boural autobus se studenty, 21 z nich se zranilo

29. března 2024  8:12

Na německé dálnici A44 u Werlu východně od Dortmundu v noci na pátek havaroval autobus. Při nehodě...

Velikonoce otevírají brány hradů a zámků. Ukážou fíkovnu nebo lékárnu

29. března 2024  8:07

Návštěvnická sezona letos začíná o několik dní dříve. Na tradiční 1. duben připadá Velikonoční...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...